צעצוע של סיפור

לא מעט אנשי עסקים ישראלים מצאו הקיץ את הדרך הקלה ביותר לפרסום: ספר כי אתה מעוניין לרכוש את בית"ר ירושלים, תקבע פגישה עם קורנפיין ותזכה בפרסום ששווה הרבה מאוד כסף. אנשי הספורט בישראל נגעלים

יום רביעי 17 יוני 2009
שלמה חסיד

 בשבועות האחרונים חזרה אופנה חדשה ומפתיעה בספורט הישראלי בכלל ובעיתונות הספורט בפרט. יותר מדי אנשי עסקים קיבלו פרסום חינם בעיתונים מכובדים, בפריים טיים בטלוויזיה וברדיו,  ובכל אתר אינטרנט אפשרי – וכל זאת רק בגלל שטענו כי הם מתעניינים ברכישתה של בית"ר  ירושלים.

גומא אגאייר למשל, זכה לכבוד מלכים. שערים על מדורי הספורט, כתבות בחדשות ערוץ 10  וערוץ 2 ואירוח כיד המלך בתא הכבוד של אצטדיון רמת גן. וכל זאת למה? כי הוא החל לנהל מו"מ עם בית"ר.

בשבוע שעבר הוזכרו עוד מספר אנשי עסקים כמי שמעוניינים לתרום לבית"ר (תחסכו מאיתנו את פרסום שמם) והחל מיום שלישי בבוקר יש כוכבים חדשים בשוק: הבעלים של חברת צעצועים גדולה (יחסית לישראל), אשר מיוצגים ע"י המתווך מוטי יברבוים, שחקן עבר בינוני, שמנסה לשחק בליגה של הגדולים.

 אז מי אשם בכך שהפארסה הזאת נמתחת מול עינינו חדשות לבקרים, האם מישהו לוקח ברצינות את הידיעות האלה ועד כמה הן באמת הזויות? יצאנו לבדוק. 

אלי אוחנה, הסמל של בית"ר, תוקף: "כדאי שלא נבוא בטענות לאלה שמפרסמים את עצמם, אלא לעיתונות שמפרסמת את זה. כל מי שרק אומר שהוא בודק אפשרות לקנות את בית"ר, ישר עושים עליו שני עמודים. אני מבין את הצורך של העיתונים להיות ראשונים, ומבין את הצורך לדווח, אבל זה מטופש והזוי".

אתה מכיר היטב את עולם התקשורת,  למה הידיעות ממשיכות להתפרסם?

"כי כולם פוחדים שאם יתברר שזה משהו אמיתי אז הם יפספסו כותרת חשובה. לפעמים עיתונאים לא בטוחים בדברים שהם כותבים, אבל התחרות מעבירה אותם על דעתם".

והקהל מאמין לזה?

"האוהדים לא מטומטמים כמו שחושבים. רובם מבין עניין ויודע לעשות סלקציה מי רציני בענייני הקניה ומי לא. אבל יש תחרות גדולה בתקשורת, וכל אחד פוחד ליפול".

 ומה מרוויחים אותם אנשים ששמם מתפרסם כמועמדים לקניה?

"הפרסום הזה לא מוסיף לאנשים האלה מאומה. עוד חודש אף אחד לא יזכור מי זה אגאייר, והוא סתם מבזבז את זמנו, אם באמת הוא לא חושב לקנות ורק להרוויח פרסום בחינם".

שלומי ברזל, עורך ספורט הארץ, נאבק מידי יום בחרושת השמועות וגם הוא נאלץ להזכיר מידי פעם את אותם אנשי העסקים, אך משתדל להתעלם כמה שאפשר ממי שנראה לו ולכתבים שלו כלא רציני. ברזל חושב קרוב לאוחנה: "מי שאשם כאן זה העיתונות", הוא פוסק. "לא מעט אנשים הבינו שהתחרות גורמת לעיתונות, לאתרים ולטלוויזיה להשתגע. אנחנו מאבדים את הנושא הבסיסי הזה של לברר את הפרטים קודם שמפרסמים. הכי מדהים שכשאתה עושה בדיקה קטנה אתה קולט שזה לא יכול להיות שאותו איש עסקים אכן ירכוש את בית"ר, אבל בינתיים זה בכותרות גדולות בעיתונים".

למה לא הגיוני שיקנו?

 "זה לא הגיוני, כי זה לא שלאנשים האלה באמת יש  את הכספים האלה שדרושים כדי לקנות את בית"ר. אם זה היה הפועל רעננה אז בסדר, אבל כדי לרכוש את  בית"ר צריך מינימום ארבעים מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויות. צריך היום להיות עשיר ברמות מטורפות בשביל לקחת את בית"ר. היום גם במדורים פוליטיים וכלכלים כותבים שטויות, כי כולם רוצים להיות ראשונים. גם בעיתונות העולמית כמות הברווזים היא מדהימה".

אראל סגל, פובליציסט ואוהד בית"ר, אמר: "אני מאמין שמכל השמות שפורסמו, הכי רציני זה אגאייר, אבל גם הוא לא ייקח את בית"ר. הבעיה שארקדי עדיין משחק בבית"ר. למרות שאין לו כסף, הוא עושה משחקי כבוד. ברגע שהוא יגיד שאין לו אפשרות להחזיק את זה, הכול יהיה ברור יותר".

מה אתה אומר על השמות של הרוכשים הפוטנציאלים?

"אף אחד לא ייקח קבוצה עם שישים מיליון שקל התחייבויות. השמות האלה נראים לי הזויים. מבאס לדעת שגם לא נצליח לייצר קבוצת אוהדים כי אנחנו לא מוכנים לשים כסף. לבית"ר יש חמישים אלף אוהדים, ואם כל אחד היה מוכן לשים אלף שקל כמניית יסוד אפשר היה להתאסף עם עוד בעלים וזה היה מציל את הקבוצה.  לדעתי אנחנו הולכים לפירוק".

ניר בוקובזה, אוהד בית"ר מהיציע המערבי, סיכם: "מי שגבר ורוצה לקנות את בית"ר שישים צ'ק על השולחן, ולא יפריח סתם כותרות בעיתונים. השחקנים יסכימו לקצץ בשכר. הם יודעים שזה לא מה שהיה בתקופת גאידמק".

אין לך פרגון לאנשי העסקים שמתעניינים בקבוצה?

"שאנשי העסקים האלה יפסיקו לעשות פרסום על הגב הכואב של בית"ר. ארקדי בא וקנה את זה כמו גבר בעשר דקות, אז שיפסיקו עם בדיקות הנאותות, כי זה שכונה וזה לא רציני. האוהדים לא מטומטמים ולא אוכלים את זה".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק