מקדשים ומחללים

התמונות ובהן שחקני כדורגל מקדשים את השבת במחנות האימונים שוב חוזרות אלינו, כולל קטעי וידאו בלעדיים מהקידוש. אנשי דת מזכירים: אסור לצלם בשבת ומוטב היה אם השבת הייתה נשמרת לפחות בקידוש

יום ראשון 05 יולי 2009
שלמה חסיד

 קידווש- מצווה יהודית שציווה עלינו הקדוש ברוך הוא. הקידוש מהווה למעשה את קיום אחת מעשרת הדיברות - זכור את יום השבת לקודשו. חז"ל ציוו עלינו לקדש את השבת על ידי שתיית  היין.  מצווה מכובדת אותה מקיימים בחלק לא קטן מבתי העם היהודי. מצווה שמשמשת בשנים האחרונות ליחצ"נות קבוצות ספורט.

מדי קיץ, במחנות האימונים הטרום עונתיים של הקבוצות, נוהגת התקשורת להסתנן מדי יום שישי לחדר האוכל של הקבוצות, כדי לצלם את   השחקנים עורכים  קידוש ליל שבת. התמונות המתפרסמות זוכות לרייטינג משמעותי, ואי אפשר להתווכח עם הצבע שהן מכניסות לדיווחים היבשים מהמחנות המפרכים, אבל נשאלת השאלה איך מרגיש אדם דתי – ויש המון כאלה בקרב חובבי הספורט – כשהוא נתקל בתמונות כאלה במדורי הספורט? האם זה פוגע ברגשותיו?

הרי הצלם שמצלם את התמונות מחלל שבת ולמעשה מחלל את הקידוש. האם הצלם מודע לכך שהוא בעצם גוי של שבת שעובר עבירה בשביל שהוא הצופה יזכה ליהנות מהתמונות? אנחנו שאלנו מספר מושבעים בשביל לשאול אותם בעניין.
 
אבי גבאי, שהיה שמשו של הרב המקובל יצחק כדורי ז"ל, היה בעברו החילוני עיתונאי ספורט ירושלמי, ועד היום הוא אוהד של בית"ר ירושלים: "אירוע כזה אסור לצלם זה כשלעצמו חילול שבת חמור. אבל אין להתעלם מכך שהטקס הזה הוא קידוש השם בחוץ לארץ. כשנכנס יום שבת קודש, לעשות קידוש ולקבל את השבת, זה קידוש השם. מה שמפריע לי הוא שיש מצלמות, ואני מתפלא על הקבוצות שמאפשרות לצלם את זה בשבת".

מה לגבי השחקנים המשתתפים בטקס?
 
"יפה מצד השחקנים שהם עורכים קידוש. אני לא רוצה לחשוף שמות של שחקנים שבאים לחצרות של רבנים לקבל ברכה, אבל יש המון כאלה. טקס הקידוש שהם עורכים בחוץ לארץ רק מראה כמה העם הזה קדוש, שאפילו שחקן כדורגל בנכר זוכר מיהו. היום, כשיש הרבה אנשים שמתביישים ביהדותם, זה דווקא גורם למודעות לדת בקרב הנוער שהולך החוצה מהדרך הזאת. הנוער מעריץ את השחקנים האלה, ונוהג לחקות אותם, אז גם את נושא הקידוש ראוי שיעתיקו".

דורון שפר, שחקן מכבי כדורסל לשעבר, שחזר בתשובה, אמר: "איפה יהודי מרגיש הכי הרבה שהוא יהודי, ומקיים מצוות טקסיות כמו קידוש? כשהוא נמצא בחוץ לארץ. טקס כזה נפוץ מאוד בכל בית חב"ד בעולם, כאשר יהודים רבים בחו"ל באים לעשות קידוש בצוותא. זה עושה רק טוב על הלב".

תמונות כאלה לא מפריעות לאדם דתי?

"לאנשים דתיים זה מפריע, אבל זה לפחות מראה שיש לספורטאים צביון יהודי והם לפחות שומרים על המסורת, או לפחות משתדלים. מה עדיף, שיסעו לחו"ל ויראו שהם מתבוללים? שחקנים משחקים בשבת, כל השנים. המשחקים נערכים בשבת, אבל יש ביניהם שומרי מסורת. קידוש זה לא רק עניין של דת. יש פה גם עניין של גיבוש.  וזה גם יכול להשפיע על הציבור הרחב  לעשות קידוש".

אורי מלמיליאן, כוכב העבר, ידוע כשומר מצוות: "אין מקום לצלם את הקידוש, או לפרסם את התמונות. אני לא בעד להכניס את התקשורת לחדר האוכל שהוא שטח פרטי של הקבוצות. בעיקרון אין לעיתונאים מה לחפש בתוך המלון, ובטח שאין מה לצלם את הקידוש. זה לא משרת שום מטרה".

זה פוגע ברגשות של אנשים דתיים?

"רוב רובו של הציבור עושה קידוש, גם אנשים חילוניים מקיימים את המצווה. זה טקס יפה, כמו הדלקת נרות חנוכה או תחפושת בפורים. אם אנשים נפגעים, זה בטח בגלל שמישהו מאפשר לצלמים לחלל את השבת בהנציחם את הטקס הדתי במצלמותיהם, שזה דבר שאסור לעשות".

יואב זיו. מקדש

תסכים שאיתי שמתברר שיש הרבה שחקנים שומרי מסורת

"זה תמיד היה. אין פה משהו חדש ששחקנים מקיימים טקסים דתיים, אבל צריך לשמור על פרטיותם, וחדר האוכל במלון הוא מחוץ לתחום, בטח בזמן הקידוש".

הרב יעקב גלויברמן, העובד עם מכבי ת"א בכדורסל, מסכם: "כל שנה בפיינל פור של מכבי בחו"ל אנחנו אנשי חב"ד דואגים לתפילה המונית בתום המשחק ואחרי זה קידוש וסעודה. חדר האוכל מלא באלפי אוהדים, ואין קידוש השם גדול מזה, ברוך השם".

ומה עם הצלמים שמצלמים וחוטאים?

"לצערי גם הצלמים מגיעים, למרות שהייתי מעדיף למנוע מכל יהודי לחלל את השבת".

צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק