חגגנו. עכשיו שיסבול לבד

עם כל הכבוד לשחר צוברי ולזכייה במדליית הזהב צריך לזכור: שייט על גלשנים הוא ספורט שלא מצטלם טוב ורובנו לא מבינים בכלל מה צריך לעשות כדי להיות שייט טוב. העיקר שחגגנו עם ספורטאי שמפרנס את עצמו

יום ראשון 21 יוני 2009
שלמה חסיד

 בכל מהדורות חדשות בשבת בשעה 16:00 זכינו לדיווחים על זכייתו של שחר צוברי במדליית הזהב באליפות אירופה. אין אתר אינטרנט שלא התפאר בזכייה של הכוכב מאילת באחת הידיעות הראשיות. כותבי הטורים נהנו לפרגן לבחור שנמצא בטופ העולמי. בצדק – שחר צוברי הוא כל מה שאנו לא מכירים בספורטאי הישראלי. הוא לא שחצן ולא דברן. הוא פשוט ספורטאי.

יאמר מיד, כל מי שחושב שצוברי לא מדבר הרבה רק בגלל שהא שייט, פשוט לא מכיר את טובי השייטים הישראלים. כמה מהם היו בליינים ודברנים לא פחות מאיצק זוהר, למשל. כך לדוגמא: כמויות טורי השבח העצמי שפרסמו אודי גל וגידי קליגר, עולים על כל מחמאה שהעניק שלמה שרף ליצחק שום.

החגיגה המשותפת עם צוברי מוכיחה שוב עד כמה אנו לא מדינת ספורט. הרי מתחת לאף של רון חלודאי נערכה אליפות אירופה ורק מעטים הגיעו לצפות בה מקרוב, כמה שאפשר לצפות. ערוצי הטלביזיה לא העבירו בשידור חי את התחרות, גם לא את טקס חלוקת המדליות.

מצד שני, יש סיבה לעובדה שהשייט לא מעניין. היא פשוטה - הוא באמת לא מעניין. יותר נכון, קשה לגרום לו להיות מעניין. שייט, כמו עוד ענפי ספורט, פשוט לא מצטלם טוב וקשה מאוד להבין במהלך התחרות מי ראשון מי רביעי ומי שישי. נכון שלא צריך להיות גאון במתמטיקה די להביו את שיטת הניקוד השלילי, אבל באולימפיאדה,  כשחלק מהשיוטים בכלל לא נחשבים, אי אפשר להסתדר בלי מחשב כיס כדי להבין עם בונטום  צריך לסיים שלישי בשיוט השביעי או שמיני בשיוט התשיעי כדי לעקוף את שחר.

מה שעצוב בכל הסיפור הוא ששוב בטח יקום איזה יחצ"ן סוג ד' ויספר שהוא יארגן לצוברי מענק מאיזו חברה, דבר שיזכה בפרסום את היחצ"ן והחברה וישאירו את צוברי עם תקוות בלבד. עוד עצוב לדעת שאנשי הוועד האולימפי יתגאו גם בעתיד בתקווה האולימפית מספר 1 שלנו, למרות שלצוברי אין תנאים מינימלים להצליח. אף אחד מהם לא יודה שיש בעיה עם ענף השייט ושלמרות היותו ענף הייצוג מספר 1 שלנו, עם ישראל לא נוהר בהמוניו ללמוד לשוט על ניל פרייד.

אם לעשות את ההקשר המחויב לעולם הכדורגל, אין בכלל ספק שכל נושא שחר צוברי היה מתאים במיוחד לכריש ז"ל דוביד שוויצר,  שאמר פעם ש"כולם מרמים את כולם". כלי התקשורת מפרגנים ולא יודעים על מה הם מפרגנים, העסקנים שמחים ולא תומכים, היחצ"נים מבטיחים ולא מקיימים, והקהל מתרגש ולא באמת מתעניין.

 וצוברי? הוא ימשיך לייצג אותנו בכבוד. הוא כנראה הבין שתמיכה גדולה לא תהיה לו. הוא ייאלץ לשאת על כתפו את כל התקוות ב-2012 .

אנחנו? נחכה שוב לאיזו מדליית כסף באליפות העולם ונתגאה במשהו שאין לנו באמת שום קשר אליו.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק