קופל מבקש: לא לפגוע בשידורים

יו"ר מנהלת ליגת העל נפגש עם המועצה לשידורי כבלים ולווין, כדי לדון בחוקי הרגולציה שעלולים להקטין את כמות שידורי הכדורסל. גם ראשי האיגודים הקטנים שלחו בקשה דומה. יו"ר המועצה: לא ניכנע לאינטרסנטים

יום חמישי 14 מאי 2009
שלמה חסיד

 יו"ר מנהלת ליגת העל אבנר קופל והמנכ"ל עדלי מרכוס, נפגשו היום עם המועצה לשידורי כבלים ולווין, כדי לדון בחוקי הרגולציה שעלולים להקטין את כמות שידורי הכדורסל ולפגוע בליגת ווינר ובכדורסל הישראלי. מטרת הפגישה להשאיר את המצב בו משודרים לפחות 4 משחקי ליגת ווינר בשידור חי, מצב שאין דומה לו בשום מקום אחר באירופה.

מטרת המנהלת היא להביא כמות גדולה ככל הניתן של שידורים ישירים, בעיקר בערוצים פתוחים, אבל תוך הבנה שיש לאפשר כמות קטנה של שידורים בערוצים בתשלום, כדי לממן את אותם שידורים בערוצים הפתוחים. המנהלת עומדת על כך שמרבית המשחקים ימשיכו להיות משודרים בערוצים פתוחים ללא תשלום, לרווחתו של הקהל.

בהמשך נפגשו ראשי המנהלת להיפגש עם משה כחלון שר התקשורת, כדי לדון איתו באותה סוגיה. במנהלת מקווים שהשר יתמוך בהמשך שידורי הכדורסל לקהל הרחב, אחרי שכבר קיבלו את תמיכתה של שרת המדע והספורט הגברת לימור לבנת. 

בתוך כך, מספר רב של איגודי ספורט בישראל דורשים משר התקשורת, משה כחלון ומשרת הספורט, לימור לבנת, לעצור את החלטת המועצה לשנות את החוקים באשר לשידור משחקי ספורטבערוצים בתשלום.

במכתב ששלחו עשרה איגודים ובהם  איגוד הכדוריד, איגוד הטניס, איגוד השייט ואיגוד השחייה, כתבו נציגי הענפים כי "מדובר בהחלטה שצפויה לפגוע באופן אנוש בספורט הישראלי ולהוות גזר דין מוות לענפים שאנו מייצגים". 

ניצן חן יו"ר מועצה הכבלים והלוויין הגיב: "כאשר ערוץ 5+ החל שידוריו ב-2001, עמדת המועצה ביחס לערוצי ספורט בתשלום הייתה כי אין להתערב בתכניו ובלבד שחבילת הבסיס תכלול מפרט מוגדר (כמותית ואיכותית) של תכני ספורט.

בחודש ינואר 2007 אישרה המועצה לשידורי כבלים ולוויין ארבעה ערוצי ספורט בתשלום. ערוצים ספורט 1 ו-ספורט 1 של צ'רלטון (הערוצים החליפו את השידורים בשיטת "תשלום לפי צפייה") וערוצים "ניוז" (ערוץ שאמור היה להתמקד בשידורי חדשות ושינה את שמו ל"לייב" לאחר מכן) ו"קלאסיק" (ערוץ שמתמקד בשידורי קלאסיקות מעולם הספורט ושינה את שמו ל"גולד" לאחר מכן).

בד בבד עם אישור הערוצים עיבתה המועצה את מפרט התכנים אותם יש לשדר בחבילת הבסיס כתנאי לשידור הערוצים הנוספים.

לאחר עליית הערוצים החדשים, תכנים אשר שודרו בעבר בערוצים קיימים שודרו גם בערוצי לייב. המועצה מצאה את עצמה במירוץ תמידי למנוע העברת תכנים לערוצים בתשלום.

כתוצאה מכך, נקטה המועצה בפעולות מיידיות להפסקת הזליגה, ופתחה במהלך הסדרתי כולל של שידור אירועי ספורט חיים.

בהעדר מנגנון פשוט והרמטי למניעת זליגת תכנים ולמניעת העברתם של תכנים אטרקטיוויים לערוצים החדשים בתשלום, ומתוך רצון לרכז את אירועי הספורט בארבעה ערוצים בלבד (ולמנוע את הצורך לרכוש שישה ערוצי ספורט המשדרים אירועים חיים), לאחר שהמועצה פרסמה 3 שימועים ציבוריים בנושא, החליטה המועצה ביום 18 לנובמבר 2009 כי אירועי ספורט חיים מענפי ספורט מרכזיים (כדורגל, כדורסל וטניס) ישודרו בארבעה ערוצים בלבד. משמעות ההחלטה היא כי בערוץ "לייב" לא ניתן יהיה לשדר אירועים חיים אלא אם כן ישודרו בערוצים 5 ו-5+ אירועים חיים, אטרקטיוויים יותר (ההחלטה מונה מספר מפעלים חריגים אשר אירועים חיים מתוכם ניתן יהיה לשדר בערוץ "לייב" גם כאשר לא משודרים אירועים חיים במקביל בערוצים 5 ו-5+).

על מנת להפעיל על המועצה לחצים פסולים, ובהכירו את רגישות המועצה לענפי ספורט ישראליים, החליט ערוץ הספורט לבטל שידורם של מפעלי ספורט ישראליים בטענה שאובדן ההכנסות הצפוי כתוצאה מהפגיעה בערוץ "לייב" אינה מאפשרת לערוץ הספורט להמשיך ולשדרם. לא טובת מפעלי הספורט הישראלי עומד לנגד עיניו של ערוץ הספורט בקמפיין המתוזמן שיזם נגד החלטת המועצה אלא ברצונו לגרום לציבור צופי הספורט לרכוש בניגוד לרצונם ערוצי ספורט נוספים בתשלום. יצויין כי במקרים רבים מפעלי ספורט ישראלים אלה ששילמו לערוץ הספורט כדי שישדרם נדחו על ידו לפתע פתאום והכל כדי לעורר זעם ציבורי כלפי המועצה.

מועצת הכבלים והלווין שתפקידה לשמור על האינטרס הציבורי, לא תיכנע ללחצים של גופים אינטרסנטים שכל תכליתם להוציא כספים מציבור אוהדי הספורט בישראל"..

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק