הישרדות. גרסת ניר קלינגר

יוסי מזרחי, יניב עזרן, אלי גוטמן וליאור אסולין האמינו שהדשא של השכן ירוק יותר בקפריסין, וחזרו לארץ. רק ניר קלינגר שורד על האי. שאלנו את המודחים וכולם מודים: פשוט לניר זה מתאים יותר

יום ראשון 24 מאי 2009
שלמה חסיד

 אומרים שהדשא של השכן ירוק יותר. אולי בגלל זה, בשנים האחרונות היו לא מעט ישראלים שניסו לשחק או לאמן בדשא של השכנים שלו מצפון מערב, על האי בקפריסין.

אלי גוטמן היה הראשון שעשה זאת, כשאימן את פארלמיני. אחריו הגיעו לאי השכן, יניב עזרן, יוסי מזרחי וארז מסיקה, כולם ללא הצלחה גדולה.

בין לבין הגיע לקפריסין ניר קלינגר. קלינגר החל את הקריירה שלו בקפריסין בקבוצת פארלמיני, לאחר מכן אימן את א.א.ק לרנקה ובאמצע העונה האחרונה,  עבר לאמן את פאפוס.

קלינגר החל לאמן בקפריסין בעונת 2006/7. הוא נחשב לאחד המאמנים המוערכים באי השכן. בעונה האחרונה בפאפוס הוא הצליח להשאיר את הקבוצה ליגה, למרות שהיא נחשבה בעיני פרשנים רבים לקבוצה החלשה בליגה.

קלינגר חתם בשבת בא.א.ל לימסול הקפריסאית ובכך העדיף הצעה יפה שהונחה בכיסו מטעם אלונה ברקת, הבעלים  של הפועל באר שבע. בכך גם, אולי,  לימד קלינגר רבות על מצבו של הכדורגל הישראלי מול הדשא של השכן. אנחנו שאלנו מספר מומחים לעניין האם קלינגר פעל בחוכמה? מה יש בכדורגל של קפריסין שקורץ כל כך ליותר ויותר ישראלים? ואיך רק קלינגר מצליח לשרוד על האי כל כך הרבה שנים.

קלינגר מסביר את החלטתו: "קודם כל אני רוצה להודות לאלונה על ההצעה שהיא נתנה לי. בלי קשר לכך שלסכומים שהתעופפו באוויר על ההצעה שקיבלתי לא היה קשר למציאות, אני מעריך מאוד, הן את אלונה והן את הפועל באר שבע, אבל בחרתי להישאר בקפריסין מטעמים אישיים שלי שאני לא רוצה להיכנס אליהם".

לימאסול היא אתגר מקצועי יותר מבאר שבע?

"הגעתי לקבוצה שהולכת להגיע לאירופה, זו המטרה שלנו לפחות. לימאסול היא קבוצת צמרת במונחים של קפריסין וזה בהחלט אתגר מקצועי בשבילי להיות חלק מהמאמץ שלה להצליח בקפריסין. אני מאמין ביכולתי להוביל אותה לשם וזו הסיבה שקיבלתי את ההצעה ואני שמח על כך".

אלי גוטמן, מאמן הפועל ת"א, אימן בעבר בקפריסין בשתי קדנציות, אבל החליט לחזור לישראל, אחרי שנראה שדי מאס באי השכן. גוטמן: "קלינגר הגיע לקבוצה שאני אימנתי בעבר, וממנה הגעתי להפועל ת"א. הסיבה שעזבתי אותם לפני שנה וחצי, היא שהקבוצה נקלעה לחובות עצומים ולא יכלה להמשיך לקיים את עצמה. אחרי שעזבתי קנה אותה איש עשיר מאוד וכעת הוא משקיע בקבוצה המון כספים כדי שתצליח. ניר מגיע לקבוצה בתנופה שיכולה לאיים על הכתר בקפריסין".

מה הופך את הכדורגל באי השכן לכל כך אטרקטיבי?

"מאז שהם הצטרפו לשוק האירופי, הכדורגל שם בתנופה עצומה. כל שחקן שיש לו דרכון אירופי לא נחשב לזר. כל שחקן שמצטרף כזר לליגה, שנה לאחר מכן הוא נחשב מקומי. כשיש כל כך הרבה זרים ברור שהרמה עולה, כי הם מביאים איתם מקצוענות. אפשר לראות קבוצות כמו אנרתוזיס שהשנה עשתה דברים יפים בליגת האלופות בשביל להבין שהכדורגל שם מאוד רציני".

יוסי מזרחי, שאף הוא אימן בעבר באי השכן, באפואל ניקוסיה, מבין את קלינגר: "כל הכבוד לניר. הוא הגיע לקבוצה עם המון קהל, שיכולה להוות גורם משפיע בצמרת. זה משהו בסגנון של בית"ר ירושלים, וזה מה שמשך את הספונסר החזק שתומך עכשיו במועדון. יפה מאוד שדווקא בשנה כזאת הם בחרו בקלינגר וזה רק מראה כמה מעריכים אותו שם ובכלל מאמינים במאמן הישראלי".

מדוע אתה וגוטמן בחרתם לחזור לארץ ולא לאמן שם?

"לא יודע מה קרה עם גוטמן, אבל לי הייתה בעיה אישית עם המשפחה שלא הסכימה לעבור איתי לשם, ואני לא יכול בלי הבנות שלי, אז חזרתי. לניר אין את הבעיה הזאת. הוא נסע לשם עם כל המשפחה והשתקע אז הוא חי שם כמו בבית ואין סיבה שלא ייענה להצעה כל כך אטרקטיבית שיכולה לפתוח לו את הדלת לליגות נוספות באירופה, אחרי שכבר אימן בליגת האלופות עם מכבי ורשם הצלחה לא מבוטלת".

ליאור אסולין, ששיחק אצל מזרחי בקפריסין החליט בשלב די מהר לחזור לארץ. אסולין מסכם: "הכדורגל שם ברמה סבירה, אבל אני מעדיף את הישראלי, כי כאן זה הבית. אני מבין שחקנים שיוצאים לשחק בחו"ל, אם הם מפתחים את עצמם ומשחקים במועדונים טובים יותר מאלה הישראלים. אבל לצאת לאמן או לשחק בקבוצה שהיא פחות או יותר כמו הישראליות? במצב הזה באמת שאין כמו בבית".
      

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק