חיפה קטנה על אירופה

מכבי חיפה יוצאת לדרך במוקדמות ליגת האלופות, אבל יענק'לה שחר יודע שהסיכוי להעפיל לליגה הטובה בעולם, הוא קלוש. לכן הוא השורד מספר 1 בצמרת ליגת העל

יום רביעי 15 יולי 2009
שלמה חסיד

 בדיוק לפני שלוש שנים ליוויתי את מכבי חיפה לליברפול, כשליח אתר TELESPORT. שלושה ימים שרדנו בעיר האפורה והמשעממת. האוהדים הירוקים עשו הרבה רעש במרכז העיר, שחקני האלופה הישראלית שידרו החוצה שהם מסוגלים לצלוח את המשימה ולהגיע לצ'מפיונס ליג ואנחנו העיתונאים הסתערנו על כל זנב של מידע כמוצאי שלל רב.

יום לפני המשחק הגענו למסיבת עיתונאים עם רפא בניטז, שבא למפגש איתנו בנעלי ספורט, שורט'ס וחולצת אימונים של ליברפול. עמדנו מולו – צבא של עיתונאים ישראלים, ועוד שניים שלושה כתבנים מקומיים -  והוא נשמע שאנן ושחצן כהרגלו. את חיפה הוא לא ספר בכלל. וכשאחד העיתונאים הישראלים ניסה לברר איתו אם זה היה ספורטיבי מצידו להכריז שהוא לא מעוניין להגיע לגומלין בישראל אלא בקפריסין בגלל מלחמת לבנון השנייה שהשתוללה באותם ימים, בניטז פטר אותו במבט מזלזל ואמר בקצרה "כן".

למחרת המשחק התברר שגם הקהל של ליברפול לא ממש התרגש מהאורחים מישראל. הם אמנם מילאו את יציע הקופ המפורסם, אבל העידוד היה עייף. במשחק עצמו, אגב, בוקולי הבקיע ראשון וכמעט הסתמנה לה עקיצה של חיפה באנפילד, אבל עד הסיום ידעו האורחים להשיג ניצחון, ובהילוך ראשון. בסיום המשחק חיכינו לתגובות, וסטיבן ג'רארד חלף על פנינו ולא עפעף לכיוון שלנו, כאילו אנחנו שקופים.

לא הייתי מעלה באוב את יומן המסע הזה אלמלא היה ממקפל בתוכו מסר ברור וחד – מכבי חיפה קטנה על אירופה. נכון שגם היו לה הברקת, כמו השלישייה ההיא מול מנצ'סטר יונייטד,  אבל נא לא לשכוח שהמשחק לא שינה לאנגלים, ועובדה שיום לפני ההתמודדות הצליחו צלמי הטבלואידים האנגלים ללכוד במצלמתם את סר אלכס פרגסון משזף את הכרס שלו בשמש החורפית של קפריסין, שם נערך המשחק.

במבחן האמת, חיפה כמעט תמיד נופלת. אפילו את רוזנבורג או מאלמו היא לא מסוגלת לעבור. כשהכסף נמצא על הדשא, אף קבוצה ישראלית לא מתכופפת בשביל להרים אותו. תשאלו את בית"ר ירושלים שרק לפני שנה קיבלה חמש בומבות מויסלה קראקוב, ולפני 11 שנה שישיה מבנפיקה. גם מכבי ת"א כשלה מול גראסהופרס, ולליגת האלופות היא הגיעה בראשית המליניום איכשהו, כמעט בגניבה. אז נכון שחיפה והפועל ת"א הצליחו בגביע אופ"א, אבל כולם יודעים שהמפעל הזה איננו הדבר האמיתי, אלא הצ'מפיונס ליג.

אין אחד שיודע כמה חיפה רחוקה מאירופה יותר מהבוס שלה יעקב שחר. זאת כנראה הסיבה שהרכש שחיפה ביצעה הקיץ מתאים לליגת העלק שלנו, ולא מסוגל להקפיץ את היכולת של חיפה ולהתאימה לדרג הבינוני באירופה.

שחר וסגנו עוזי מור מנהלים את חיפה בצורה מדויקת. הם לא ייצאו להרפתקה נוסח בית"ר ירושלים שהביאה בשנה מריבר פלייט במיליון דולר את החלוץ אבראו, במיוחד כדי לזכות בכרטיס הכניסה לליגת האלופות, והחזירה אותו לריבר עוד לפני שהליגה הישראלית התחילה, כשהמהלך ההזוי עולה לארקדי כמה מאות אלפי דולרים.

זו הסיבה ששחר שורד כל כך הרבה שנים בכדורגל שלנו. הוא פשוט מכיר את כל המחלות מהן סובל הכדורגל שלנו, והתרופה שלו היא לא לזרוק כסף. וכשהמתחרים שלך בזירה המקומית הם מוני הראל, אלי טביב או אלכס שניידר, אפשר לקחת אליפות גם בניוטרל.
 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק