זה היה בית הספר הכי טוב

רגב פנאן עזב את מכבי תל אביב אחרי שנים של בילוי על הספסל: ברור שהייתי שמח לקבל יותר דקות אבל אני לא כועס על אף אחד. כשאתה שומע אנשים אומרים שאתה במכבי בגלל פרוטקציה זה לא נעים

יום רביעי 24 יוני 2009
שלמה חסיד

 כמעט בלי לשים לב, רגב פנאן עזב השבוע את מכבי תל אביב. בנו של המנהל המיתולוגי לשעבר מוני, אשר עזב את הקבוצה ברעש גדול בשנה שעברה, עובר לשמש מאמן הכושר הראשי של בני השרון, שם יעבוד לצד חברו דן שמיר. 

פנאן החל לשחק במכבי תל אביב בתחילת העשור. הוא חווה את הזכיויות ביורוליג, את הנצחונות וכן, גם את ההפסדים. אם בשנים האחרונות הוא עוד ראה פרקט מידי פעם, העונה הוא נאלץ לוותר גם על החוויה הזו, עקב הסגל האין סופי.

במשך השנים הערכה של אנשי מקצוע, הייתה שפנאן יכול להיות שחקן לא רע בליגה השנייה, או שחקן ספסל לגיטימי בקבוצה אחרת בליגת העל, אבל הוא העדיף לשחק באחת הקבוצות הטובות באירופה. טוב, לא בדיוק לשחק, אבל להיות שם כשזה קורה. לרגל העזיבה הוא העניק לנו ראיון בו סיפר על הפרק שלו במכבי. "את האליפות שהפסדנו בשנה שעברה אני זוכר הכי טוב", הוא מספר: "זה היה מאוד עצוב אבל גם מאוד מיוחד. היה מיוחד להיות בחדר ההלבשה אחרי ההפסד, לראות את השחקנים, ההנהלה. אליפויות תמיד יש במכבי, אבל דווקא כשקורה שם משהו רע ומפסידים את האליפות, אתה לומד להעריך את כל הדברים האחרים שהיו לך. דווקא בשנה הזאת הרגשתי הכי הרבה גאווה על מה שכן לקחנו".

זה היה כמה ימים לפני החתונה שלך. מה עבר לך בראש?

"האמת שפחדתי מה יהיה בחתונה, שאף אחד לא ישמח. אבל אחרי כמה ימים אתה מבין שכדורסל זה לא הכול בחיים ונכנס בחזרה לפרופורציות".

לא קצת הגזמת, להעביר קריירה שלמה כשחקן ספסל?

"למדתי הרבה על עצמי, למדתי איך מערכת גדולה פועלת, הרבה דברים טובים, אתה רואה שחקנים מקצועניים ברמות הכי גבוהות שיש ואתה לומד מהם. אתה פוגש אנשי מקצוע מהצמרת הגבוהה, ולומד איך הם עובדים בלחץ. זה הבית ספר הכי טוב שיש, ושנה במכבי זה כמו כמה שנים במקום אחר".

אז למה לא המשכת?

"כי הרגשתי שאני בשל לקחת קבוצה בליגת העל, לעבוד, לקחת אחריות, הרגשתי שאני חייב לעצמי".

לא שיחקת הרבה במכבי. אין לך תחושת פספוס שיכולת להיות שחקן במקום אחר?

 "ברור שהייתי שמח לקבל יותר דקות אבל אני לא כועס על אף אחד. נשארתי כי אני אוהב את המערכת והאנשים. אולי אם הייתי משחק יותר זה לא היה מוביל אותי למצב שבו אני היום, שאותו אני הכי אוהב בעולם, להיות מאמן כושר בליגת העל".

כאמור, למי שלא יודע, וספק אם יש כאלה, רגב הוא כמובן בנו של מוני פנאן. המנהל המיתולוג ישל מכבי תל אביב שפרש לפני כשנה והשאיר חור לא קטן בצוות הניהולי. "להיות הבן של מוני זו גאווה, הוא גם חבר מדהים מעבר להיותו אבא" , מספר פנאן, "אבל כשאתה שומע אנשים אומרים שאתה במכבי בגלל פרוטקציה זה לא נעים".  

כשהפסדתם את האליפות כבר ידעת שמוני מחוץ למכבי?

"ידעתי שיש סיכוי, אבל לא באמת האמנתי שזה יקרה".

האם כבר עיכלת שהוא לא במכבי?

"קשה לעכל. אני רגיל שהוא חלק מהקבוצה".

הרגשת לא בנוח במערכת כי מוני עזב?

"בלי קשר. ברור שהיה לי יותר טבעי להיות שם כשאבא שלי היה וזה הרגיש לי כמו בית, אבל יצא שדווקא בשנה הזאת הרגשתי בשל לצאת".

אבל הקיץ גם אחותך לירון עזבה. אז זהו, משפחת פנאן עזבה את מכבי.

"ההחלטה שלי לא קשורה ללירון או לאבא שלי. לא כיוונו לזה וככה זה יצא".

מכבי התגברה על העזיבה של מוני?

 "אני לא אובייקטיבי לענות על השאלה  הזאת כי מטבע הדברים אני יכול להגיד רק מלים טובות על אבא שלי".

יכול להיות שהוא עוד ישוב?

"לדעתי לא, למרות שבכדורסל אי אפשר לדעת. טוב לו במקום שבו הוא נמצא עכשיו. זה מוזר גם לו בלי מכבי אבל הוא עושה הרבה דברים שהוא לא עשה בעבר. יש לו זמן למשפחה, לעצמו, קצת שקט".

עכשיו הוא כבר לא צריך לרדוף אחרי השחקנים 24 שעות.

"הוא עשה את זה מאהבה ושמח לעשות את זה. הוא היה יכול לעשות את זה עוד הרבה שנם".

 היית יכול לעבוד בדבר כזה?

"לא. אני בנאדם טוב ויש לי יכולת נתינה אבל לא ברמות מטורפות כמו שלו".


עכשיו לפנאן יש עכשיו אתגר חדש. במשך שנים הוא עובד כמאמן כושר ועכשיו ייקח על עצמו את כל נושא הכושר הגופני והתזונה בבני השרון. ומה יהיה כשבני השרון תשחק נגד מכבי?. פנאן: "אני כבר לא מגדיר את עצמי כאוהד, אני איש מקצוע שצריך להיות נאמן למקומות שאני נמצא בהם. מהיום שסגרתי בבני השרון אני מחשיב את עצמי כאילו גדלתי בהרצליה, על הפרקט של אולם היובל. אני בנאדם לויאלי. נכון שמגיל אפס גדלתי בבית שנשמו בו מכבי ותמיד תהיה לי פינה חמה בלב לקבוצה, אבל צריך להמשיך הלאה".

צילומים: MACCABIFANS

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק