להתאחדות יש חלק גדול במצב

הקריסה המאסיבית של חלק מבעלי הקבוצות בישראל מחייבת גם את ההתאחדות לחשבון נפש. מה שמתרחש הוא הפקרות וקובי סגל אף מציע פיתרון לעתיד הלא ורוד של הכדורגל הישראלי

יום שלישי 30 יוני 2009
קובי סגל

  במדינה בה נשיא המדינה עומד לדין באשמת אונס, שר אוצר הורשע בגניבה,   ראש ממשלה בחקירות משטרה, שרים נוספים מורשעים ויושבים בבתי סוהר, כוכב בידור תוקף  אנשים ושחקני כדורגל מואשמים  בפלילים, נראה כי  אין לנו עתיד וזכות קיום.

חברתנו  מקולקלת  ואינה ראויה. ארץ אוכלת יושביה. לא אוכל לשנות את  האנשים,  אבל אוכל להאיר מעט את  עיני  קוראי הטור.

כל אדם נוהג כרצונו וזוהי זכותו הלגיטימית  ויסודות הדמוקרטיה. אבל עברנו כל גבול.  עושה רושם שכולם עבריינים  וכולם עובדים על כולם והטובים כרגיל אוכלים אותה.

אין ספק שהכדורגל הוא מראה של החברה הישראלית  ושחקניו הם חתך האוכלוסיה, בדרך כלל הקשה, אלה שגדלו בשכונות מצוקה ובחרו בכדורגל כדרך חיים ופרנסה.

בשנים האחרונות עבר הכדורגל סוג של רענון. הצטרפו אליו   נכנסו גורמים פרטיים שרכשו קבוצות. בתחילה נעשה רושם כי  המהלך נראה טוב וכל אוליגרך קטן ובעל שתי לירות זכה לפרסום והיכרות.

אלא שאני מתגעגע לימיי  בית ברנר, להסתדרות. לכל אותם קבוצות שהיו מזוהות עם קהילה מסוימת, עיר, שכונה או מפעל, והיו נאמנים גם ברגעים הקשים.

היום כל אוליגרך לעצמו. הם לא מבינים שלא עוזבים נוטשים, לא מפרקים ולא עושים מכירות חיסול.
 
הבעלים מחפשים קיצוניות. עברנו מהפך כלכלי והשחקנים דווקא מוכנים להתפשר ולקצץ בחוזים. אבל ראו לאין הגענו – בית"ר ירושליים מפורקת,  מכבי נתניה  גוססת, מכבי תל אביב מושבתת והפועל פתח תקווה  קורסת. כל בעלי הקבוצות האלה נטשו ו/או מחפשים לברוח או למכור את "אהדתם"  ומשאירים שדות חרוכים.

ונראה גם שהאוהדים איבדו עניין. הם לא יוצאים להפגין ולא מראים אכפתיות.    

גם להתאחדות יש חלק במצב. הרי למוסדות הכדורגל יש את הבקרה התקציבית שאמורה לבדוק ולהגן על השחקנים והקבוצות. עשרות אלפי שקלים נזרקים מידי חודש על עבודת הבקרה. למה ומדוע לא לקבוע חוקים לבעלות על קבוצה? למה לתת אגודות פאר בידי אנשי עסקים קנו פרסום בשקל ופירקו אגודות פאר שהן משאת נפשם של אלפי אוהדים  וקהילות מקומיות? למה לאיש בהתאחדות לא אכפת?

הרי אפשר היה לחייב את בעלי הקבוצות להבטיח ביטחונות  לתקופה של חמש שנים קדימה  כתנאי לרכישה ושקט כלכלי,  ולקראת תום התקופה יצטרך אותו בעלים להמציא אישור על יכולות כלכליות לחמש שנים נוספות. ואם אין לו את היכולת שייתן את הקבוצה ללא תמורה. ואז דניאל יאמר, שלא רוצה בקבוצתו  יצטרך להיפרד ללא שקל  ולשלם את התחייבויותיו.

אין ספק שהכדורגל הוא קרש קפיצה אדיר לעולם הכלכלי לפוליטיקה גשר קצר לראשי ערים ואנשי עסקים  אבל תסלחו לי, חלקם  הפכו אותו לזונת רחוב אפילו לא נערת ליווי.

ומתברר שאפשר גם אחרת. דווקא שתי הקבוצות המובילות, מכבי חיפה והפועל תל אביב נהנות מניהול נכון.  יעקב שחר לא קפץ אחרי גאידמק. הוא נתן לו לטבוע והמשיך כדרכו לאליפות הבאה. מוני הראל שקיבל את הפועל אחרי שסגול הפסיד מאה מיליון  שקל,  נהג בשפיות  ויצר בסיס איתן לשנים הבאות.   מה שמראה שניתן ללכת בדרך הישר ולהצליח.
 
הביזיון צריך להיגמר  אנא נושאי המושכות, תגידו משהו
 

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק