בתקווה שהילד צילם המשחק

לקראת משחקה של בני יהודה מול סימורק החלטנו לבדוק איך מצליחים מאמנים לקבל מידע על יריבות חלשות, אם בכלל אפשר לקבל מידע. אנשי סקאוטינג ומאמנים מסבירים: זה קשה, אבל אפשרי

יום חמישי 02 יולי 2009
שלמה חסיד
 בני יהודה שיחקה הערב נגד קבוצת סימורק מאזרביג'אן, קבוצה שסיימה במקום השלישי בליגה האזרית ושהדבר הכי חשוב שאנו יודעים עליה זה ששחקניה יודעים לשחק כדורגל.

 מדי קיץ מוצאות את עצמן הקבוצות הישראליות המשחקות בגביע אירופה בבעיה. ההגרלה מזמנת להן קבוצות זניחות מליגות מוזרות באירופה, והן צריכות להגיע מוכנות למשחק עימן. כמובן שאין לאיש מידע מוקדם על היריבה, וכדי להתכונן צריך לעשות עבודת שטח ותחקיר מעמיק. אז איך בכל זאת מתכוננים למשחקים כאלה? יצאנו ובדקנו.

 המאמן הישראלי ניר קלינגר, שכבר שנים מתמודד עם הבעיה, מספר: "בעידן האינטרנט יותר קל להתכונן. דבר ראשון אתה מוציא נתונים על הקבוצה, וזה נותן לך היכרות ראשונית ושטחית. דבר שני, אתה מנסה להשיג קלטות, יוצר קשרים עם המקומיים. היום יש הרבה מרגלים, שמוכנים לנדב מידע אמין. הטלוויזיה המקומית היא עוד מקור".

 ואין מידע מוסמך יותר?

 "הקבוצות המתמודדות חייבות, לפי החוקים של אופ"א, להחליף קלטות, ואתה רואה לפי השנה של המשחק שזה קלטת מעודכנת. יכולה להיות בעיה עם שחקן רכש שהביאו שלא נכלל בקלטת".

 ומה אתה רואה בקלטות?

   "אתה בודק הכול כולל הכול. כולל מידע על המאמן והטקטיקה שלו, האצטדיון הביתי, הדשא, הקהל, הרקע שלהם באירופה, הסטטיסטיקה, כמה מבקעים וכמה סופגים. מי שמקצוען בא למשחק מוכן, למרות שלא תמיד זה מצליח".

 

 

 

 

 אנחנו נסינו להשיג מעט מידע על סימורק. אז ככה: סימורק שחקת באיצטדיון קטן מאוד המכיל 4,000 מקומות בעיר זקאצ'ה. רק לפני חמש שנים, הקבוצה סיימה במקום השלישי בליגה השנייה והעפילה לליגה הבכירה בארצה. בעונת 2006/07 הקבוצה סיימה במקום התשיעי בלבד. באותה עונה המגזין פוטבול פלוס, בחר את הקבוצה לאחת המפתיעות באירופה. 
את עונת 2007/08 היא סיימה במקום. את הקבוצה מאמן רומן טוקורה בן ה-41, אוקראיני ששיחק במרבית הקריירה שלו כקשר בקבוצות שונות בברית המועצות. הכוכב של סימורק הוא ולאדימיר מאזיה, אוקראיני בן 32, שהצטרף לקבוצה לפני שנתיים וכבש 38 שערים
. מעניין? עוזר? אולי.

 חלק ניכר מהקבוצות משתמש בשירותיהם של אנשי סקאוטינג שמכירים היטב לא מעט שחקנים וקבוצות. הסקאוט אלון סגל מכין דוחות למספר מאמנים בליגת העל ובחו"ל: "בשנה שעברה סייעתי למישל דיין שהייתה לו יריבה ממונטנגרו בשם מוגרן, כשהאינפורמציה משם לא הייתה זמינה. יש איתם קשיי שפה, האינפורמציה באינטרנט המקומי לא זמינה ולא תמיד עדכנית".

 אז מה עושים במקרה כזה?

 "אתה מתחבר לאנשי כדורגל ולסקאוטרים שעובדים במקום כדי לקבל קלטות ולראות שחקנים. במקרה של מוגרן, אחת האינפורמציות שהשגתי, שהייתה חשובה למשחק, היא שהיה להם שחקן סלובני בשם מילאן ראקיץ', שהיה ברור שעליו צריך להתמקד, כי הוא כבר שיחק בליגת האלופות, והוא בעל בעיטות חופשיות טובות. הנתון הזה עשה את ההבדל, בשביל להעפיל שלב".

 מה עם יריבות ממלטה?

   "במלטה יש אינפורמציה יותר נגישה. למרות זאת, זה קיץ וקבוצות מחליפות סגלים, שלא תמיד מתעדכנים באינטרנט, אז אתה צריך להיות בקשר עם אנשי כדורגל מכל העולם, בשביל להיות מוכן. אתה לומד מה האסטרטגיה של המאמן היריב. היום יש מספיק אתרים, כמו "סוקר אסוסיאיישן" או "איי אם סקאוטינג", או אתרים שמתמחים במערכי קבוצות, שאם אתה מנוי עליהם ועוקב אחריהם, יש לך ביד אינפורמציות בסיסיות, שאותם צריך להעשיר במיידעים עדכניים".

 יש עוד דרך להיות מוכן?

 "הצורה הטובה ביותר להתכונן זה לצאת ולעקוב אחרי היריבות במחנות האימונים ולצלם אותם, כי הקבוצות הקטנות משנות סגלים כמעט לחלוטין בין שנה לשנה ומחליפות מאמנים".

 נפתלי חזקיה, גם הוא סקאוטר שמתמחה בעריכת וידאו. חזקיה מספר: "יש הרבה לוחמה פסיכולוגית בדרגים האלה. כל מאמן אומר שהוא לא מכיר את היריבה, אבל מצד שני הוא עושה חקירות ויודע על היריבה הכול. הבאתי עכשיו לגיא לוזון וידאו של היריבה שלו, שיש בו את כל הגולים של הקבוצה במהלך העונה שערבה".

איך השגת את זה?

 "בדרך קשה. אין שם טלוויזיה, אלא ילד שמצלם בשביל מאה אוהדים של הקבוצה. בשביל לראות את השערים צריך להיכנס לפורום האוהדים של הקבוצה ומשם להוריד את הוידאו"

 לראות את השערים זה מספיק?

  "לא. צריך לדעת על השחקנים נתונים כמו גובה, משקל, באיזה רגל הם בועטים, מיקום בשדה. בשביל זה צריך תחקיר. דרך הוידאו אתה יכול לדעת בעיקר על החלוצים והקשרים שלהם, אבל אתה לא יכול לדעת מה החולשות שלהם, מה התוכנית משחק ואיך היריבה תשחק נגדך".

 נשמע מסובך. "נכון. כשמכבי תל אביב שיחקו נגד סנטה קולומה, אלי כהן לא ידע עליהם כלום חוץ מזה שהם דייגים. עד היום לא ישכחו לו את ההפסד מולם, שבגללו הוא פוטר. הנה עכשיו מכבי נתניה משחקת מול יריבה ממלטה, שעליה עשינו תחקיר. הם התכוננו לשחק מול שחקן אוסטרלי בשם דניאל סריבו, ואז גילינו שהשחקן נמכר".

 גם אנשי ענף הכדורסל סובלים לא פעם מהיעדר מידע. כדורסל, גם מלהיב את חובבי הספורט פחות מכדורגל, אבל תמיד יש דרך להשיג מידע.

 כך למשל, דני גוט, מאמן מכבי ר"ג, היה הסקאוט של דיוויד בלאט באולימפיאדה. גוט מספר איך הוא השיג מידע על יריבה כמו נבחרת איראן? גוט: "במקרה קשה כזה אתה מוציא מהאינטרנט את רשימת השחקנים שמשחקים שם, מסתכל באיזה קבוצות הם משחקים, ומתחיל להכיר את הנותנים האישיים של כל שחקן. אחר כך דרך אתר פיב"א אתה רואה באיזה טורנירים הם שיחקו, עובר על הממצאים, מתסכל ובודק. הדבר הכי חשוב: אתה מסתכל על טורנירים שבהם הם ישחקו בקרוב ונוסע לראות אותם. בדרך כלל מול קבוצות שלא מכירים אין דרך אחרת מלבד לראות דיסקים וללכת לעקוב".

 ואין שפנים שאפשר לשלוף?

 "אם עוקבים אחרי הסטטיסקטיקה, רואים די.וי.די והולכים לעקוב אחריהם אז אפשר להתרשם מהם".

צילום: GETTYIMAGES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק