לפעמים גם שנה זה לא מספיק

קרלוס ארויו עוזב את ישראל כמעט בוודאות. מומחי כדורסל טוענים: למכבי לא הייתה מספיק סבלנות עם הרכז שלמרות שלא הנהיג את הקבוצה, הציג נתונים לא רעים

יום שישי 22 מאי 2009
שלמה חסיד

 ההחלטה הסופית של מכבי ת"א לשחרר את קרלוס ארויו מהקבוצה בתום המשחק מול מכבי חיפה הייתה צפוייה. "גם אם ארויו יקלע מאה נקודות הוא ישוחרר", התפייט הגורם הבכיר במכבי שצוטט באתרנו כמי שאומר שהסתיים הפרק של הפורטו-ריקני בהיכל נוקיה. ואולם נשאלת השאלה האם באמת ארויו הוא כישלון כל כך גדול, או שרק בעיניים מכביסטיות זה נראה ככה?

אחרי הכל, ארויו לא היה רע העונה. השכר שלו, אומנם גבוה ועומד על 2.5 מיליון דולר לעונה, אבל יש באירופה לפחות 20 שחקנים שמרוויחים יותר ומספקים פחות.

דיוויד בלאט, מאמן דינמו מוסקבה ואקס הצהובים, חושב את ההיפך ממה שחושבים מרבית הישראלים. בלאט: "קרלוס ארויו הוא שחקן כדורסל מצוין. הוא היה כזה לפני שהגיע למכבי, נשאר כזה כשהיה במכבי ויהיה כזה גם כשיעזוב. צריך להבין את הסיטואציה הבעייתית שבה הוא נמצא. זו השנה הראשונה שלו בכדורסל האירופי. הוא מעולם לא התנסה בסגנון כזה של משחק, ומי שחושב שרק בגלל הרקורד שלו מההתחלה הוא יתחיל לייצר תוצאות – לא חושב נכון".

הייתה לא עונה להסתגל

"לכל בנאדם מגיע זמן להסתגל, וגם אם אתה כוכב כדורסל, וארויו הוא בהחלט כזה, אתה צריך זמן להבין לאן הגעת, מה הציפיות ואיך מתפקדים. חבל שיד אליהו ממשיך להיות מקום שלא מגלה סבלנות כלפי שחקנים זרים. יש הרבה דוגמאות לשחקנים טובים שלא התאקלמו פה, יצאו החוצה והראו בדיוק מה הם יודעים, למשל בנו אודריך".

שלומי פרי, הסטטיסטיקאי של מנהל הליגה, עוסק כבר שנים בעיבוד נתונים סטטיסטיים: "לפחות מבחינת הסטטיסטיקה שלו, קרלוס ארויו, לא נכשל במכבי, והוא אפילו הצליח. אני מבין שהליגה הישראלית היא לא המבחן שלו, לכן לא כל כך מתייחסים ל-15 וחצי הנקודות שהוא קלע בכל משחק, אז אפשר להעיף מבט לדף הסטטיסטיקה שלו בירוליג ולהתרשם שלפחות מבחינת הנתונים היבשים הוא בהחלט סיפק את הסחורה. שחקן שקולע בממוצע 14.2 נק', מוסר ארבעה אסיסטים ומאבד שני כדורים זו תפוקה הולמת".

פרי צודק, אבל ההרגשה היא שארויו לא לקח מנהיגות. ספק אם הצליח להתחבר חברתית וספק אם הבין לאן הגיע. מוטי ארואסטי, הרכז המיתולוגי של מכבי, מאבחן: "אחרי שזכה עם מכבי לאליפות, הוא לא נכשל. סך הכול הוא היה בסדר, אבל במכבי מצפים ממנו להרבה יותר. רוצים שיסחב את הקבוצה לתצוגות שיא, שירים אותה, שינצח משחקים חשובים בחוץ".

שינצח משחקים בחוץ? הוא לא משחק לבד

"זה מה שמצפים, ונעזוב לרגע את השאלה אם זה מציאותי או לא, עדיין הציפייה הזאת קיימת, וברגע שהיא לא מתממשת השחקן נידון לביקורת צולבת".

היית משאיר אותו עוד שנה?

"אני לא יודע, זה כבר שאלה קשה מדי. בשביל להשאיר אותו צריך לבנות את הקבוצה מסביבו עם שחקנים שמתאימים לסגנון המשחק שלו ואני לא יודע עד כמה פיני גרשון מתלהב מזה. יש לי הרגשה שזה לא יקרה".

גורם בכיר במכבי התייחס לנושא: "כשהבאנו את ארויו חשבנו שהוא יצדיק את הסכום הגדול ששולם לו, שהוא סכום יפה מאוד גם במונחים של אן.בי.איי, אבל קרלוס לא עשה את זה. מעבר לכך שהוא התבלט במשחקים לא חשובים ונעלם במשחקים חשובים הוא גם לא התחבר לקבוצה. מכבי זה רגש, והוא יותר מדי דמות מפלסטיק. הוא סגר את עצמו בבועה משלו, לא התחבר לשחקנים, למאמן, למנהלים ואפילו לאוהדים".

אולי הציפיות לא היו בהתאם?

"שיהיה ברור, לא ציפינו ממנו להיות השאראס הבא, אבל ציפינו ממנו ליותר ואת זה הוא לא עשה".

צילומים: MACCABIFANS

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק