ואלה מהפועל פת עשו צחוק

סיפור לשבת: בימים אלו מתקיים בדרום אפריקה טורניר הקונפדרציות ובשנה הבאה המונדיאל. ב-1 למאי 1954 שיחקה נבחרת ישראל ביוהנסבורג מול הנבחרת המקומית שנקראה אז "הספרינגבוקס". נסיעה שהייתה חוויה

שבת 20 יוני 2009
אשר גולדברג
 בסוף חודש אפריל 1954 יצאה נבחרת ישראל לטיסת החלומות שלה: מסע בין חודש ימים למדינת ה"אפרטהייד", דרום אפריקה.

עבור המאמן ג'רי בית הלוי ושחקניו היתה זו בריחה לקצה העולם לאחר הכישלון במוקדמות המונדיאל של שוויץ. 

18 שחקנים נבחרו בשיטת הפיפטי-פיפטי: עשרה ממכבי ושמונה מהפועל. היוצאים: בנדורי, שניאור, אלי פוקס, ישראלי, גולדשטיין, גלזר, מירמוביץ', ליטבק, ישראל בן-דרור, אמנון כרמלי, חודורוב, שוויצר, רוזנבויים, בלוט, מורדכוביץ', סטלמך וחלדי.

הימים הראשונים היו כמו במסע תענוגות. ביקורים במפעלים, סיורים, מסיבות אל תוך הלילה והצעות שידוכים ממיטב בנות ונשות הקהילה היהודית.

הנבחרת רשמה ניצחונות בקייפטאון ובפורט אליזבת לפני המשחק ביהנסבורג, ב-1 למאי 1954, מול נבחרת דרום אפריקה על טהרת השחקנים הלבנים.

המשחק  אשר נערך לאחר ליל הסדר כאשר השחקנים וחברי המשלחת היו אורחים של יהודיה העשירים של יוהנסבורג שוחק באיצטדיון "ראנד" ונכחו בו 35 אלף צופים.

הרכב נבחרת ישראל : חודורוב, שוויצר, ליטבק, בלוט, שניאור, בן דרור, ישראלי, גולדשטיין, גלזר, רוזנבויים ומירמוביץ'.המאמן בית הלוי, התעלם מתלונתו של חודורוב על כאבי שיניים והעדיף אותו על פני אברהם בנדורי.

השינוי הבולט היה פרישתו מהנבחרת של הקפטן הקבוע אלי פוקס, שבמהלך המסע בדרום אפריקה סיכם את עזיבתו את מכבי תל אביב למען אימון מכבי חיפה. במקומו של פוקס מונה יצחק שניאור לתפקיד הקפטן.

אורח הכבוד באיצטדיון היה השחקן ובדרן היהודי אמריקאי דני קיי שקיים אז הופעה ביוהנסבורג. דני קיי ירד לכר הדשא במהלך החימום, בעט לשער והתרוצץ בין השחקנים עם הכדור.

בניגוד לנבחרת דרום אפריקה הנוכחית, המכונה "בופנה בופנה" (הבחורים) , בימים ההם הנבחרת התבססה על טהרת שחקנים לבנים וכינויה היה "הספרינגבוקס" (הצבאים המקפצים).

ישראל היתה באחד הימים החלשים ביותר שלה למעט החלוץ המרכזי, שייע גלזר. 

בדקה ה-40 נכשל יעקב חודורוב בקליטת כדור קל בתוך הרחבה. הקיצוני הימני ווארן דחק בקלות לתוך הרשת, 0:1 לדרום אפריקה.

שתי דקות מאוחר יותר ושייע גלזר בגדולתו. מירמוביץ' קיבל כדור בצד שמאל, העביר לגלזר שפרץ בתוך טיפות הגשם והמגרש החלק. גלזר כידרר על פני שלושת שחקני ההגנה של דרום אפריקה: קרול, טרנר ומיצ'ל ותוך כדי ריצה בעט כדור אדיר שהכניע את ראדהם. ההגנה המקומית שכבה על הקרקע הלחה והביטה בהלם בשער,

בדקה ה-53 שוב שגה חודורוב ואיפשר לארתור רוס לבעוט בשנית אל שער ריק, 2:1 למקומיים.

בדקת הסיום פרץ גלזר ומתוך הרחבה הרעיד את המשקוף העליון.

שני שחקניה בני ה-18 של הפועל פתח תקווה, נחום סטלמך וג'רי חלדי, מיעטו לשחק אך היו קורבנות למתיחה של השחקנים הותיקים. הותיקים זייפו מברק שלכאורה נשלח מישראל ובו נאמר "החזירו את הילדים:". רק לאחר שעות ארוכות נרגעו השניים. מי שאכן קיבל מברק מישראל היה המגן הימני דוביד שוויצר . במברק התבשר המגן על הולדת בנו, מוישיק. היו זמנים.

נקמת שחקני הפועל פתח תקווה לא איחרה לבוא. כשנחתה הנבחרת בנמל אליזבת', לקראת המשחק מול נבחרת "מזרח פרובינס", התברר שהמזוודות עם הציוד של נבחרת ישראל נעלמו. חקירה שנעשה העלתה שהמזוודות כלל לא הורדו מהמטוס והמשיכו לעיר דרבן. האחראים על הציוד היו שני השחקנים הצעירים, ג'רי חלדי ונחום סטלמך , ורק חזרתו של המטוס איפשרה לנבחרת ללבוש את מדי המשחק. את המשחק, אגב, ניצחה ישראל 0:2 משערים של גלזר ומרימוביץ' בפנדל.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק