נמשיך רק לגעת בשמיים

דודי סלע עשה טורניר מצוין בווימבלדון ובכל זאת הוא לא הגיע לשלבים הסופיים באמת. נציגי הספורט הישראלי משוכנעים: בישראל אי אפשר להגיע ליותר מזה

יום שלישי 30 יוני 2009
שלמה חסיד

 ההפסד של דודי סלע לנובאק דיוקוביץ' בשמינית גמר ווימבלדון הסב מיני אכזבה לעם היושב בציון. הנה שוב מתייצב לו ספורטאי ישראלי בכיר על סף הישג משמעותי בזירה העולמית, ושוב מועד. בדרך כלל זה מוכר לנו מהכדורגל ומהכדורסל, שם אנחנו למודי אכזבות, אבל כעת מתברר שגם בענפים הקטנים יותר אנחנו אלופים רק בכמעט. למה זה שוב קורה לנו?.

יאמר מיד. ההישג של דודי סלע נהדר. הוא עבר בדרך יריבים מצוינים וגם מול דיוקוביץ' התמודד בכבוד. השאלה היא האם נזכה לראות טניסאי ישראלי מגיע לטופ של הטופ, כמו גם האם קבוצת כדורגל ישראלית מסוגל לזכות בגביע אירופאי או להגיע לגמר וכך הלאה בשאר ענפי הספורט.

איציק זוהר, אב טיפוס של הכוכב הישראלי המצוי, אמר: "אנחנו בארץ אלופים בלייצר ציפיות לא לנו, אחרת היינו מעריכים היטב את ההישג של דודי. אי אפשר לנצח את דיוקוביץ' בשלבים האלה ודודי עשה את שלו. גם דיוקוביץ' לוקח בחשבון שכולם רוצים לנצח אותנו במעמד הזה, הוא ערוך לזה ולא נותן לזה לקרות".

אז הכול בסדר בספורט שלנו? למה לא לשאוף ליותר?

"הכול בסדר, רק שאנחנו חייבים להשלים עם זה שאנחנו לא כאלה גדולים. כדאי שנתחבר למציאות. זה בריא לנפש".

מתקנים ראויים יכולים לעזור?

"מתקנים ראויים לנערים ולנערות יכולים לייצר בעוד כמה שנים ציפיות יותר גבוהות, אבל כל עוד אין את זה, למה לייצר ציפיות שלא לנו?"

ציפי אובזילר, מטניסאיות הדגל של ישראל: "זה הישג מדהים להיות בין ה-16 האחרונים בווימבלדון, וזה לא קורה כל יום. המון שנים שאף שחקן שלנו לא הגיע לשמינית גמר בטורניר כזה, ולדודי מגיע כל המחמאות".

ומה חסר לאחד כמו סלע להיות ברבע ואו חצי הגמר?

"לגבי דודי, הקרירה שלו עוד לפניו. זה השחקן היחיד שלנו בחמישים הראשונים בעולם וצריך לתמוך בו ולא לבקר אותו סתם. הרמות שלנו בטניס הרבה יותר גבוהות מההישגים של הכדורגל, זה לא אותו הדבר. נבחרת הדיוויס למשל נמצאת ברבע גמר גביע דיוויס שמקביל לרבע גמר המונדיאל". 

ועדיין זה בסך הכל שמינית גמר

"הכדורגל שלנו אף פעם לא היה שם. אז נכון שהכדורגל הרבה יותר פופולארי, אבל להגיע להישגים בטניס זה משהו שלא בא ברגל. דודי אמור כעת להגיע לסביבות השלושים בעולם, ובלב שלי אני חושבת שהוא יכול להגיע גם לרבע גמר בטורניר גרנד סלאם. זה עוד יקרה לו".

רוני רוזנטל, ספורטאי ישראלי שביקר בטופ העולמי ולקח אליפות מזהירה עם ליברפול בה היה לו חלק פעיל, אמר: "עקבתי אחרי דודי בטורניר, כי אני פה בלונדון והיה באזז גדול מסביב לדודי והרגשתי גאווה. ראיתי את המשחק שלו ואני חושב שלהיות בשמינית הגמר בווימבלדון זה יפה מאוד".

אבל למה הספורט שלנו תקוע?

"כי אין לנו מספיק יידע בשביל לייצר שחקנים טובים. צריך  לייצר מהתחלה, מגיל הילדים, אבל לנו אין מומחים, אין מאמנים טובים. ברגע שיש יידע, אז יש סיכוי שישראל תייצר יותר שחקנים. זו בעיה שאנחנו חסרי ידע בסיסי איך לעבוד עם ילדים, איך לאמן אותם, איך לפתח אותם, איזה מתקנים לתת להם. אלה הדברים שמבדילים בינינו לבין חו"ל".

דודו אוואט, האיש שלנו בליגה הספרדית, סיכם: "אצלנו בארץ מזלזלים בהכול. שמינית גמר בווימבלדון זה לא טוב? אני חושב שזה הישג פנטסטי. לא בדקתי את הנושא הזה אבל אני מתאר לעצמי שלא יותר מדי ספונסרים עומדים מאחורי דודי סלע, אם בכלל. דיוקוביץ' מתאמן בתנאים הרבה יותר טובים. במקום לחשוב חשיבה שלילית של איפה אנחנו לא טובים, למה שלא נסתכל על חצי הכוס המלאה ונחשוב איפה אנחנו כן טובים? יש לנו בכדורגל שחקנים כמו יוסי בניון שהשנה עשה זינוק משמעותי להכרה הכלל עולמית בכדורגל, יש לנו נבחרת לא רעה שיכולה בבית לנצח כל נבחרת ויש לנו שגרירים בליגות הטובות בעולם, ואנחנו צריכים ללמוד לפרגן ולהיות מרוצים". 

אתה לא חושב שאפשר לשאוף ליותר?

"אם נחשוב שאנחנו המצאנו את הספורט ושמגיע לנו להיות בטופ, בלי להבין שדברים כאלה לא באים בקלות, נמשיך להתאכזב לחינם. החוכמה בחיים היא להכיר במציאות, וככה אתה לומד להעריך כל דבר טוב שיש לך. אם אתה חי בפנטזיות, זה בעיה שלך ולא של הסביבה".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק