למה לא תפגשו אותי ביציע?

וידוי מרגש מפיו של אוהד קבוצה כושלת בליגת העל, שמאס במצבה והחליט לעזוב לפרק זמן בלתי ידוע את היציעים, אולי אפילו לעולם. עוד סיפור על אהבה שפוגשת ייאוש

יום שני 29 יוני 2009
אור בס

  גבירותיי ורבותיי, יש לי וידוי: אני לא הלכתי למשחק בליגת העל כבר כמעט 10 שנים.  כן כן, אני יודע, זה נשמע הזוי שאדם שעובד בעסקי תקשורת הספורט לא יחווה את החוויה המרנינה הכרוכה בישיבה ביציע וצפייה במשחק כדורגל, אבל זאת האמת לאמיתה. 
 
כמה פעמים בשנה, כשבחורינו המצוינים בכחול-לבן משחקים בעוד טורניר מוקדמות כושל מול אריות הכדורגל של אירופה (לטביה, לוקסמבורג, קפריסין ושאר הירקות), אני פוקד את היציע המערבי באצטדיון הלאומי בר"ג, תוהה למה ממשיכים להצעיד את תזמורת המשטרה כשאף אחד לא באמת שומע אותם, משתדל להסתיר את הדמעות שחונקות את הגרון בזמן שעוד כוכב עולה בזמר המזרחי מסלסל את "התקווה" ומסיים אותו חמש דקות אחרי הקהל, ובעיקר, חצי עומד-חצי יושב ומרבה לזרוק הערות ציניות כשעל לוח התוצאות, האורחים כבר עולים ליתרון 2:0. אבל חוץ מזה, כלום, באמת. 

הפעם האחרונה בבטון 

במהלך תשע השנים הללו, הספקתי לצפות בכמה משחקי גביע המדינה וגביע הטוטו של קבוצתי האהובה משכבר הימים, הפועל פ"ת, אבל כאן בעצם מתחילה הבעיה, כשהאהבה פוגשת את הייאוש, כמו ששר שרון הולצמן (נראה לי שאין שום קשר לשי).
 
עד עונת 2000\20001, הכל היה טוב ויפה. בתור תיכוניסט משולהב וחולה כדורגל, נהגתי לפקוד את יציעי האצטדיון העירוני, שנמצא ממש בסמוך לבית הוריי, כמעט בכל שבת. הייתי מדבר על הפועל, חושב על הפועל, שמח וכואב את הפועל. אם הייתם פותחים את מחברותיי, לבטח הייתם מוצאים בעמוד האחרון, את  ההרכב האגדי של עונת 96\ 97 בכתב ידי, כשיניב עופרי עיטר את חוד ההתקפה שלנו בדרך לעונה חלומית (והדרבי הגשום ההוא עם החולצות השחורות). אחר כך, ויילה ורעידת האדמה שבאה אחרי השער ההזוי ההוא של מוטי קקון (http://www.youtube.com/watch?v=hQ5HBLDDw0g) ושיברון הלב מול ראפיד וינה. אחרי העונה הכושלת עם שפיגל ועטר (לעולם לא אשכח את המשחק מול מכבי ת"א כשניצחנו 2:3 http://www.youtube.com/watch?v=0d4AUh2yKmk), באה העונה החלומית עם פרקוביץ' ואחריה הגיע "השריף"-אלי כהן, ושם משהו בי כבה.  

זה היה במחזור השני, והדרבי הקדים לבוא. התקוות שעוד היו בליבי, שהעונה אראה משהו אחר, שאראה את הפועל שלי מפתיעה וזוכה באליפות, גם אם זה יהיה עונה אחת אחרי הדד-ליין שמאיר שמיר קבע כשהגיע למועדון, כמעט חמש שנים לפני כן, נגוזו כשמכבי תקעו שני מסמרים בארון של הפועל פ"ת. עמדתי שם מבוייש, המום וכואב. מי בכלל חשב אז על הקונספירציות ששוטפות את אוהדי הפועל פ"ת כיום? על בעל בית נקמן, אינטרסנט ומניפולטיבי, על שלטון בובות, על מגרשי האימונים הנגזלים ופרויקט הדיור היוקרתי, על פראנויה שאוחזת בכל חלקה כחולה?...  

עירגונותיי אל הפועל 
 
אז למה בעצם עשיתי את זה, אתם שואלים? אין לי תשובה של ממש, לפחות לא כזאת, שאני חושב שתספק אתכם, קוראיי המכובדים. אפשר לומר שהיה זה פינוק, שאני עוד אוהד "כורסה" מנומנם או אוהד "הצלחות" (עד כמה שהתואר הזה יישמע מופרך בהקשר של אוהדי הפועל פ"ת). אפשר גם לומר שפשוט נמאס לי מ"האורווה" או ממאיר שמיר, ממדיניות היצוא והיבוא המגוחכת ומעוררת הרחמים או מהעובדה שעל היציעים השתלטו קבוצות אוהדים אינפנטיליות, בהן "כל דאלים גבר", ואפשר אפילו להרחיק לכת ולהטיל את האשמה על צה"ל, שקטע את "האינרציה" באיבה, ושלח אותי למסעות במרחבי הנגב הצפוני. 
 
האמת היא שכל התשובות נכונות, אבל ישנה תשובה אחת נכונה יותר: פחדתי להיפגע.
 
כמו בחור מאוהב עד כלות, שיודע שאהבתו הינה חסרת סיכוי ולא תתממש לעולם, ידעתי שעליי לאהוב רק מרחוק. יכולתי לסבול הכל, כולל אפילו את הכדורגל הגרוע, אבל כולנו יודעים שלא בשביל זה אנחנו באמת באים למגרש. לא יכולתי לשאת יותר את האכזבה שבציפייה, את תחושת הלב הצונח והמפרפר, כשכדור חדר מבין כפפותיהם של אי-אילו שוערי הפועל פ"ת בעשור האחרון. יתרה מכך, לא יכולתי לראות אותה, את הקבוצה, הולכת עם אחרים: עם מאמנים שמתחלפים כמו גרביים, שחקנים שתלושים מהזהות המקומית של המועדון, בעלים אמיתיים ובעלים מזויפים ואוהדים, שהלכו והשתנו ללא היכר. 

כך נותרתי לערוג אל הפועל, להימשך אליה כמו פרפר על הלהבה אך ממאן להתקרב מחשש להישרף, כך עשו גם רבים וטובים אחרים. אינני יודע מה עלה בגורלם של חבריי ליציע, האנשים עימם חלקתי את שירת "המורי הזקן" או "מי המציא", אני בספק אם הם זוכרים אותי, אבל מדי פעם, כשאני נתקל באוהד הפועל פ"ת כזה או אחר, תמיד השיחה נסובה סביב הכאב שבפירוד ובמרחק, אך על כך שהכאב הגדול יותר הוא דווקא במפגש, בקירבה. 


אבל אף על פי כן, מרחוק, נשארתי נאמן לה ורק לה. אין אוהד חיפה, מכבי או הפועל ת"א, שלא גיחך בתחילה כשעניתי על שאלתו "את מי אתה אוהד?", ואין אוהד שלא יצא מבויש אחרי שגרמתי לו להבין עד כמה הוא באמת לא אוהב את קבוצתו, כמו שרק מזוכיסטים כמוני אוהבים, לא יכולים איתה ולא יכולים בלעדיה.  

כדורגל לציניקנים בלבד 

הכדורגל הישראלי הפך בשנותיו האחרונות למה שנראה בעיניי כפתחת הגיהינום הספורטיבי עלי אדמות. זהו האנטי-כדורגל בהתגלמותו, מלא שחקנים עצלנים ומסובאים,  בעלי קבוצות שהם בעלי הון ובעלי מאה שהפכו לדיקטטורים תאבי שליטה ופרסום, עסקנים רפי שכל שמעשנים סיגרים, מתקנים שוממים שהולמים קבוצות פאבים באנגליה ושאר הקלישאות החבוטות שמפארות טורי דעה של עיתונאי ספורט משועממים שכמותי. במצב הנוכחי, קשה להאשים אוהד שנטש את היציע לטובת הישיבה בסלון ביתו מול מסך ה-LCD החדש של הקיר. קשה להאשים עשרות אלפי אנשים שכבר שנים מדירים את רגליהם מהכדורגל מפאת האלימות, הגזענות, השעמום וחוסר ההנאה והנוחות הכללית שמלוות את הליגה שלנו. 

אבל אם נתעלם לרגע מכל אלה, גבירותיי ורבותיי, עם כל הקושי שבדבר, נבין שיש בכך גם משהו שנסתר מן העין וקשה להבחין בו בעין בלתי מזוינת. היציעים הפכו למקום משכנם של הציניקנים, אלה שבאים לראות את הכדורגל הציני שלנו,  אותו חיזיון עלוב שמשוחק משבת לשבת. היציעים שייכים כיום לקשוחים ולחזקים, לאלה שלא יתמסרו לעולם ובאמת, ועל כן גם לא ייפגעו לעולם ובאמת: לאלה שיעדיפו את משחקי הכוח, את העיסוק האובססיבי ברקימת ופיצוח תיאוריות הקשר החדשות, את שיכרון החושים הכמעט-נרקוטי של העידוד הבלתי פוסק ואת השמחה והעצב כששריקת הסיום נשמעת. זוהי אהבה בה הכול סובב את האוהד שסובב את הקבוצה, ולא להיפך, זוהי יותר אהבה לעשייה, ופחות אהבה לאהבה. מבחינתי, עם כל הכבוד לעושים, זהו עוד שלב בגוויעתה של הרומנטיקה, שעבורי הייתה חזות הכל דווקא במועדון שכזה, שהופשט ונושל מכל נכסיו החומריים והרוחניים. 

אני ורבים שכמותי, חיים בזמן עבר, עסוקים בזכרונות המתוקים, לא נוגעים בהווה ובעתיד, מתנחמים באידיאליזציה. עזבנו כי אהבנו. עזבנו כי ראינו לאן כל זה הולך וכבר נגענו לפני כולם במצולות. עזבנו כדי שיום אחד עוד נוכל לחזור.  אני לא איתכם ביציע, גבירותיי ורבותיי, לא כי אינני אוהב את הפועל פ"ת, להיפך, כי אני אוהב יותר מדי, ואולי זה פשוט לא בריא יותר לחיות במאניה -דפרסיה הזאת: האופוריה השמימית והעצב הבלתי נסבל. אולי בעולם הכדורגל שלנו, עדיף כבר לשנוא את בית שמאי (מכבי), מאשר לאהוב את בית הלל (הפועל). ככה לפחות, קל יותר הלחץ על הלב ועל העין השטופה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק