הגביע הראשון של הירוקים

ב-7 במאי 1962, בירושלים הניף קפטן מכבי חיפה, אברהם מנצ'ל את גביע המדינה הראשון של הקבוצה מהכרמל אחרי שהביסו את מכבי ת"א באצטדיון האוניברסיטה בבירה, 5:2 בקונצרט כדורגל

יום שני 25 מאי 2009
אשר גולדברג
בחודש מאי 1962, לפני 47 שנים זכתה מכבי חיפה בתואר הראשון שלה, שהביאה למרגלות הכרמל את גביע המדינה הראשון בתולדותיה.

מאמן מכבי חיפה בתחילת הדרך היה הסקוטי וילי פורדס, שבנה מערך התקפי מהטובים בהיסטוריה של הירוקים. עד היום נזכרים הוותקים בגעגועים ובנוסטלגיה את חמשת החלוצים שלהם דאז: ג'וני הארדי, אברהם מנצ'ל, דני שמולביץ', אשר אלמני ויצחק שפירא.

במקביל למאבק האליפות מול הפועל פ"ת על תואר האליפות, הכריז המאמן פורבס על רצונו להביא לעיר חיפה את הגביע היוקרתי.

במפגש חצי הגמר באיצטדיון המכביה נגד האלופה, הפועל פ"ת  הראו החיפאים שהם רצינים, תוך כדי שהם מרסקים את המלאבסים של נחום סטלמך, קופמן ורצאבי 5:1.

דני שמולביץ' (רום) היה גיבור המשחק, כשכבש שלושער מדהים לרשתו של יעקב ויסוקר. הארדי ומנצ'ל השלימו את הכיבושים, הכותרת באחד העיתונים הייתה : "שמילו מהיר יותר מהרוח שבאה מכיוון הים".

במפגש חצי הגמר השני שנערך באצטדיון קטמון בירושלים גברה מכבי ת"א על הפועל ב"ש, 3:0 מצמד שערים של יצחק פלשל ואחד של שייע גלזר.

שני משחקי חצי הגמר נערכו ב- 3 בפברואר, משחק הגמר התקיים רק ב-27 במארס, כאשר 33 אלף צופים באו לר"ג, אך לצערו של הנשיא והקהל, התמודדות הסתיימה ללא הכרעה גם לאחר 120 דקות משעממות להחריד, לראשונה מאז 1928.

בתקופה הזאת לא היו בעיטות הכרעה מ-11 מטרים, עובדה שגררה משחק גביע חוזר. בגלל השיפוצים באיצטדיון ר"ג שביצע ראש העיר, אברהם קרניצי, נאלצו שתי הקבוצות להחליט איפה יערך הגמר החוזר.
 
בינתיים הספיקה, הפועל פ"ת לזכות בתואר האליפות רביעי עם יתרון של 3 נקודות הפרש ממכבי חיפה, שסיימה רביעית. מועד משחקי הגמר ניגרר לויכוחים ביו הצדדים אבל לבסוף ניקבע ל-7 במאי באיצטדיון האונברסיטה בירושלים.

330 שוטרים, 200 סדרנים גויסו לשמור על הסדר במגרש אליו הגיעו 15 אלף צופים והועבר בשידור ישיר ברדיו קול ישראל.

מאמן מכבי חיפה, וילי פוברס הוחלף בין המפגשים ע"י אוטו שלפנברג, שהושיב על הספסל את בנו, שמעון שלפנברג (שנהר).

מכבי חיפה הקדימה ועלתה לירושלים 4 ימים לפני המשחק והתאכסנה במלון וולף. באסיפת השחקנים אמר הקפטן מנצ'ל :"בוא נפסיק להיות פרימה בלרינות, בוא נראה למכבי ת"א ולכולם שאנחנו הכי טובים".

את מכבי ת"א אימן חליבר, שנתן לחלוץ הוותיק שייע גלזר את זכות הנאום הציוני לפני המשחק. גלזר אמר: "זה גמר גביע העשירי שלי, מאז 1946, בואו ננצח ותנו לי להרים גביע כי שכחתי איך עושים זאת מאז 1959".

ההרכב של חיפה עלו: גרשוני, גולנסקי, הלד, חדנס, שמולביץ', בן צבי, הרדי, אלמני, מנצ'ל, אמר, שפירא. מהעבר השני מכבי עלתה: שרשטינסקי, פלשל, ריגל, רזניק, מתניה, גולדשטיין, גלייט, ניסים בכר, גלזר, עסיס, וילנסקי.

34 דקות עברו להן מפתיחת המשחק, אותן דקות, שנחשבות עד היום כאחת הנלהבות שנראו במחוזתנו, בטוח שאלה הכי גדולות של מכבי חיפה מאז הווסדה. בתוך 29 דקות משחק שהיו בין הדקה ה-5 ל-34 הצליחו הירוקים לכבוש 5 שערים ובמקביל השאירו את המכבים פעורי פה.

בדקה ה-5 , ג'וני הארדי העלה את הירוקים ל- 1:0, דקה 6, יצחק שפירא כבש את השני, מנצ'ל תקע את המסמר השלישי והרביעי בארון התל אביבי (13, 27) ואילו יצחק שפירא השלים צמד בדקה ה-34 וחרץ את גורל ההתמודדות.

הצופים השונים לא האמינו למראה עינייהם, כך גם מאזיני הרדיו ,שפתחו באיחור את השידור ושמעו כי התוצאה היא כבר 5:0, כאשר במקביל אוהדי חיפה המקומיים יצאו למרפסות הבתים וצעקו אחד לשני את התוצאה המדהימה.

מכבי ת"א ניסתה להחזיר מעט מכבודה, ובדקה ה-36 הצליחה לצמק, כאשר שייע גלזר חתום על השער, מכבי אף הספיקה לכבוש עוד שער של שינה שום דבר (ניסים בכר, 54), ובנוסף להחמיץ פנדל מרגליו של נח רזניק, שלא נהג להחטיא באותם ימים.

נשיא המדינה, יצחק בן צבי התרגש באותם רגעים ואמר: "קיום המשחק בירושלים הבירה, הוא מאורע גדול". בתוך כך, העניק הנשיא את הגביע לקפטן הקבוצה, מנצ'ל וזה לא חיכה הרבה והחל לעשות יחד עם חבריו הקפות ניצחון כל כך מתוק.

התקשורת באותם ימים לא ריחמה על הצהובים וקטלה אותם קשות: "מכבי ת"א התנפצה כגביע חרס" , הטבח החיפאי בירושלים בשחקני מכבי ת"א", "בדקה ה-34 גביע המדינה היה בחיפה"

מאמן מכבי חיפה, אוטו שלפנברג היה נוסטלגי: "מחקנו את חרפת התבוסה מגמר הגביע ב-1942, כשהפסדנו אז לבית"ר ת"א 12:1". קפטן הקבוצה, אברהם מנצ'ל, ניסה לתאר את הרגשתו: "איזה כיף היסטורי להניף גביע".

מהצד השני מאמן מכבי ת"א, ישראל חליבר ניסה לתרץ את התבוסה הקשה: "השער הראשון והשלישי שלהם היו מנבדל, ואנו עוד החמצנו פנדל, יכולנו לחזור למשחק".

שייע גלזר, סגן מלך השערים של מכבי ת"א בכל הזמנים חשב על עצמו ולא על הקבוצה: "ההפסד שני שלי בגמר מתוך עשרה גמרים, אני את שלי עשיתי, נתתי גול".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק