דרבי בטעם אם המושבות

לדרבי של פ"ת, היה פעם טעם של קדושה. נהגו להגיד "הדרבי של המלאבס, האיכרים נגד הפועלים". באפריל 1958, התקיים באם המושבות דרבי כשעל הדשא סטלמך, ויסוקר, רצאבי, בוך הכרמלים ובן דרור. המושבה עצרה נישמתה

שבת 16 מאי 2009
אשר גולדברג

בשבת, צפויים להגיע 5,000 צופים למגרש ה"אורווה", כדי כדי לחזות בדרבי הגדול בין הפועל פ"ת, למכבי פ"ת.

בודדים הם השחקנים בשתי הקבוצות שגדלו על המסורת וסיפורי העבר של שתי הקבוצות. על חלוקה ברורה ומוצהרת של הזדהות ושייכות לשתי הקבוצות שרק כביש רחוב שטמפר, הפריד בין מגרשי הכדורגל שלהם.  מכבי פ"ת הייתה קבוצת בני האיכרים, והפועל פ"ת הייתה מזוהה עם מעמד הפועלים ומפלגת העבודה.

דרבי נוסטלגי מרתק התקיים במחזור ה-17 של עונת 1957-1958. להבדיל הדרבי בשבת בו קרובה הפועל פ"ת לתחתית ולמאבקי ההישרדות. אז בחודש אפריל 1958, הייתה הפועל פ"ת בצמרת. מכבי פ"ת הייתה שייכת לקבוצות שנאבקו בתחתית הטבלה.

הדרבי היה נושא שיחה הכמעט בלעדי לאורך השבוע, בבתי הספר בקרנות רחוב, במסעדות ובשיחות הסלון.  שחקני שתי הקבוצות ויתרו על יום העבודה שלהם, למעט חיים שפירא, עמיחי כרמלי, דרור רבינזון, יעקב ויסוקר ושבתאי זילברשטיין שהיו נהגי אוטובוס בקאופרטיבים "דן" ו"אגד".

באסיפת שחקני מכבי פ"ת, ביקש עמיחי כרמלי את רשות הדיבור. כרמלי הנרגש עם דמעות בעיניים דיבר בזעקה "הביטו על הסמל שעל החולצה. מכבי אבשלום פ"ת חשובה יותר מכל דבר. אני מבקש ומתחנן רק ניצחון על הפועל".

באסיפה דומה של הפועל פ"ת שררה אווירה מבודחת וקלת דעת. האמירות שנזרקו לחלל היו בנוסח "בואו נעלה, ופשוט נפרק אותם". במכבי פ"ת סימנו את נחום סטלמך, כיעד שצריך לעצור כדי להיות יריב שקול שיכול גם לנצח.

את המשימה לשמור אישית על סטלמך קיבל על עצמו אלי אהרונוב, בלם מצטיין שנרכש משורות גדנ"ע ת"א. אהרונוב הלך לפני מספר חודשים לעולמו, בארה"ב שם שהה בשנים האחרונות.

בתאריך 16.4.1958, עלו בשעות הצהריים שתי הקבוצות בהרכבים הבאים:

הפועל פ"ת: יעקב ויסוקר, ראובן יפת, אורי קרני, יחזקאל פריזט, ג'רי חלד, שבתאי זילברשטיין, אמנון מזרחי, חיים שפירא, נחום סטלמך, שלמה נהרי, וזכריה רצאבי.

מכבי פ"ת: חיים בוך, אלכס בורשטיין, משה טורקניץ', דני קטלן, אלי אהרונוב, דרור רבינזון, אמנון כרמלי, איתן בקר, ושלום ברנרד.

דקה 17 - עירבוביה ברחבת שערו של שוער מכבי פ"ת חיים בוך. אלי אהרונוב עוזב לרגע קט את סטלמך במגננה. הכדור פוגש את רגלו, ועושה את הדרך לתוך הרשת, 0:1 להפועל פ"ת. גול עצמי של אהרונוב.

הפועל שלטה במשחק, ומכבי התגוננה ויצאה להתקפות מתפרצות לא יעילות. זעקותיו של מאמן מכבי פ"ת, האנגלי פאיירבראד נשמעו מהדהדות ברחובות הסמוכים. ההגבהות של מזרחי ונהרי, מצאו את ראשיהם של סטלמך ורצאבי שבניתורים מדהימים סיכנו את חיים בוך.

דקה 70 - שלמה נהרי פרץ מימין, נכנס לרחבה ובכדור חד חזק ושטוח קבע, 0:2 להפועל פ"ת.

דקה 77 - פריזט מוסר לאמנון מזרחי המצטיין אשר מיישר מסירה לתוך הרחבה. אלי אהרונוב שכבש שער עצמי בפתיחה, כובש שער  עצמי שני, כשבניסיון לבלום את סטלמך בועט שוב לתוך שערו של בוך, 0:3.

השבוע פגשנו את איתן בקר ששיחק במכבי פ"ת. "הדרבים של שנות ה-50 וה-60 היו הדבר המרכזי בפ"ת. כולם הכירו את כולם, והאוהדים שקבוצתם הפסידה בדרבי נהגו לא לצאת מהבית במשך מספר ימים. הכאב היה אמיתי, ולא כמו היום שאחרי הפסד בדרבי השחקנים יוצאים לבלות.

יחזקאל פריזט מהפועל פ"ת נזכר: "ברוב הדרבים, הניצחונות היו של הפועל פ"ת. המכבים היו עולים בפיק ברכיים, הם ידעו שהפועל פ"ת היא הכי טובה".

בסיום העונה, הפועל פ"ת במקום השני בטבלה עם 34 נקודות, נקודה פחות מהאלופה, מכבי ת"א. מכבי פ"ת תפסה את המקום ה-11 והלפני אחרון עם 17 נקודות בלבד. רק החלטה של ההתאחדות לכדורגל להקפיא את הירידות, השאירה את מכבי פ"ת, בליגה העליונה.
מכבי פ"ת בדרבי המדובר

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק