יאללה, תתחילו לרוץ

הקיץ שהגיע עלינו לטובה הוא הזדמנות מצוינת להתחיל לעשות ספורט ולהיכנס לכושר. קצת המלצות ממומחים לתחום

שבת 27 יוני 2009
שלמה חסיד

 כמה פעמים ראיתם על מסכי הטלוויזיה את הספורטאים וקינאתם בהם? כמה פעמים רציתם גם אתם או אתן בטן שטוחה כמו של אריק בנאדו?

עונת הכדורגל/סל הסתיימה סוף סוף וזה הזמן לקום מהכורסא, למתוח את האיברים (כמו שאומרים ב"שירים ושערים") ולהתחיל להיכנס לכושר. אבל איך מתחילים לעשות ספורט? מה הפעילות המומלצת? מה החשיבות של תזונה נכונה? והאם זה בכלל אפשרי יום בהיר אחד להחליט שאתה הופך מסתם בטטה, לסוג של ספורטאי? אנחנו שאלנו את מיטב ספורטאי העבר מה הטיפ שלהם לחיים בריאים, וקיבלנו שלל תשובות טובות לבריאות.  

בני טבק, חלוץ העבר המהולל, עדיין שומר על עצמו בגיל חמישים פלוס: "אני רץ ארבע פעמים בשבוע, כל פעם במקום אחר. יש לי מסלולים של שמונה עד עשרה קילומטר. אני רץ עם נעלי סאקוני, שאני ממליץ עליהם בחום".

על איזה מסלול?

"מסלול חולי ואספלט. שניהם בסדר. אפשר גם לרוץ על מדרכות".

איזה טיפ אתה נותן למתחילים?

"להתמיד. החוכמה היא להתמיד, ולא רק להתחיל ואז להישבר. גם מי שלא היה ספורטאי יכול להיכנס למסלול, זה עניין של רצון והתמדה. מתחילים בהליכה, אחר כך ריצה קלה, אחרי זה שילוב ריצה והליכה, ואז מתחילים לשבור שיאים... לא, סתם בצחוק".

וברצינות?

"לא צריך להיכנס לעצימות גבוהה ברמת הפעילות, כי לא הולכים מכאן לאולימפיאדה. הכול תלוי גם בגיל ובמצב הגופני של הרץ או הרצה. ההתייחסות צריכה להיות לכל אחד ספציפית בהתאם למצבו, כשלא כולם אותו הדבר. היתרון שלי כספורטאי לשעבר הוא ששמרתי על מסגרת פעילות גופנית ושלא עליתי במשקל, בזכות המשך הפעילות. פעם אפילו הגעתי להתמוטטות עקב חולשה גופנית, אבל יומיים אחרי זה כבר רצתי על המסלול".

בוני גינצבורג, עוד אחד שממשיך לשמור על עצמו בקנאות, סיפר: "כל מה שצריך זה להתאמן יותר ולאכול פחות. מי שלא ספורטאי לא יכול פתאום להפוך לספורטאי, וגם את הפעילות צריך לעשות בצורה מדורגת. הייתי ממליץ להתחיל בהליכה, שזה גם פעילות שמשחררת את המוח למחשבה. ללכת עם מוזיקה ואייפוד. זה זמן נטו להיות עם עצמך, וגם לשרוף קלוריות, כשמי שיתחיל ללכת ירגיש שינוי".

מה בקשר לאוכל?

"ברור שחשוב מה אתה אוכל. אני משתדל לאכול בריא, בלי מוצרים עתירי שומן. אני שותה מים ולא מתוק. האוכל צריך להיות מתוכנן. יחד עם זה חייבת להיות פעילות ספורטיבית. לכל אחד, תמיד, יש זמן לפנות לספורט, וזה גם עניין של גנטיקה. יש אחד שיש לו נטייה להשמנה, כשלשני אין את זה. אני עצמי רץ, עושה אופניים, ושוחה רק בים".

בים אתה מצליח לעשות קילומטרז' בשחייה?

"כן, וגם לראות חתיכות בו זמנית. זה עניין של מיומנות".
 
אורי מלמיליאן, יודע כל מי שחורש את הטיילת של תל אביב, ממשיך מדי יום לעשות ספורט, כאילו הוא עדיין שחקן: "אני עושה כל יום הליכה, במשך שעה ורבע שבעה שמונה קילומטר על הטיילת. המסלול שלי קבוע חוף בוגרשוב – יפו – בוגרשוב. אני לא מסתכל על הדופק, חשוב לי שאני מרגיש טוב".

ובגלל זה בלבד יש לך בטן שטוחה?

"לא. יותר חשוב זה התזונה. לאכול אוכל לא מטוגן, ופחות פסטות. לאכול עוף עם סלט, דג עם סלט. כל אחד תלוי מה הוא אוהב".

אז אפשר ככה פתאום להיות ספורטאי?

 "לא. בנאדם שלא רץ בחיים שלו, לא כדאי לו להתחיל לרוץ. קודם כל צריך לעשות בדיקות רפואיות, לפני שעושים ספורט. אבל התזונה יותר חשובה. זה גם תלוי בגילאים של הבנאדם, יש לאכול אוכל בריא, ירקות, ללכת לתזונאי, לא להרעיב את עצמך ולשתות הרבה. זה עניין של מודעות, חלק מהתרבות ומסלול החיים של בנאדם".

מי שנמצא בחופש יכול קצת להתפרע עם אוכל?

"בחופש אפשר גם ליהנות, כמו למשל לאכול עוגות. אי אפשר בלי זה, אבל צריך לשלב את זה עם האוכל הרגיל".

כשאתה הולך בטיילת אתה מדבר בפלאפון?

"כשאני הולך אני לא מדבר בטלפון, אלא אם אני יודע שיש לי שיחה חשובה שאני ממתין לה.  ככה סתם אני הולך בלי טלפון".

אתה אף פעם לא רץ?

 "לפעמים אני רץ. אני עושה מה שאני יכול. מי שלא מכיר איזה הרגשה זה לעשות ספורט - לא יודע מה זה. זה מוציא את החיידקים מהגוף. עד תשע בבוקר אני מסיים את כל הסיפור והיום מתחיל לי בכיף. זה לא אותה ההרגשה כמו שהייתי שחקן, כי זה אימון מסוג אחר".

אלי כהן "קוקוס", אקס שחקן הנשמה של הפועל, עדיין פעיל בתחום הספורט: "לדעתי זה אפשרי, אפילו אפשרי וחצי, לקום מהכורסה ולהפוך לספורטאי. פשוט קמים בבוקר ומחליטים שהולכים על זה. אז מתחילים עם הליכות, ואחר כך נכנסים למשטר. תענוג לרדת קילו שניים, ואז שלוש וארבע. אחרי זה יותר נוח לישון בלילה. אני ירדתי איזה חמישה שישה קילו ואני צריך לרדת עוד חמישה. אני עושה הליכות, חדר כושר פעמיים שלוש בשבוע וחמש פעמים בשבוע אני שוחה בבריכת ימית אלפיים בחולון, בסגנון חתירה וגב. זה עובד על סיבולת לב ריאה ועל כל הגוף. שחיה זה הדבר הכי טוב בעולם אחרי הליכה. זה מחזק את הגוף, הלב, הריאות ומאיץ את מחזור הדם. אם מישהו רק מתחיל עם זה הוא מיד נתפס בחיידק, ולא צריך לחכות לרופא בשביל להתחיל. כל אחד יכול להתחיל ללכת. אם אתה רציני ויש לך תוכנית עבודה ותוכנית אימונים טובה - אפשר לראות תוצאות כבר אחרי חודש".

מדבר כזה מרזים?

"זה לא רק שריפת שומן, אתה גם נושם יותר טוב. כשאתה מתאמץ אתה מבין כמה קשה לשרוף קלוריות,  ואז אוטומאטית אתה פחות אוכל שטויות. בשחייה אתה לא מרזה, אלא נעשה רעב, אבל אתה שורף את זה עם הליכות, אימונים וריצות". 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק