כשמרילין פגשה את חודורוב

סיפור לשבת: באפריל 1956 נשלחה הנבחרת הלאומית למשחק מול נבחרת ארה"ב, לכבוד יום העצמאות השמיני של ישראל. ניצחון הנבחרת 1:2 היה משני, כי כולם דיברו בסוף על המפגש עם כוכבת הקולנוע הסקסית מרלין מונרו

שבת 27 יוני 2009
אשר גולדברג
 חודש מארס 1956, היה עמוס בסיפורים בעיתונים וברדיו, על פעולות טרור של "הפאדאיין" בנגב ובעיקר ברצועת עזה נגד אזרחים. בתחום הספורט התנהל מאבק צמוד על תואר האליפות בכדורגל, בין מכבי להפועל ת"א.

עיתונות הספורט עסקה במשחקים המסקרנים לקראת אולימפיאדת מלבורן, בין נבחרת ישראל לנבחרת בריה"מ. העיתון "חדשות הספורט", היה עמוס בכתבות "מפחידות" על לב יאשין, איגור נטו, אדוארד סטרלצוב ושאר כוכבי הנבחרת הסובייטית המפחידה.

בחודש מארס, במקביל לכותרת על שיא בקפיצה לגובה לנוער שקבע נער בשם אריק איינשטיין, נקבע סופית שנבחרת ישראל תקבל את הזמנת הארגונים היהודים בארה"ב, ותצא לשחק מול נבחרת ארה"ב ב-29 לאפריל בניו יורק.

ראש הממשלה דוד בן גוריון, ששמונה שנים קודם לכן (1948) שלח את הנבחרת הלאומית הראשונה של מדינת ישראל לארה"ב, אישר את המסע אל יהודי אמריקה שרצו לחבק את הבנים מישראל.

מאמן הנבחרת הלאומית היה האנגלי ג'ק גיבונס, שבחר את שחקניו ממכבי והפועל ת"א והפועל פ"ת. מהמסע של 1948, נשארו בנבחרת רק שייע גלזר והקפטן יצחק שניאור.

שחקני הנבחרת התקבלו בחום ובאהבה על ידי יהדות ארה"ב. מי שהיה צמוד לנבחרת היה שופט בית המשפט העליון בארה"ב, סאם ליבוביץ', שכל דלת נפתחה בפניו. ליבוביץ' סיפר על מבע מכבי ת"א ב-1936, ועל מסע הנבחרת מ-1948.

הכדורגלנים התארחו במסיבות, התראיינו לרדיו, ביקרו במשחקי בייסבול, פוטבול ובתחרויות איגרוף. הנבחרת אף השתתפה במצעד חגיגי בשדרה החמישית במנהטן, כאשר כל שחקן ניצב בתוך לימוזינה מפוארת.

הכדורגלנים הרווקים היו מבוקשים ביותר על ידי בנות הקהילה היפות שחיפשו חתן צבר, ורומנים של אהבת בוסר החלו להירקם במסע.

ב-24/09/1956 יום המשחק, ה"יאנקיס סטדיום", ביתה של קבוצת הבייסבול המפוארת, היה מלא ב-75 אלף צופים. בכירי הממשל, העירייה וכל גופי הצבא ותנועות הוותיקים יוצאי המלחמות ותנועות הנוער, היו ביציעים, שקושטו בדגלי הכחול לבן של ישראל.

הנבחרת הישראלית הובאה לאצטדיון מספר שעות לפני תחילת המשחק, והשתתפה באירוע חגיגי בו נכחה גם כוכבת הקולנוע המפורסמת, מרלין מונרו.

מונרו בת ה-30, זכתה לתשואות ענק. זה היה יום חג לתנועת ה"צופים" של ארה"ב, ובכבוד להוביל את שיירת המכוניות לצידה של מרלין מונרו, זכה השוער יעקב חודורוב, ש"תפס" תמונות מכל זווית אפשרית. במהלך האירוע החליפה מונרו שלוש פעמים את בגדיה.

מונרו אף הייתה זו שבעטה את בעיטת הפתיחה למשחק, כאשר היא מקבלת תדרוך כיצד לעשות זאת מחודורוב וגלזר. בניסיונה השלישי רעם האצטדיון, כשהבלונדינית הנערצת בעטה שפיץ מדויק ברגל ימין.

היה גם משחק כדורגל. בהרכב נבחרת ישראל עלו: יעקב חודורוב, דודו קרמר, נח רזניק, אשר בלוט, יצחק שניאור, בנימין רבינוביץ', נחום סטלמך, רחביה רוזנבוים, שייע גלזר, בועז קופמן ושייע הלד.

במחצית, השחקנים הישראלים לא ירדו לחדר ההלבשה. כולם הסתובבו סביב מרלין מונרו, שהייתה עסוקה באירוע ראווה, כאשר יהודי בשם אייב ספרשטיין, הציג את קבוצת להטוטי הכדורסל ה"הארלם גלובטרוטרס".

נבחרת ישראל שיחקה גם כדורגל, וגברה על נבחרת הליגה האמריקאית 1:2, מערים של חלוצי הפועל פ"ת נחום סטלמך ובועז קופמן.

במחצית התלונן חודורוב על פציעה בכתף, והוחלף על ידי יעקב ויסוקר. חודורוב הגיש את כדור המשחק למרלין מונרו, שהגישה אותו חתום בנשיקה עם אודם על השפתיים, לאחד ממפקדי תנועת הצופים האמריקאית.

התמונות מארה"ב של חודורוב עם מרלין מונרו, שימשו לכתבות ולפרסומות של מוצרי רכב וחשמל שונים בישראל ובארה"ב.

שייע גלזר אמר השבוע: "מי בכלל זוכר את המשחק בניו יורק, כולם דיברו רק על מרלין מונרו. הנוכחות שלה לצידינו הייתה אירוע מחשמל".
תגובות

f

טלספורט בפייסבוק