מהגדולים בתולדות ישראל

הניצחון של ישראל על רוסיה מצטרף למספר מצומצם של הישגי ענק בספורט הישראלי. אסתר רוט שחמורוב, אברבוך, שפיגלר, פרידמן ומעטים וטובים אחרים מרכיבים את היכל התהילה הקטן שלנו

שבת 11 יולי 2009
דורון ברגר

הניצחון הענק של נבחרת ישראל ברבע גמר גביע הדייויס על רוסיה הוא ללא ספק אחד מהאירועים הספורטיביים הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל ב-61 שנות קיומה. 

נכון, כבר זכינו בכמה מדליות אולימפיות, מספר גביעי אירופה בכדורסל, שתי קבוצות ישראליות שיחקו בליגת האלופות ואחת הגיעה אפילו לרבע גמר גביע אופ"א. אבל יש מעט מאוד אירועים ספורטיביים שנחשבים בישראל להצלחת על, כאלה ששנים אחר כך זוכר כל חובב ספורט, ולמעשה כמעט כל תושב במדינת ישראל, איפה הוא היה כשהם התרחשו.

לכבוד עוד אירוע שיכנס לפנתיאון הלאומי, telesport חוזר ומציג את אירועי הספורט הגדולים ביותר בתולדותנו. האירועים לא מובאים על פי סדר חשיבותם, מאחר וקשה מאוד להשוות בין מדליית הזהב של גל פרידמן בשייט לשער הבלתי נשכח של מוטל'ה שפיגלר מול שבדיה.

מונטריאול 1976- רוט שחמורוב בגמר 110 משוכות

אסתר רוט שחמורוב היא ללא ספק האתלטית הגדולה של ישראל בכל הזמנים. בשנת 1972, באולימפיאדת מינכן היא העפילה לחצי גמר המירוץ ל-110 מטרים משוכות, אולם לא השתתפה בחצי הגמר מאחר שבמהלך המשחקים נרצח מאמנה עמיצור שפירא בטווח 11 הספורטאים במינכן. 

4 שנים אחר כך במונטריאול, קנד,  העפילה רוט שחמורוב לגמר וסיימה שישית. זה היה הגמר הראשון של ישראל אי פעם במשחקים האולימפיים, ורבים העלו טענה כי רוט שחמורוב סיימה רק שישית מאחר והספורטאיות ממזרח אירופה נטלו סמי מרץ.

ברצלונה 1992- כסף ליעל ארד

בסוף שנות ה-80 התגלתה הג'ודוקא יעל ארד לחובבי הספורט בישראל. בשנים שלפני האולימפיאדה היא זכתה בשלל מדליות באליפויות עולם ואליפויות אירופה, אולם לשיא היא הגיעה במשחקים האולימפיים. בהיותה בת 25 היא העפילה לגמר הקרב עד משקל 61 קילוגרם. ארד הפסידה רק בהחלטת שופטים מעוררת מחלוקת לקתרין פלורין הצרפתייה. 

זו היתה מדליה היסטורית של ישראל במשחקים האירופיים וארד עלתה לפודיום בדמעות מאחר ולדעתה כשלה במשימה בכך שלא זכתה בזהב. ארד ושחמורוב נחשבות עד היום לשתי הספורטאיות הגדולות ביותר בישראל.

מבסיקו 70. שפיגלר כובש

הישג השיא של הכדורגל הישראלי שייך לנבחרת הכדורגל של 1970 בהדרכתו של המאמן עמנואל שפר. מדובר בענף הכי פופולארי בעולם, מדובר בספורט שכולם מחוברים אליו בכל שעה, ולא בתחרות יחידים שאת חוקיה רק בודדים מכירים.

המסע לתהילה של שפר ושחקניו התחיל במוקדמות בשני משחקים נגד אוסטרליה. ניצחון בר"ג 0:1 (שפיגל) ותיקו 1:1 בסידני (שפיגלר) בחודש דצמבר 1969. בחודש יוני 1970 דיברו בישראל ובעולם רק על הכדורגל במונדיאל.

ישראל שלנו בכחול לבן הייתה שם עם שפר ועם ויסוקר, שווגר, רוזן, שמואל רוזנטל, פרימו, שום, שפיגל, שפיגלר, טלבי, שרגא בר, פייגנבויים, וולך, שמולביץ' ורוני שורוק. ב-2 ביוני בפואבלו, ספגנו הפסד מרגיז לאלופת העולם של 1930-1950, אורוגוואי 2:0. ב-7 ביוני בטולוקה, תיקו היסטורי נגד שבדיה 1:1 משערו המפורסם של שפיגלר בדקה ה-59, אחרי שקודם קבע טורנסון יתרון שבדי. בהמשך תיקו מאופס עם איטליה, אבל כולם זוכרים את השער של שפיגלר בפעם היחידה בה העפלנו למונדיאל.

טורינו 1979- מדליית כסף באליפות אירופה בכדורסל

סוף שנות ה-70 היו מעולות לכדורסל הישראלי, אולם איש לא שיער את ההצלחה באליפות אירופה בטורינו שנערכה בקיץ 79. ישראל של מיקי ברקוביץ', בוב גריפין, בארי ליבוביץ', מוטי ארואסטי ואחרים נכנעה רק בגמר לברית המועצות הענקית, כשהיא עוברת בדרך את יוגוסלביה הגדולה. מומחי כדורסל טענו כבר אז שיעברו עוד שנים עד שישראל תגיע למעמד דומה, ומאז ישראל לא הצליחה להתברג אפילו בין ששת הגדולות באירופה.

אתונה 2004- זהב אולימפי ראשון

גל פרידמן זכה במדליית ארד בגלישה בדגם מיסטרל בשנת 1996, אבל לפני אולימפיאדת בייג'ין הוא סומן כמועמד לזהב. פרידמן זכה במהלך הקריירה באליפויות אירופה ואף באליפות עולם, אבל לשיא הקריירה שלו הגיע בשיוטים האולימפיים. מדינת ישראל עצרה את נשימתה בשיוט האחרון בו סיים שני והבטיח זהב אולימפי ראשון לישראל. מדינת ישראל גם נחנקה מדמעות כשב- 20:00 בערב נשמע בפעם הראשונה, היחידה והאחרונה המנון ישראל במשחקים האולימפיים. 

מינכן 2002- אברבוך אלוף אירופה

בסוף שנות ה-90 עלה לישראל אלכנסדר אברבוך, קופץ מוט שהתחרה בעולה חדש אחר, דני קרסנוב. אברבוך הצליח להצטיין בכל התחרויות הגדולות, אבל אליפות אירופה במינכן ב- 2002 היתה הגדולה מכולן. לראשונה זכה אתלט ישראלי בזהב וההמנון הלאומי נוגן במינכן, 30 שנה בדיוק אחרי הטבח באולימפיאדה. הזכייה של אברבוך שילבה את כל היפה במדינת ישראל: ההתאוששות ממסע טרור, הצלחת העלייה, בעיקר מברית המועצות, וכמובן ההצלחה הספורטיבית.

אם יש משהו שממעיט משהו, ממש קצת, בערכו של אברבוך, ללא ספק גדול האתלטים בישראל בכל הזמנים, הוא חוסר ההצלחה שלו לזכות במדליה במשחקים האולימפיים.

1977- אנחנו על המפה

1977 היתה ללא כל ספק השנה הסוערת ביותר שידעה מדינת ישראל. זו היתה שנת המהפך בו הליכוד כבש את השלטון ובין השאר היתה זו השנה בה הפכה קבוצה, לקבוצה של המדינה. ב-17 בפברואר 1977 ניצחה מכבי תל אביב את צסק"א מוסקבה 91:79 במה שהוא כנראה הניצחון המרגש ביותר של הכדורסל הישראלי מאז ומעולם. 

חודשיים אחר כך זכתה מכבי תל אביב בגביע אירופה אחרי ניצחון 87:88 על מובילג'יג'י וארזה בבלגרד. בתוך חודשיים הפכו הצהובים לנכס לאומי ועיקר העניין בכדורסל הישראלי עבר לאירופה. החל מאותה העונה הפכו ימי חמישי ליום הבולט בספורט הישראלי, מאז ועד היום. התברר שטל ברודי צדק בכל מילה כשאמר: "אנחנו במפה, ואנחנו נישאר במפה לא רק בספורט, אלא בהכל".

צרפת 1993- שלישייה בפארק דה פראנס

נכון, היו לנבחרת ישראל ניצחונות משמעותיים יותר. נכון, הניצחון ההוא בפארק דה פראנס, לא שינה לישראל דבר והיה במסגרת טורניר מחפיר של החניכים של שלמה שרף. אבל משהו ביום ההוא, ה-13 באוקטובר 93 ייזכר לעד. 

ראשית, ישראל שיחקה מצוין בחלק הראשון והאחרון של המשחק. שנית, המשחק שינה מאוד לצרפת שהיתה זקוקה לנקודה כדי להבטיח את ההעפלה למודיאל. שלישית, הדרמה, השער שנכבש בדקה ה-92 והעובדה הפשוטה שישראל כבשה לא אחד, לא שניים, אלא שלושה שערים מול אחת הנבחרות הגדולות בעולם, כל אלה מהווים את הסיבה לכך שהניצחון חסר החשיבות הזה, נחשב עדיין לניצחון הגדול ביותר בכל הזמנים של נבחרת ישראל.

צ'כוסלובקיה 1987- מנסדורף וגליקשטיין מדהימים מעבר למסך הברזל

עד הניצחון על רוסיה, היה הניצחון בחוץ בשמינית גמר גביע הדיוויס על צ'כוסלובקיה, הניצחון הגדול ביותר של הטניס הישראלי בכל הזמנים. להבדיל מהניצחון השנה בשמינית הגמר על שבדיה, ישראל פגשה אז נבחרת בשיאה שהיתה מועמדת לזכייה בגביע עצמו. 

לצ'כיה  היה אז את מילוסלב מצ'יר', שדורג אז שישי בעולם, אולם עמוס מנסדורף הפתיע אותו ביום הראשון. ניצחון נוסף של גליקשטיין וניצחון נוסף של מנסדורף ביום האחרון על נובאצ'ק העניקו לישראל את הכרטיס לרבע הגמר, שם הובסנו על ידי הודו. 

1968, 1976 - פעמיים רבע גמר אולימפי

בשתי הופעות אולימפיות הצליחה דור הזהב של הכדורגל הישראלי מאוד במשחקים האולימפיים. בשנת 1968 העפילה ישראל לרבע הגמר וסיימה בתיקו 1:1. ישראל הפסידה בהגרלה לבולגריה שהעפילה לרבע הגמר.

אחד ההישגים הגדולים בכדורגל שייך להופעת נבחרת ישראל ב-1976 באולימפיאדת מונטריאול קנדה 1976.

המאמן היה דוביד שויצר בשיא הפופולאריות שלו, נבחרת נלהבת ומגובשת שכבר בשלבי המוקדמות, באפריל הביסה בסיאול את דרום קוריאה, 1:3 בדרך לאולימפיאדה השנייה והאחרונה של הכדורגל הישראלי.

השמות הבולטים של ישראל באולימפיאדה במונטריאול היו: איציק ויסוקר, לב חיים בר, אלון בן דור, מאיר נמני, ירון עוז, אבי כהן, מושיק שויצר, אלי לוונטד, דמתי, ויקי פרץ, עודד מכנס, יאשה גל וטורק.

ישראל קיימה 4 משחקים באולימפיאדת מונטריאול, וההתענינות במשחקים בישראל שברה שיאים. התוצאה הטובה ביותר הושגה ב-23.7.76 , תיקו מול צרפת.  ויקי פרץ כבש לישראל בדקה ה-73. מישל פלאטיני בפנדל בדקה ה-80 השווה, 1:1 בסיום. בשלב רבע הגמר בטורונטו, פגשה ישראל את נבחרת ברזיל, והפסידה 4:1 (ויקי פרץ).

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק