טובעים בטיפה המרה

בשנים האחרונות, החברה הישראלית נחשפת לצריכת האלכוהול המאסיבית בקרב צעיריה. האלכוהול משפיע ומעורר אלימות ופשיעה, לא רק במועדונים ובפאבים, אלא גם במגרשי הכדורגל

שבת 16 מאי 2009
קרבצ'יק אביחי ושלמה חסיד

 בשנים האחרונות החברה שלנו נחשפת לתופעה מדאיגה וכואבת של שתיית אלוכוהול מרובה בקרב בני הנוער. מקרה הדקירה של הנער, הקשור לאישיות ספורט מפורסמת הוא רק קצה חוט בסוגייה, שחייבת להדליק אצלנו נורה אדומה.

המדינה לא עושה כלום על מנת להוקיע את הנורמה המפחידה, שנוצרה אצלנו בחברה. אז נכון שזו הפכה להיות בעיה גלובלית, גם ברחבי העולם אנו נחשפים למקרים דומים, אך נוצרת הרגשה שהמדינה נוטה להתעלם מהבעיה המדאיגה.

בתוכנית 'שומר מסך' של אמנון לוי, התגלו נתונים מפחידים של בני נוער שנחשפים לסם האלכוהול, התחקירים הוכיחו כי ישנו אחוז לא קטן בקרב בני הנוער, ששותים בכמויות שלא היו מביישות אלכוהליסטים במרכזי גמילה.

פרופ' אמיר פורת, מהמככלה למנהל, ערך מחקר על האלימות במגרשים וסיפר לטלספורט: "יש אוהדים צעירים, שמשיגים אלכוהול בדרכים לא חוקיות,יושבים בחברותא שעתיים שלוש לפני המשחק, "מתדלקים" ולאחר מכן, מגיעים למשחק ואז כל דבר מדליק אותם וזה מתבטא באלימות."

עוד מוסיף פרופ' פורת ואומר: " יש אנשים שהאקשן במגרשים יותר חשוב להם מהכדורגל, זה לא חמור כמו באיטליה ובדרום אמריקה אבל זה מדאיג, והמשטרה גם לא מסוגלת למנוע את זה".

אחת הסיבות לשתייה המרובה היא הפגת המתח שלפני המשחק, במקרים מסוימים השתייה אף עוזרת לאוהדים להיות יותר רעשניים ביציע ולעודד את הקבוצה האהובה שלהם ביותר עוצמה בגלל השפעת הסם.

אך יחד עם זאת, האלכוהול גם גורם לבעיות לא קטנות. לא פעם אנו נתקלים בתיגרות של אוהדים עוד לפני שמתחיל המשחק. אוהדים שנתונים להשפעת האלכוהול מגיעים עם דוקרנים, אגרופנים על מנת להתקוטט, ושוכחים לרגע שהכדורגל הוא סוג של הנאה.

חיים ברעם ,פרשן ספורט ופוליטיקה, מסתכל על הכל מהצד ומתקשה להאמין: "מה שקורה עם "האולטרסים", זה פשוט ילדי "טיפש-עשרה", ועברייני מקלדת בלי שום השקפת עולם וניסיון בחיים, ומינימום הבנה בכדורגל."

"מבחינתם האולטראס זה הרבה מעל הקבוצה, לא משנה אם מפסידים או מנצחים, חשוב להיות כביכול יותר יצירתיים ואלימים, זה לא רק בביתר ירושלים או בחיפה אלא גם ובעיקר אצל ילדי השמנת של הפועל ומכבי."

"הם שותים אלכוהול מגיעים למגרשים, ומתנהגים בצורה מופקרת, מתגרים בשוטרים ופורקים כל עול, כאילו מגרש הכדורגל היא זירה למעשה פורענות".

הקיוסקים והסופרים מוכרים את האלכוהול לקטינים, וגם אם אותן "פיצוציות" שמות דגש על אי מכירה לקטינים, אז לפתע מופיע לו אדם, שמלאו לו כבר 18 וקונה בשביל חבריו שמתחת לגיל המותר. האפקט של הסם הוא קטלני, לא פעם אנו רואים מריבות שנוצרות בין קהל האוהדים למשטרה, ובמקרים מסוימים אותו אוהד שמתחיל בקטטה נמצא תחת השפעת אלכוהול.

גם למשטרה יש חלק גדול בזה. אנו לא רואים שהארגון הזה יוצר כוח הרתעה ונלחם בתופעה. במקום לעשות בכל משחק, מספר בדיקות של אלכוהול או לסייר מסביב לאצטדיון ולחפש את אותם צעירים ששותים בחניונים, המשטרה מתעסקת לרוב בטפל ולא בעיקר.

אלון חרזי, קפטן מכבי חיפה בטוח כי חייבים לעצור את הסחף של האלימות: "אני חושב שהטיפול לא צריך ליפול על הקבוצות אלא על הרשויות ואם הם מסוגלים לעקור את האלימות דיינו, אבל אם לא זה בטח לא דיון למדורי הספורט."

"לנו הספורטאים יש תפקיד מחנך אבל תראה לי ספורטאי אחד אפילו שמתנהג באלימות או שותה אלכוהול, אין דבר כזה, לא ברור לי איפה הם למדו את זה , אין לזה שום קשר לכדורגל. זה הבעיה של החברה הישראלית בכללותה, לנו יש תפקיד הסברה ולא כולם רוצים לשמוע וחבל".

הוכח כבר בעבר שאפשר להתמודד עם תופעות שליליות בחברה. אם המשטרה תאכוף את החוקים ותעצור את אותם קטינים שנתונים להשפעת אלכוהול, כדור השלג שנוצר ייעצר, ואותו קטין יחשוב פעמיים אם זה משתלם לו. 

צילומים: GETTYIMAGES

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק