למה יורדו לביתר 9 נקודות?

בעקבות הליך הפירוק שעברו בית"ר ירושלים והפועל חיפה החליטה ההתאחדות על שינוי תקנון לפיו יורדו 9-10 נקודות לקבוצה בהליך של פירוק. הפועל ר"ג היחידה שספגה את העונש. ערערה לבית המשפט המחוזי והפסידה

יום שני 13 יולי 2009

בית"ר ירושלים הודיעה הבוקר (שני) להתאחדות לכדורגל כי בכוונתה לפנות לבית המשפט על מנת לפתוח בהליך של פירוק ובכך אישרו ראשי בית"ר את הפרסום הבלעדי אתמול ב-TELESPORT. המשמעות הקשה של הקבוצה היא כי הליך של פירוק יביא להפחתת 9 נקודות בתחילת העונה הבאה.

 כבר לפני חודשיים פרסמנו כי על פי הערכות של בכירים בכדורגל הישראלי, עשויה בית"ר ירושלים לפתוח את עונת  2009/10 במינוס 9 נקודות, זאת על פי תקנון ההתאחדות לכדורגל, ששונה לפני שש שנים ושעד כה נעשה בו שימוש פעם אחת בלבד.

על פי ההערכות אז, הן של איציק קורנפיין והן של מקורבים לבית"ר, אין כמעט סיכוי שארקדי גאידמק יתמוך בקבוצה בעונה הבאה.

לפיכך, ניסה קורנפיין לחסוך בעלויות, לשחרר שחקנים ולקצץ בעלותם של אלו שיש להם חוזה בקבוצה. בכך, ובסיוע של גיוס ספונסרים, קיווה קורנפיין להעמיד קבוצה בעונה הבאה, ללא מעבר להליך של פירוק.

בעקבות הליך הפירוק שעברה בית"ר לפני 9 שנים (אחרי פרישתו של גד זאבי)  והליך דומה שעברה הפועל חיפה אחרי מותו של רובי שפירא, הוחלט בהתאחדות לשנות את תקנון האליפות ורישום הקבוצות.

על פי השינוי מלפני שש שנים, קבוצה שנכנסת להליך של פירוק, מורדים לה באופן מיידי 10 נקודות ליגה. 

אם לסיום העונה נותרו עוד פחות מעשרה מחזורים, או אם הליך הפירוק נעשה בזמן פגרת המשחקים, מורדים לקבוצה 9 נקודות ליגה, החל מהעונה הבאה.

 עד היום רק קבוצה אחת ספגה את העונש הקשה. מדובר בהפועל ר"ג, שפתחה את עונת 2005/06 בליגה הארצית עם מינוס 9 נקודות.

 במהלך העונה פנתה ר"ג לבית המשפט המחוזי בטענה שהקבוצה השתקמה מבחינה כלכלית ושיש להחזיר לה את הנקודות, אך בית המשפט קבע כי אין לו שום יכולת להתערב בתקנון ההתאחדות לכדורגל, תקדים שיחייב גם את בית"ר ירושלים במקרה של הליך פירוק.

ידוע שמספר אנשי עסקים, ובהם מאיר פניג'ל מעדיפים הליך של פירוק, כדי לנסות להשתלט על הקבוצה מחדש.

מקורב לבית"ר אמר בנושא לפני כחודש: "יש רצון למנות לקבוצה מפרק ובכך להימנע מהתשלומים הגבוהים, אבל האמת היא שלא חשבנו על הפחתת הנקודות ומדובר בהליך מסוכן מאוד.

אגב, הפועל ר"ג שרדה באותה עונה בקושי בליגה הארצית, לאחר שהתחרתה עם מכבי צור שלום נגד הירידה לליגה א'. אם לר"ג לא היו מורדות 9 נקודות היא היתה מסיימת את העונה במקום הרביעי.

אם בית"ר תיחלש מקצועית בעונה הבאה ותפתח את העונה עם מינוס 9 נקודות, הרי שכמו שאמר בעבר איציק קורנפיין: "השם ירחם".

מההתאחדות לכדורגל נמסר כי: "צר לנו כי בית"ר, אחת הקבוצות החשובות בכדורגל הישראלי, הגיעה למצב זה. ההתאחדות לכדורגל תפעל על מנת לסייע למועדון, שהוא אחד מעמודי התווך של הכדורגל הישראלי, להמשיך ולהתקיים".

צילומים: בית"ר.נט

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק