מונופול ירוק

אם לא יהיה שינוי, תהפוך מכבי חיפה לקבוצה השולטת בכדורגל הישראלי. אז מה אפשר לעשות? כנראה שכלום, חוץ מלהבין שלא תמיד הדשא של השכון ירוק יותר וזה של חיפה בעצם ירוק מספיק

שבת 13 יוני 2009
קובי סגל

 הגיעה שעת הפנטזיה.  כמידי קיץ חובבי הכדורגל משוועים לכותרות, שינויים במועדונים והעברות שחקנים, שתמיד עינינו את אוהדי הכדורגל ונטעו תקווה חדשה  במועדונים נכשלים, הרי אלוף יש רק אחד.

כל קבוצה שואפת להחתים את טובי השחקנים הנימצאים בשוק. לעומת שנים קודמות השנה חל  מהפך כלכלי ומספר קבוצות נמצאות בשפל וקריסה, שמקטין את האפשרויות ומכווץ את שכר השחקנים ומחיר ההעברות.

אם בשנים האחרונות התרגלנו לכסף הגדול של האוליגרכים גאידמק ושניידר ושל אנשי עסקים פרטיים כמו יאמר, שמיר, לוזון ושירצקי, הרי שנשארו רק שניים שמושכים בחוטים יענקלה שחר והראל-טביב, כשגם אלונה ברקת עושה קולות של רכש. למעשה, נראה שמכבי חיפה והפועל ת"א הן שתי הקבוצות היחידות שמסוגלות להוציא סכומי כסף גדולים.
 
אף קבוצה לא רוצה לוותר על כוכביה ותנסה להשאירם אצלה. כשהשוק לא פתוח באמת ורק שתי קבוצות משקיעות, נוצר מונופול דוגמת הכדורסל, שם מתנקזים טובי השחקנים במכבי תל אביב והפועל ירושלים. 

בשנים האחרונות נפתח השוק האירופי לשחקנים ישראלים וקבוצות ישראליות  צמאות להעברות גדולות שיעשירו את קופתם. סכום העברה טוב יכול להחזיק תקציב של עונה שלמה, אבל בודדות הקבוצות הארופאיות שמוכנות לשלם על שחקן ישראלי סכומי עתק, אלא אם כן הוא כבר שיחק והצליח באירופה כמו יוסי בניון.

שחקן ישראלי שלא מגיע מאחת הגדולות שמשחקות באירופה, לא יכול להימכר בסכומים גבוהים ולכן כוכב כמו אלירן  עטר מבני יהודה, לא יוכל להכניס כסף גדול למועדונו, אלא אם כן יושאל לדוגמא למכבי חיפה וסוכן העל פיני זהבי ישווקו לאחד ממקורביו, בלי לפגוע בשאר חבריו הסוכנים.

הסחורה החמה מגיעה דווקא מהקבוצות הקורסות בית"ר ירושלים ומכבי נתניה.  שחקנים כמו יצחקי, ברוכאין, טל, פרננדז, שטראובר ובן דיין, מחזיקים בחוזי עתק במונחים הישראלים שמקשים על העברתם, כי מי מהשחקנים יוותר על שכרו?  

לא נראה לי שבארץ ישנה קבוצה שתשלם את שכרם ואת סכום העברתם, אבל אם בסופו של דבר הם יגיעו לחיפה, אפשר יהיה לסגור על האלופה עוד לפני תחילת העונה.

אל תבינו אותי לא נכון, לטעמי כל חוזה צריך לכבד וכל שחקן שזכה בחוזה כבד, ראוי לשכר. שחקן כדורגל ביום פרישתו  נותר יתום וזניח ולכן הוא צריך לדאוג לעתידו, לכן שחקני כדורגל  ראויים לכל סכום שמקבלים כי בסביבות גיל 30  גיל הפרישה (אם לא עברו פציעה),  הם חסרי מקצוע חסרי עתיד  ללא פנסיה ואף אחד לא עוזר.
 
נכון שכשמסתכלים על המשכורות זה נראה דמיוני, אבל בחורים שהשקיעו מגיל צעיר ומגיעים לשיאם בגיל מוקדם יחסית, נותר להם רק מספר שנים בודדות לבנות את עתידם וזה קצר מאד.
אין לי ספק שמצב זה ישתנה בשנים הקרובות אבל כרגע זוהי המציאות, תקוותי לשוק פתוח שבו כל קבוצות הליגה יתחרו בשוויון.

מניסיוני הדל  נראה תמיד כי הדשא אצל השכן ירוק יותר, הרי שנה קודם עם בחירת השחקנים כל אגודה חשבה שיש לה את הטוב ביותר וכל שחקן מתאים לעמדתו. אז יש תקופה לא טובה אפשר לעבור אותה ולהתקדם הלאה. לפעמים אם שומרים על הקיים בתוספת של שחקני נוער מוכשרים, ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר ממסע רכש גדול. 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק