הגביע האחרון שנצבע סגול

ב-16.6.1971, לפני 38 שנים, זכתה הכח ר"ג בגביע המדינה. ביום רביעי, ינסו הסגולים לשחזר את הדרך לגמר הגביע. זכרונות מיהודה שהרבני, הקפטן שהניף את הגביע הסגול. לא מומלץ לאוהדי בית"ר ירושלים ומכבי חיפה

יום רביעי 13 מאי 2009
אשר גולדברג

 לגביע המדינה יש את הקסם המיוחד שלו: ניחוח משכר, כשנדמה שהוא מתוק אפילו מזכיה בתואר האליפות.

בגביע של עונת 2009\2008, יזכו אחת מבין ארבעת הקבוצות: הכח עמידר ר"ג, בית"ר י-ם, מכבי חיפה ומכבי נתניה. לפני 38 שנים, היו שלוש מתוך הארבע, מעורבות בערב חצאי הגמר הארוך והגדול ביותר, כשרק אחרי חצות, התפזר עשן הקרבות המרתקים. 

המשחק בין מכבי חיפה לבית"ר י-ם, הסתיים לאחר 120 דקות בתוצאה 3:3 והוכרע רק בדו קרב מהנקודה הלבנה- 4:5. המשחק השני הסתיים אף הוא בשוויון 3:3 בין הכח ר"ג למכבי ת"א והוכרע לטובת "הסגולים" רק לאחר נצחון 2:5 בבעיטות העונשין מ-11 מטרים.

את מכבי חיפה אימן ג'וני הארדי, שזכה כשחקן בגביע המדינה של 1962, בנצחון על מכבי ת"א- 2:5. את הכח ר"ג אימן אליעזר שפיגל, שגם לו הייתה זכיה בגביה המדינה (1952), בנצחון על מכבי ת"א ב-"באסה" (בלומפילד דאז)- 0:1.

הדרך לגמר- השלבים הראשונים

שמינית הגמר:

הכח ר"ג-הפועל חולון, 0:2
מכבי חיפה-ביתר ת"א, 0:1
בית"ר י-ם-מכבי פ"ת, 2:2 (5:6 בפנדלים).

רבע הגמר:

הכח ר"ג-הפועל י-ם, 0:0 (2:4 בפנדלים)
מכבי חיפה-הפועל חיפה, 0:1
בית"ר י-ם-הפועל ת"א, 0:0 (2:3 בפנדלים)

משחק הגמר:

איצטדיון בלומפילד איכלס 18 אלף צופים, מהם כ-14 אלף אוהדי חיפה, 2,000 אוהדי הכח ר"ג והשאר סקרנים וחובבי כדורגל. השופט הראשי היה שמואל הנדוורג וקווניו היו ג'ורג' אשקר ומשה רון. סגן שר החינוך והתרבות אהרון ידלין, היה נציג הממשלה שנבחר להעניק את הגביע.

הרכב הכח ר"ג: אורי ניצן, דן הפטל, שלמה צפניק, אפרים פיטל, שניצר, רוני שורוק, אשר מסינג, יהודה שהרבני, משה יחיאל, צבי פרקש ויעקב רובינשטיין.

הרכב מכבי חיפה: יחזקאל גרשוני, דני רום, ישעיהו שווגר, מרדכי ברגר, מרדכי לובצקי, יואב לוי, אהרון גרשגורן, שלמה בנאדו, יצחק מינץ, משה אדלר ומשה אגמי.

בשל פציעת השוערים ששיחקו לאורך העונה, הוזעק השוער גרשוני, שכבר הודיע על פרישתו מכדורגל, להרכב מכבי חיפה. שחקן ותיק נוסף בהרכב, היה דני שמולביץ' (רום). פרט מעניין נוסף הוא שבהרכב הירוקים שיחק שלמה בנאדו, אביו של קפטן בית"ר י-ם הנוכחי, אריק בנאדו.

בהרכב הכח ר"ג, הופיעו מספר רב של שחקנים שזכו באליפות המדינה ב-1965 ובגביע המדינה 1969. יחיאל מימין ושערבני מתקיפים

מהלך המשחק:

דקה 20-
קרן משמאל, כדור מסובב שעבר את השוער גרשוני, לראשו של רוני שורוק, שנגח למרכז הרחבה, אל מושיקו יחיאל, שנגח בעוצמה (ראה תמונה) לתוך הרשת של חיפה, 0:1 להכח!

דקה 35- משה אגמי החיפאי פרץ משמאל, תוך כדרור על פני שלושה שחקני הכח, והרים כדור למרכז הרחבה, שם פגש את ראשו של אהרל'ה גרשגורן, שנגח בעוצמה פנימה, 1:1.

דקה 54- כדור חופשי נפסק לזכות הכח ר"ג, מרחק 38 מטרים משערו של גרשוני (גרשוני ז"ל היה בשנות ה-70 אלוף ישראל בכדורת). אל הכדור ניגש יהודה שהרבני, שבעט בעיטה מסובבת עוצמתית אל הפינה השמאלית של השער. גרשוני הניף את ידיו, כאילו אמר "הכדור בחוץ", אך-אבוי, הכדור חדר לרשתו והיה לשער אומלל, שהזניק את שחקני הכח אל עבר שהרבני, שנקבר תחתם ב-"ערימה סגולה של חבר'ה על הדשא".

כשנשמעה שריקת הסיום ושהרבני הניף את הגביע, אמר אהרון ידלין: "ראינו משחק גביע טיפוסי. לחיי כדורגל ישראלי טוב וטהור."

אוהדי הכח ר"ג חגגו ברחבה שליד קולנוע "אורדע", והמאחרים שעברו במקום בשעת חצות, פגשו את אחרוני החוגגים הממהרים לשוב לבתיהם.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק