סוף שבוע מושלם

סוף השבוע האחרון הוכיח שיש ספורט בישראל וכשמנהלים אותו, מאמנים בו ומשחקים כמו שצריך, ניתן גם לממש את הפוטנציאל שקיים רק לעיתים בארץ הקודש

יום ראשון 12 יולי 2009
דורון ברגר

זה היה סוף שבוע מרגש ומעט מוזר. אין חובב טניס אחד בישראל או חובב ספורט שהאמין שביום ראשון בבוקר ישראל תהיה המדינה הראשונה בעולם שתבטיח את מקומה בחצי גמר גביע הדיוויס. זה היה סוף שבוע בו כל הסטיגמות הרעות שמנסים להדביק לספורט הישראלי, התנפצו לרסיסים, הן לפרשנים והן לעוסקים בענפי הספורט הכושלים.

לראות ולא להאמין. מי שהגיע ביום שישי להיכל נוקיה או מי שצפה במשחקים מעל המסך הקטן, יכול היה לחשוב כי הגיע בזה הרגע ללוס אנג'לס או ניו יורק. כך בדיוק נראים המתקנים מעבר לים. כך נראה שידור טלוויזיוני ברשתות הטלוויזיה הגדולות. פתאום איכות היא לא מילה גסה. ראשי איגוד הטניס שזוכים ללא מעט ביקורות ארגנו כאן אירוע ברמה עולמית גבוהה. המחמאות מגיעות לכולם. מהמנכ"ל ועד עוזרו של הדובר, בטח לניר פרצלינה, מנהל ההיכל.

לראות ולא להאמין 2. המשחק בין הראל לוי לאנדרייב היה אמור להיות לפרוטוקול בלבד. מבין חמשת המפגשים הצפויים בין ישראל לרוסיה, זה היה הבאנקר הרוסי. איש לא שיער שלוי מסוגל לנצח את מי שמדורג מס' 24 בעולם. עם כל הכבוד לניצחון של לוי בשבדיה, הוא לא הציג משחק ברמה הזו כבר 10 שנים. בסוף המשחק חבר שלי אמר לי שבכושר הזה, לוי גם היה מנצח את פדרר. הוא מגזים. מה שכן, לנדאל לא היה סיכוי מולו. עוברים לדודי סלע מול מיכאל יוז'ני. הרוסי נמצא בצמרת העולמית כבר תקופה ארוכה. דודי סלע הגיע לשם רק בחודשים האחרונים. אחרי מערכה ראשונה לחוצה, הוא עושה מיוז'ני צחוק ושולח את כולם לישון הביתה כלא מאמינים.

לראות ולא להאמין 3. בסיום המערכה השלישית הקהל כבר עמד על הרגליים והריע לאנדיוני על הניצחון הענק. קיציץ וצורף עוברים לשלב הסיכומים. אנדי רם מחייך לכל עבר ומשום מקום מראט סאפין הוא הרוסי הראשון שהגיע למשחק רבע הגמר. שעתיים אחרי הנבחרת של טארפישב מוטלת על הקרשים. הישג שהספורט הישראלי יצטרך זמן כדי לעכל אותו. 

אברהם גרנט אמר פעם שמדינות כל ישראל הן מדינות של דור. ארה"ב, צרפת, ספרד, גרמניה ועוד מדינות ענק מייצרות תמיד ספורטאים מעולים בכל הענפים. מדינות כמו קפריסין, ירדן, אינדונזיה ואחרות, זקוקות לאיזה נס כדי להגיע להישג ספורטיבי. ישראל שייכת לקבוצת מדינות כמו רומניה, בולגריה, שבדיה ואחרות. פעם בכמה שנים יש דור מוצלח יותר ולאחר מכן דור מוצלח פחות. הכדורסל הישראלי ידע למשל דור מצוין בסוף שנות ה-70 ובתחילת המילניום. זה הספיק למקום שני באליפות אירופה ב-1977, והשתתפות קבועה באליפויות בעשור האחרון. האתלטיקה הישראלית ידעה דור מוצלח בסוף שנות ה-90 ובתחילת העשור הנוכחי. כך גם ענף השחייה. השחיינים והאתלטים אכן הגיעו להישגים ולמבחר גמרים אולימפיים. הטניס הישראלי ידע דור מצוין בסוף שנות ה-80, אז העפילו מנסדורף וגליקשטיין לבית העליון ונשארו בו קרוב לעשור. הדור המוצלח הבא של הטניסאים הישראלים התחיל לתת את אותותיו ב-5 השנים האחרונות. 

אה, גם הכדורגל הישראלי ידע שני דורות מוצלחים. האחד בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70, אז העפילו בחורינו המצוינים לשתי אולימפיאדות ולמונדיאל. הדור המוצלח הבא היה לאורך כל שנות ה-90, אז הגיעו שחקנינו לשום מקום עד למפגש עם מבחר נערות ליווי. ההבדל הוא רק ברמת המאמנים. אומרים על אייל רן שהוא מקצוען בכל רמ"ח איבריו. מה שבטוח הוא שרן לא עסק במגרשי מכוניות בזמן האימונים, לא ביקש משחקניו להגיע למסיבת פתיחה של מסעדה של קרוב משפחה, מספר ימים לפני המשחק מול רוסיה והוא בטח לא חגג עד שעות הלילה המאוחרות את יום ההולדת של העיתונאי המקורב אליו, גם אם האירוע היוקרתי התרחש בשבוע האחרון.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק