100 קילו של פספוס

הוא הגיע לבית"ר שמן, הכניס כמה נשים להיריון מחוץ לנישואים, עבר בקריירה כבר 6 קבוצות ואומרים עליו שהוא בליין לא קטן. כריסטיאן פביאני מככב בריבר פלייט ואצלנו לא רצו לתת לו הזדמנות

יום שלישי 16 יוני 2009
שלמה חסיד

 מי שעוקב בימים שקטים אלה של פגרה אחרי הליגה הארגנטינאית, בוודאי שם לב לשם מוכר לנו היטב שהשתלב בחלק מהמשחקים בהרכבה של קבוצת הפאר הארגנטינאית ריבר פלייט. אנחנו מדברים כמובן על כריסטיאן פביאני, אותו חלוץ שמנמן שהגיע לפני שנתיים וחצי לבית"ר ירושלים לתקופה קצרה בשנה בה היא אומנה על ידי אוסי ארדילס ולאחר מכן יוסי מזרחי – אבל מהר מאוד נחתך ממנה.

פביאני הספיק עוד לככב בקלוז' הרומנית ושתי קבוצות בארגנטינה, לפני שנקרא לריבר, קבוצה "מעט" יותר טובה מבית"ר.  אז איך יכול להיות שקבוצה כה עשירה ומפוארת כריבר קולטת את מה שבית"ר פולטת? יצאנו ובדקנו.

מרטין יונה, פרשן הכדורגל הארגנטינאי של צ'רלטון, ויו"ר חוג אוהדי ריבר, מבאר: "קודם כל זה נכון שפביאני הוא חביב הקהל במונומנטל, איצטדיונה הבייתי של ריבר, ורבים מהאוהדים לובשים חולצות שלו. פביאני הפך לסמל של ריבר לאו דווקא בגלל היכולת שלו, כי דווקא השנה הוא לא היה בשיאו, אלא בגלל הנאמנות העיוורת שלו לריבר. לבחור הזה היו הצעות מקבוצות רבות בליגה הארגנטינאית, והייתה לו אפשרות להמשיך באירופה, אבל בכל ראיון שלו הוא חזר ואמר שהוא רוצה לשחק בריבר פלייט, הקבוצה שהוא אוהב".

מה בדיוק הפלא כאן? הרי מה רע לשחק בקבוצה כמו ריבר? 

"הוא קנה את האוהדים סופית כאשר הצטרף לקבוצה לפני שנה כשהייתה בשיא השפל שלה, המקום האחרון בליגה. זה מזכיר את מה שאלי אוחנה עשה כשהצטרף לבית"ר בליגה השנייה, אליה חזר מאירופה".

מה דעתם של הארגנטינאים לגבי היכולת שלו?

"אין בכלל ספק שמדובר בחלוץ שגדול בכמה מספרים על הליגה שלנו. השנה בארגנטינה הוא לא כל כך בלט, בגלל הנטייה שלו להשמנה. כך למשל השנה הוא נמדד והגיע למאה קילו, דבר בלתי נסבל מבחינת חלוץ. חוץ מזה שהוא גם בליין לא קטן וכבר הכניס להריון כמה נשים  מחוץ לנישואים. יחד עם זאת יש לו מחויבות טוטאלית לריבר, ואת זה האוהדים מאוד מאוד אוהבים. כמובן שבעלי המועדון עושה הכול כדי לרצות את טעם הקהל". 

השומן של פביאני הפך בזמנו ללעג בישראל. אנשי התקשורת בעיקר הביעו תמיהה על החלוץ. אולם אריק בנאדו, חברו של פביאני מימי בית"ר, נזכר שהיה קשה לשמור עליו באימונים. בנאדו: "טענתי בזמנו ואני טוען עד היום שפביאני הוא אחד השחקנים הכי מוכשרים שאי פעם שיחקו בליגה שלנו, אם לא הטוב שבהם. מלבד העובדה שהוא הגיע לבית"ר.  בסוף עידן ארדילס כשהיה חוסר יציבות בקבוצה וקשה היה להתאקלם ככה, בירושלים גם לא אהבו את המשקל העודף שלו, ואמרו שזה לא מתאים למקצוען. אבל כמי ששמר עליו לא מעט באימונים אני יכול להעיד שיש לו כוח פריצה אדיר, והמשקל רק מוסיף לו מאסה. הוא די מהיר יחסית וקשה מאוד לעצור אותו, או אפילו להכשיל אותו".

אז חבל שהוא לא המשיך?

"אין לי ספק שאם הוא היה ממשיך איתנו, כולם היו נוכחים לדעת כמה הוא ענק. אני בכלל לא מופתע מההצלחה שלו, אלא להפך". 

פביאני, 26,  החל את הקריירה בלאנוס ושיחק גם בפלסטינו הצ'יליאנית שם כבש 16 שערים ב-25 משחקים. הוא הגיע לבית"ר  כשבאמתחתו  14 שערים ב-47 משחקים בליגה הארגנטינית. הוא חזר ללאנוס, וכבש 2 שערים ב-21 הופעות ואז עבר לקלוז', בשורותיה כבש 11 שערים  ב-29 משחקים, אז הושאל לניואלס, במדיה כבש  5 פעמים ב-15 משחקים בעונה האחרונה, משם הגיע לריבר פלייט. עד כה הוא שיחק שבעה משחקים בריבר וכבש שער אחד.

כאמור, פביאני הגיע לישראל בתקופת ארדילס ונשאר עם המאמן החדש יוסי מזרחי ששחרר אותו  ואמר: "גם כשנאלצתי לשחרר את פביאני אמרתי עליו שהוא שחקן גדול, חלוץ שמסוגל לתרום רבות לכל קבוצה. הבעיה הייתה שהוא לא התאים לבית"ר, כי בשביל שהוא יוכל לבוא לידי ביטוי הייתי צריך לשנות את כל השיטה שלנו ולשחק עליו. בדרך הזאת הייתי מפסיד שחקנים אחרים, שהיו לא פחות כוכבים ממנו. אז נאלצנו להיפרד ובשיחתנו האחרונה אמרתי לפביאני שאין לי ספק שהוא יצליח בגדול בכל קבוצה שבה ישחק, כי מי שייקח אותו יידע מראש באיזה שיטה הוא הולך לשחק איתו".

איתן מזרחי, הסקאוט של בית"ר, והאחראי על קליטת הזרים בה, מסכם: "כל מי שראה את פביאני משחק אצלנו ידע שהוא שחקן. הבעיה הייתה שבבית"ר של גאידמק היה לחץ עצום להביא תוצאות ומהר כי בעל הבית דרש. לפביאני, באופן טבעי, לקח זמן להתאקלם בקבוצה חדשה עם כדורגל שהוא לא הכיר.  המקרה שלו רק מבהיר שאסור לעשות שיפוט מהיר לגבי זרים ואפילו ישראלים ולכל אחד צריך לתת פרק זמן סביר בשביל להוכיח את עצמו". 

צילומים: בית"ר.נט

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק