מנוחה קצרה במיוחד

בבני יהודה ומכבי חיפה נחו רק שבועיים. שחקנים בגביע הקונפדרציות והיורו עד 21 זכו רק למספר ימי מנוחה. ראשי פיפ"א כבר הורו להעניק פגרה ארוכה יותר, אבל עד כמה זה יפגע בשחקנים בעונה הבאה? לא ברור

יום שלישי 23 יוני 2009

 קבוצות בני יהודה ומכבי חיפה התחילו בשבוע שעבר, אחרי פגרה בת שבועיים בלבד, באימונים לקראת העונה הבאה. האם לא מדובר בפגרה קצרה מדי שתשפיע על העונה הבאה? תלוי את מי שואלים.

בעולם, מתברר, לא עושים עניין מפגרות קצרות. עובדה שהיורו עד גיל 21 התחיל שבועיים אחרי סיום העונה, וכך גם גביע הקונפדרציות. אז האם שבועיים מנוחה זה מספיק או שלכדורגלנים מגיע עוד כמה ימים של בטן גב? אנחנו, שעובדים קשה גם בפגרה, יצאנו ובדקנו.

מאמן הכדורגל גילי לנדאו מסתייג מהחזרה המהירה לאימונים: "באופן כללי, המאמנים צריכים לתת לשחקנים שלושה שבועות נטו של מנוחה. שבועיים זה לחוץ מדי, ומגיע לשחקנים עוד שבוע של התאווררות לפני שהם חוזרים לשגרת האימונים. לפני הרבה שנים הפגרה הייתה ארוכה כי היא הייתה מנוצלת למנוחה טוטאלית, היום זה שונה. אחרי שלושה שבועות של  מנוחה טוטאלית, שבה הגוף ממש נח, באה פגרה אקטיבית, שמנוצלת לריצות ולחדר כושר, כך שבאים להתחיל את ההכנה לליגה לא באים מכושר גופני אפס".

אז מה לגבי המשתתפים ביורו עד גיל 21 ובגביע הקונפדרציות?

"כשבאים מהטורנירים האלה ברור שהשחקנים לא חווים מנוחה אופטימאלית, אבל לצעירים האלה שבועיים זה כמעט מספיק והם באים עם מצברים כמעט מלאים. אין ממש סיבה שזה יפגע בהם".

מה לגבי שחקני בני יהודה וחיפה שהתחילו להתאמן כבר בשבוע שעבר?

"זה יכול קצת להפריע בשלהי העונה למי שהסגל שלו מדולל, כלומר יש לו ספסל קצר. המנוחה הנדרשת היא יותר מנטאלית מאשר גופנית".

זאביק זלצר ידוע כמומחה גדול בענייני כושר וסיבולת: "הכול תלוי איזה עונה עברה על השחקן, ואיזה מטלות יש לקראת העונה שבפתח. באירופה נהוג לתת פגרה של שלושה שבועות. באנגליה נותנים חודש פגרה כי יש להם רק פגרת קיץ, בגלל טורניר חג המולד, בזמן שבאירופה יש פגרת חורף של שבועיים באזור חג המולד".

מה לגבי בני יהודה וחיפה שהתחילו להתאמן מוקדם?

"יש מציאות מסוימת וצריך להתאים את עצמנו אליה.  הליגה נדחתה בשבוע בגלל המלחמה, והשחקנים צריכים להכין את עצמם לאירופה, אז אין ברירה. היה להם שבועיים וחצי לנוח, וזה כורך המציאות. הפגרה האידיאלית זה חודש, אבל מה לעשות?"

באירופה משחקים עכשיו את טורניר אליפות אירופה עד גיל 21, ובעולם את גביע הקונפדרציות?

"יש מאמני קבוצות שנותנות לשחקנים שלהן מנוחה בסיום הטורנירים האלה. הליגה הספרדית מתחילה אחרונה אז יש להם זמן, ושאר מאמני הקבוצות נותנים לשחקנים  עשרה ימי מנוחה אחרי הטורנירים האלה".

ארגוני הכדורגל בעולם מודעים לבעיה. לאחרונה פיפ"א דרשה מההתאחדויות ברחבי העולם לסיים את הליגות בעשירי במאי בשנה הבאה, חודש לפני המונדיאל הבא שיתחיל בעשירי ביוני,  כדי ששחקנים יוכלו לנוח. 

יוסי מזרחי, מאמן אשדוד, יחזור להתאמן רק בעוד מספר ימים. מזרחי: "שלושה שבועות זו פגרה אידיאלית. אנחנו, למשל, מתחילים להתאמן עוד שבוע. הבעיה שהליגה אצלנו מתחילה מאוחר, אז אנחנו נותנים ארבעה שבועות חופש, אבל השחקנים באשדוד מקבלים בסיום העונה דף פעילות אקטיבית לקיץ, בו כתוב להם שהם צריכים שבועיים מנוחה טוטאלית ואז לחזור בהדרגה לפעילות, כי יותר מדי מנוחה זה לא טוב".

והשחקנים ממלאים את ההוראות שלך?

"אף אחד לא נוסע אחריהם לתאילנד לראות מה הם עשו עם התוכנית שנתנו להם, אבל מהניסיון שלי עם השחקן הישראלי – מי שמקצוען נצמד להוראות, ומי שלא, נח בלי הפסקה".

משחק הכדורגל מעייף הרבה יותר מכדורסל ובכל זאת, הפגרה של שחקני הכדורסל ארוכה יותר. הליגה, למשל, הסתיימה באמצע מאי ומשחקי גביע המדינה יפתחו את העונה הבאה בתחילת אוקטובר. למעשה, מי שהוא לא שחקן נבחרת כדורסל נהנה מפגרה של בערך חודשיים וחצי מאימונים   דיוויד בלאט, מאמן נבחרת רוסיה בכדורסל, מפרשן: "עניין הפגרה מפעילות תלוי גם בגיל השחקן. ומה עבר עליו בשנה האחרונה. כעיקרון לא צריך להיות יותר משבועיים של מנוחה מלאה ואז תקופה של ארבעה שבועות של ספורט לא תחרותי ובלי אימונים אינטנסיביים מדי. זה לא תמיד מתאפשר אבל זה המתכון הכי טוב".

שחקני חיפה ובני יהודה הסתפקו בשבועיים מנוחה

"אני חושב שהמאמנים שלהם מספיק מקצועיים בשביל להחליט. מכבי חיפה מתכוננות למוקדמות ליגת האלופות,  אז ברור שהיא צריכה להתחיל מוקדם יותר. בבני יהודה אני סומך על גיא לוזון שלא יעמיס יותר מדי על השחקנים שלו, כי הוא מודע לתוצאות".

צילומים: האתר הרשמי של בני יהודה ושל מכבי חיפה

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק