מקצוען צריך לכבד את המקצוע

אריק בנאדו ועידן טל טענו כי מקובל לטבול בנהר לפני משחק. שאלנו מספר אנשי כדורגל וכדורסל איך הם מתכוננים למשחקים. האמת? טבילה וצילום בסירת קיאקים לא נכללת בהכנה, גם למשחק ליגה בקריית שמונה

יום שני 18 מאי 2009
שלמה חסיד

 התמונות שפורסמו אתמול, בהן נראו שני כוכבי בית"ר ירושלים עידן טל ואריק בנאדו כשהם משייטים בקיאק בנהר הירדן כמה שעות לפני המשחק בו הפסידו לקריית שמונה, הקפיצו ממנוחתם רבים בעולם הספורט הישראלי שלא האמינו עד כמה שחקנים מקצוענים שאמורים לשמש דוגמה בהתנהגותם הספורטיבית בוגדים במקצועם.

טל ובנאדו טענו כי בסך הכול יצאו לטיולון קצר, דבר שלא אמור להפריע להם לשחק.

אנו שאלנו מספר אנשי מקצוע בתחום הספורט איך כן יש להתכונן ביום של משחק כדורגל והאם טבילה בנהר הירדן הינה חלק משגרת ההכנות למשחקים.

אורי מלמיליאן, מגדולי כוכביה של בית"ר, לא מסכים עם טל ובנאדו: "לא נשמע לי תקין ששני שחקנים עוזבים את שטח המלון בשביל להשתכשך בנהר. ביום של משחק צריך להתעסק במשחק עצמו ולא להצטלם בתוך קיאק.  גם אם מקבלים את גרסת השחקנים שלא היה כאן שום דבר שפוגע בהכנות שלהם למשחק, בכל זאת אסור שדעתו של השחקן תהיה מוסחת מהמשחק הקרוב והוא צריך לנוח ולהתכונן כנדרש. "שחקנים מקצוענים נמדדים לפי היכולת שלהם במגרש, ואם הם לא טובים מחפשים אותם בציציות שלהם. צריך לזכור שתמונות כאלה לא מוסיפות להם ורצוי להימנע מהם".

אליניב ברדה, שחקן גנק, מספר איך מתכוננים באירופה למשחק: "כל יום משחק שלנו, בית או חוץ, נראה אותו הדבר. התכנסות ב-11 בבוקר במתקן האימונים, צפייה מרוכזת בוידאו של היריבה, ארוחת צהרים, מנוחה, הרצאה טקטית ואז יציאה למגרש, כשגם אם זה מגרש חוץ נוסעים אליו באוטובוס ביום המשחק".

ומה עם טבילה בנהר?

"אצלנו אין בתי מלון ואין קיאקים, הכול נעשה במסגרת הקבוצתית ואיש אינו חופשי לעזוב את המסגרת הקבוצתית ביום של משחק".

שחקני כדורגל לא נוהגים לערוך אימון ביום המשחק. לעומת זאת, לשחקני כדורסל יש לעיתים אימון קליעות קל. אפי בירנבוים, מאמן הכדורסל הידוע, מספר מה קורה בענף הכדורסל: "בכדורסל קיים לפעמים אימון קליעות קל ביום המשחק, בו נוהגים השחקנים להרגיש את הכדור ולאפס את היד לקראת ההתמודדות בערב. אין פה מאמץ גופני כלשהו, אלא רק חזרה אחרונה לקראת הערב, כשקיים מרווח סביר בין האימון בבוקר למשחק בערב".

איך מכבי מתכוננת למשחק ביורוליג?

 "יש נוהג קבוע של התאספות לאימון קליעות, ארוחה קבוצתית בהילטון, הרצאה טקטית, מנוחה והגעה למגרש. גם כשיוצאים למשחק חוץ באירופה או בארץ, שחקנים לא יכולים להיתפס מחוץ למסגרת הקבוצתית".

גיא לוזון, מאמן בני יהודה מסכם: "לכל מאמן יש את תפיסת העולם שלו מה כן לעשות ומה לא לעשות ביום של משחק. אני סומך על השחקנים שלי שהם מספיק מבוגרים כדי  לא לעשות שטויות לפני כל משחק, מכריע או לא. הרי השחקנים מבינים לבד שמי שלא טוב במגרש מוצא את עצמו בחוץ".

ואם לאלירן עטר יתחשק לעסוק בעילות אחרת ביום המשחק?

"בטח ובטח שאי אפשר לעסוק ביום של משחק בפעילות אחרת, אפילו לזמן קצר. מקצוען צריך לדעת לכבד את המקצוע שמפרנס אותו".

עכשיו יצטרכו ראשי בית"ר ירושלים להחליט האם בזמן הפנוי לפני משחקים, ראוי או שלא ראוי לטבול בנהר, מה שבטוח , בנאדו וטל אולי נראים טוב בצילום, אבל את הצילום הזה היו מעדיפים לגנוז.

צילום: קייאקי כפר בלום
           

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק