זמן לחליפת האיומים

אבי לוזון וצמרת פקידיו צריכים להבין שכלי התקשורת הכריזו עליהם מלחמה. עם כל הכבוד לטענות נגד אייל ברקוביץ', הגיע הזמן שאורי שילה וצמרת הפקידים יבינו שיש להם כח ביד ושאפשר לנצל אותו מול הגופים המשדרים

יום רביעי 01 יולי 2009
דורון ברגר

באופן לא מפתיע, אף גוף תקשורת לא הגיש הצעה לרכוש את זכויות השידור של המשחק המרכזי בליגת העל בעונה הבאה. התנאים שהציבה ההתאחדות לכדורגל, 16 מיליון ש"ח לעונה עבור שידור המשחק המרכזי, היו בלתי סבירים במצב הקיים, מצב אותו יצרה גם ההתאחדות לכדורגל ועליה החובה גם לשנותו.

על פי הבנתי יש שתי  אפשרויות -  או שראשי ההתאחדות מבצעים תרגיל מבריק ויחד עם היועץ חזי ויטקובסקי, ידאגו להשיג הרבה יותר מ-4 מיליון דולר, או שראשי ההתאחדות פועלים כחסרי מושג, חסרי מעוף וחסרי אומץ בניהול המכרז למכירת זכויות השידור בכדורגל.

למי ששכח, לפני 10 שנים בדיוק, ניצל גברי לוי באופן מושלם את כניסת חברת הלווין YES,  לשוק הישראלי כדי לאיים בבלעדיות במכירת זכויות השידור של כל המשחקים ל-YES  או לחברות הכבלים. זה נגמר במכירת זכויות השידור בסכום של 20.9 מיליון דולר לעונה, לערוץ הספורט. סכום שנחשב אז דמיוני, שעליו גברי לוי זכה לתשבוחות רבות.

לא עברו 3 שנים וערוץ הספורט הודיע כי אינו מסוגל לשלם עוד את הכספים. לוי, במהלך מבריק לא פחות, הצליח למכור את זכויות השידור לצ'רלטון בסכום של 24 מיליון דולר לשנה. תוך שהוא מנצל באופן מושלם את המלחמה בין צ'רלטון לערוץ הספורט.

ההמשך היה מלהיב פחות. ההתאחדות השיגה הסכמים שונים בטווח של 13 מיליון דולר לשנה, כשגם לעונה הבאה מובטח הסכום הזה בזכות ההתקשרות עם חברת "ספורט פייב". אבל המטרה של ההתאחדות העונה היתה להשיג יותר מ-13.5 מיליון דולר. ובטח שלא למכור את זכויות השידור של המשחק המרכזי עבור פחות מ-4 מיליון דולר.

המכרז של ההתאחדות אמור היה להסתיים לפני שבוע, אולם הוארך בשבוע מאחר ואף גוף משדר לא רכש את חוברת המרכז, וכאמור, גם ביום שישי בצהריים נותרו מרבית החוברות במשרדי ההתאחדות לכדורגל. רק ראשי הערוץ ה-1 מוכנים לנהל מו"מ על הזכויות, אולם ראשי הערוץ לא ישלמו סכום של קרוב ל-4 מיליון דולר.

ראשי ההתאחדות התנהגו עד עכשיו בכפפות של משי, שלא לומר בפחדנות. באופן מחפיר הם ניהלו טקטיקה מוזרה, לשיא הגיעו הדברים, כשהמנכ"ל אורי שילה האשים את הפרשן אייל ברקוביץ' בירידת ערכו של הכדורגל הישראלי. אם להתאחדות היו יועצי תקשורת סבירים, הם היו מסבירים לשילה שלתקוף את הפרשן ברקוביץ' מועיל בעיקר לברקוביץ', ושילה, איש מבריק,  מצטייר כלא יותר מבכיין.

להתאחדות יש הרבה מה לעשות. אפשר להתייעץ עם גברי לוי, ואפשר, ויותר מועיל, לנקוט בשיטתו של ויקטור חסון - ללבוש את חליפת האיומים ולצאת להתקפה, כי כלי התקשורת הכריזו על ההתאחדות מלחמה. ובמלחמה כמו במלחמה, אפשר לוותר על העניבות.

ראשית, אולי כדאי לשילה וללוזון להבין כי הכדורגל הישראלי ייצר עבור ערוץ 10 אחוז ריייטינג ממוצע של 12 עד 14 אחוז בכל שבוע למשך שעתיים. נכון, זה לא מתקרב לרייטינג של כוכב נולד, אבל רק בשביל דוגמא, ביום שני האחרון השיג ערוץ 10 בשעה 21:00 רק 4.1 אחוז רייטינג בתוכנית "אני יפה". תוכניתו של ליאור שליין שמשודרת בשעה 22:00, זכתה בחודש האחרון למשהו שבין  3 ל- 4 אחוז לתוכנית, בערך רבע ממה שהביא הכדורגל בפרשנותו של אייל ברקוביץ'.

לוזון ושילה גם צריכים להפסיק לקנות את הטענה שמדובר במשבר כלכלי קשה. נכון, המצב הכלכלי של כל אחד ואחד מאיתנו היום לא דומה לזה שהיה ביוני 2008, אבל שאף אחד לא יספר שהכסף שלנו שווה היום רבע ממה שהיה שווה ב- 1999. המשק הישראלי לא ירד בהכנסותיו ב- 50 אחוז בשנה האחרונה וערוצי הטלוויזיה עדיין מציגים לראווה הפקות ענק כמו "כוכב נולד", "הישרדות", "האח הגדול", "המירוץ למיליון" ועוד.

במלחמה כמו במלחמה יש הרבה שיטות. כדאי ללוזון לקבוע פגישה עם מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי, ולהבהיר לו שאם הכדורגל ישודר בערוץ 2, ערוץ 10 עלול להתפוגג באופן סופי. הנה אמירה לדוגמא שספק אם ללוזון יהיה אומץ להוציא מול ורשבסקי: "אם לא תתמודדו במכרז, אנחנו נעניק את הזכויות לערוץ 2 ונדאג שהמשחק המרכזי יהיה תמיד מול העונה השלישית של הישרדות". תאמינו לי, ורשבסקי ייצא מודאג מפגישה שכזו ואולי יחשוב שכדאי להשקיע קצת פחות באריק אלפר ויותר באריק בנאדו.

ואפשר גם לנקוט בעוד אמצעים. עם כל הכבוד לאתר האינטרנט שנלחם בזליגת התכנים, לטענותיו ולביקורתיו, אף אחד מההתאחדות לא מחוייב למכור את זכויות השידור של המשחק המרכזי רק לערוץ פתוח. ההתאחדות אפילו לא מחוייבת למכור את זכויות השידור של משחקי הנבחרת לערוץ פתוח, בטח לא את משחקי בית"ר ירושלים ומכבי חיפה.

10 שנים אחרי, התחרות בין חברת הכבלים לחברת הלווין עדיין נמשכת. YES  משקיעה מיליונים במיתוג ושיווק. אם יתאפשר לה לשדר את המשחק המרכזי בשידור חי, בלעדי למנויי YES, יהיה הדבר שווה עבורה הרבה כסף. מאידך, בחברת הכבלים יגלו עניין רב בזכות הבלעדית לשדר את המשחק המרכזי ולגרום ל-YES  נזק בלתי הפיך.

יש עוד שיטות שונות ומשונות להשיג כסף. בלעדיות היא שם המשחק. אפשר לאיים על אחד מראשי הערוצים שלא יזכה לשדר העונה אפילו דקה מאחד ממשחקי ליגת העל, לא תקציר, לא הילוך חוזר, לא כלום.  תאמינו לי שזה מאיים.

כל מה שלוזון צריך לעשות הוא להאמין בעצמו ובמוצר. ולא לתת לכמה עיתונאים להפחיד אותו שהכדורגל הישראלי לא שווה היום את מה שהיה שווה בתקופת איצ'ה מנחם.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק