הורידו את הקוף מהגב

פיל ג'קסון שב והוכיח כי הוא יודע לבנות קבוצות מושלמות סביב הכוכב שלו. קובי בראינט הוכיח סופית שהוא בליגה של הענקים. גמר הפלייאוף 2009 מיתג סופית של בראינט וג'קסון כשניים מנהגדולים שהליגה ידעה

יום שני 15 יוני 2009
יוני רוט
 שתי שאלות נשאלו לפני סדרת הגמר של ה-NBA העונה. האם פיל ג'קסון מאמן כזה גדול  והאם קובי בריאנט ברמה של הגדולים ביותר?

אז קודם כל, גם ללא סדרת הגמר הזאת, התשובות הפשוטות הן, כן וכן. 

כן, פיל ג'קסון מאמן גדול והוא לא היה צריך את החותמת הרשמית שהפכה אותו למאמן המעוטר בכל הזמנים, כדי להוכיח את זה. פיל ג'קסון אימן שחקנים גדולים כמו ג'ורדן ופיפן וכמו שאקיל וקובי וידע להוציא מהם את המקסימום (מה שכנראה היה החלק הפחות מסובך בעבודה שלו). 

מה שיותר חשוב, פיל ג'קסון תמיד ידע למצוא ליד השחקנים הגדולים, את שחקני האקסטרה, את אותם שחקנים שיהיו שם כדי לקחת ולקלוע את הזריקות המכריעת, כששחקני המפתח שלו מקבלים שמירה כפולה. 

כך היה עם פקסון, קאר וקוקוץ' בשיקגו והמשיך עם הורי, פישר ואריזה בלייקרס. זאת לא מקריות. ג'קסון יודע לבחור את השחקנים האלה ולתת להם את הביטחון שהם צריכים ואלה מחזירים לו במהלכים שמביאים אליפויות.

באופן די מדהים, ג;קסון גם מצליח פעם אחר פעם להוביל את הקבוצות שלו לשיא בדיוק ברגע הנכון. אין ספק שג'קסון שידוע בחיבתו הגדולה לתורת הזן, יודע להיכנס לנבכי הנפש של שחקניו ולהוציא מהם את המיטב בדיוק בזמן הכי נכון מבחינתו ומבחינתם.

את הפלייאוף השנה הלייקרס התחילו בסוג של צליעה, הקבוצה לא הרשימה מול יוטה ועברה ימים קשים מול יוסטון, אבל איפה שהוא בסדרה מול דנבר, הכל התחבר. פתאום הקבוצה התחילה לשמור, שחקני המשנה התעלו וקובי, כמו קובי,  תמיד נמצא שם כשצריך.

יותר מג'קסון, קובי היה צריך את האליפות הזאת כדי להוריד גורילה מהגב. למרות יכולת פנומנלית לאורך כל הקריירה שלו, תמיד הוא קיבל יחס שונה, אפילו קצת מעליב בשביל שחקן עם יכולות כמו שלו. פיקפקו בסיכויים שלו לזכות באליפויות בלי שאקיל, אמרו שהוא אנוכי,  שאיכפת לו רק מהסטטיסטיקה האישית שלו, אז אמרו.

קובי שמע והפך לטוב עוד הרבה יותר. כמו ג'קסון גם קובי לא היה צריך את האליפות הזאת כדי להוכיח שהוא נמנה על הגדולים ביותר, אבל כמו ג'קסון, האליפות הזאת מסירה את הספק האחרון. התשובות הן לא חותכות ומי שירצה להמשיך להטיל אילו שהם כתמים על שתי אגדות הכדורסל האלו, כנראה שיצליח.

 אבל מה שבטוח, עם עובדות קשה להתווכח. ובמקרה של פיל ג'קסון וקובי בראינט, כנראה שהעובדות מדברות בעד עצמן. 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק