הוליווד נגד דיסניוורלד. פרק 1

הלילה תחל סדרת הגמר בין שתי קבוצות הכדורסל הטובות בעולם. ל.א לייקרס זאת שכבר הייתה שם כל כך הרבה פעמים בעבר, או אורלנדו מג'יק האנדרדוג המושלם. רק אחת תהיה אלופת ה-NBA

יום חמישי 04 יוני 2009
יוני רוט
 סדרת גמר ה-NBA שתתחיל בלילה שבין חמישי לשישי, היא לכאורה מפגש קלאסי בין פייבוריטית ברורה שמנסה לזכות באליפות בפעם ה-15 בתולדותיה, לבין האנדרדוג הקלאסי שתנסה לזכות בתואר בפעם הראשונה. בין סופרסטאר ענק  שרוצה להיות אלוף בפעם הרביעית בקריירה שלו, לבין כוכב שעדיין בונה את שמו ומחפש להיכנס למועדון של הגדולים באמת. בין מאמן שרוצה לזכות באליפות העשירית שלו ולעמוד לבדו בראש רשימת המאמנים המעוטרים בליגה, לבין מאמן שרוצה לעמוד בפני עצמו ולא להיות רק האח של. בין הוליווד לדיסניוורלד, בין הל.א לייקרס לאורלנדו מג'יק.


אם להיות ריאליסטיים, הלייקרס אמורים להשלים בתוך השבועיים הקרובים, זכייה מספר 15 באליפות ה-
NBA ולהתקרב עד כדי שתי אליפויות בלבד מבוסטון סלטיקס, כקבוצה שזכתה בהכי הרבה  אליפויות לאורך ההיסטוריה (17). אבל מצד שני הלייקרס היא גם הקבוצה שהפסידה הכי הרבה פעמים בסדרת גמר, 15 פעמים ליתר דיוק, לעומת שלוש פעמים בלבד של הסלטיקס. למרות זאת, הלייקרס שהיו בגמר בעונה שעברה ונעצרו על ידי אותה הסלטיקס, התבגרו בשנה וכמו כל קבוצה של פיל ג'קסון, נראה שהם משתפרים מסיבוב לסיבוב בפלייאוף הנוכחי.


קובי ברייאנט המשיך העונה באותה גישה שבה הוא החל בעונה שעברה ונתן המון קרדיט וביטחון לחבריו לקבוצה, אבל גם קובי יודע שעכשיו הגיע הזמן שלו. עד כה הוא הצליח לקלוע מעל 500 נקודות במהלך הפלייאוף וזאת הפעם הרביעית בקריירה שהוא קולע 500 נקודות או יותר בפלייאוף אחד. 

רק שחקן אחד הצליח לעשות זאת יותר פעמים ממנו במהלך ההיסטוריה, אחד מייקל ג'ורדן שמו, שעשה זאת בשמונה עונות פלייאוף שונות.


אם ברייאנט רוצה להירשם בספרי ההיסטוריה כאחד הגדולים באמת, הוא חייב לסחוב את הקבוצה על כתפיו ולרשום תואר על שמו בלבד, הפעם ללא עזרתו של שאקיל אוניל שהיה שם בשלושת האליפויות הקודמות שלו ושל הלייקרס. סדרת הגמר הזאת היא מבחן ענק בשביל קובי, כי הפסד נוסף, שני ברציפות ויחלו ספקות לגבי היכולת של אחד הווינרים הגדולים בתולדות המשחק, להוביל לבדו קבוצה לתואר.


קובי וג'קסון, בדרך לספרי ההיסטוריה (Getty Images)

עוד אחד שצריך את התואר הזה נואשות, הוא מאמן הלייקרס פיל ג'קסון. ל"מאסטר זן" יש כרגע 9 אליפויות
NBA באמתחתו, בדיוק כמו מאמנה האגדי של הסלטיקס רד אאורבך. אליפות נוספת תשאיר את ג'קסון לבדו בראש הרשימה ותיתן לו חותמת סופית לתואר המאמן הגדול בכל הזמנים (לפחות מבחינת תארים). הפסד נוסף ושוב תעלה השאלה האם מאמן אחר לא היה יכול לזכות באליפויות עם ג'ורדן ופיפן בבולס ושאקיל וקובי בלייקרס? את התשובה לעולם לא נדע, אבל במידה וג'קסון יזכה באליפות, הספקות רק ילכו ויצטמצמו.


מצד שני עומדת אורלנדו. אותה קבוצה שאף אחד לא ספר ולאט אבל בטוח עשתה את דרכה לגמר, תוך שהיא מדיחה בדרך את האלופה מבוסטון ואת המועמדת מספר אחת לזכייה בתואר, קליבלנד. המג'יק מגיעים למעמד הגמר בסך הכל בפעם השנייה בתולדות המועדון (שנוסד בשנת 1988), כשבפעם הקודמת בשנת 1995 היה זה סנטר צעיר בשם שאקיל אוניל, שנעצר ביחד עם המג'יק רק על ידי יוסטון של האקים אולאג'ואן.


ההשוואה בין שאקיל אוניל לדווייט הווארד מתבקשת, אבל לא ממש נכונה. שאקיל היה סנטר אמיתי, האופציה הראשונה של קבוצתו בהתקפה ובעקבות כך גם מכונת סלים אמיתית. דווייט הווארד מזכיר יותר פאוואר פורוורד בסגנון המשחק שלו, הוא שחקן ההגנה מספר אחד בליגה ובהתקפה הוא עדיין מחפש את עצמו, כשבמשחק השישי מול קליבלנד קיבלנו קצת מהפוטנציאל ההתקפי שטמון בו (הווארד סיים עם 40 נקודות בתצוגה נפלאה). שלא כמו שאקיל, הווארד הראה שיפור בקליעות מקו העונשין והראה שאצלו שיטת ה"האק דה שאק" לא תתפוס. מה שכן, אפשר להתחיל להשוות בין שאקיל להווארד באופי, במנהיגות ובמה שהווארד התחיל להראות לנו בפלייאוף הזה, ווינריות.


בכלל כשמדברים על ווינרים, קשה שלא להתרשם מהמבחר העומד לרשותו של סטן ואן גנדי. הידו טורקוגלו שוב הראה כמה שהוא כזה עם מגוון קליעות מכריעות במהלך הפלייאוף, רשארד לואיס תפר שלשות מנצחות בלי להניד עפעף וההפתעה הגדולה מכל מיקאל פיאטרוס הצרפתי, שכנראה בכלל לא שמע על המושג פחד.


בכלל הצוות המשלים של אורלנדו מתפקד מצוין כשראפר אלסטון, קורטני לי ואפילו מרסין גורטאט שמשחק בנבחרת פולין של מולי קצורין ועולה מהספסל במקומו של הווארד, עושים עבודה נהדרת. המג'יק גם מקווים לקבל מספר דקות מהרכז הפותח שלהם ג'אמיר נלסון. נלסון שהוביל את קלעי המג'יק בשני הניצחונות שלהם מול הלייקרס בעונה הסדירה, מחלים מפציעה ואולי יעמוד לרשותו של סטן ואן גנדי בסדרת הגמר.


לעומת הצוות המשלים של המג'יק, אצל הלייקרס דרושה התעוררות של מספר שחקנים. פאו גאסול נהדר ומספק את הסחורה, אבל הלייקרס מחכה לאנדרו ביינום ובעיקר לדרק פישר. הגארד הוותיק לא הגיע לפלייאוף והלייקרס זקוקה נואשות לשקט ולמנהיגות שלו. יכולתו הלא מרשימה של ביינום יכולה לעמוד דווקא לזכות הלייקרס, כשהסנטר יוכל להכות ללא רחמים את הווארד, בלי שזה יפגע בקבוצה אם הוא יצא בעבירות.


מי שעשה התקדמות נהדרת אצל הלייקרס העונה בכלל ובפלייאוף בפרט, הוא טרבור אריזה. דווקא מול חבריו לשעבר מאורלנדו, לאריזה יהיה תפקיד חשוב מאד בניסיון של הלייקרס לעצור את המכונה ההתקפית של המג'יק. אריזה הראה שהוא לא רק כלי התקפי חשוב ללייקרס, הוא גם הפך לשומר מספר אחד שלהם. אריזה יחד עם למאר אודום, לוק וולטון וכמובן קובי ברייאנט, יתנו למג'יק מצ'אפ הגנתי, שלקליבלנד לא היה לתת להם.


בכלל ההגנה אמורה להיות המפתח אצל הלייקרס והיא אמורה לנצח להם את הסדרה. הלייקרס הוכיחו מול דנבר שהם יודעים לשמור וניצחו את הסדרה קודם כל דרך ההגנה. אורלנדו מצידה תתבסס כרגיל על הקליעה מבחוץ. בשני הניצחונות שלה על הלייקרס בעונה הסדירה, אורלנדו קלעה מעל 40 אחוז מחוץ לקשת, כשהממוצע השנתי שלהם עומד על 38 אחוז לטווח הזה. קשה להאמין שהמג'יק יתנו ארבעה משחקים של מעל 40 אחוז בזריקות לשלוש כדי לנצח את הסדרה מול הלייקרס. אבל בעצם זה מה שאנדרדוגים עושים.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק