ברוך הבא? לא בדיוק

חלק נרחב מאוהדי מכבי תל אביב מתנגדים לחזרתו של לירן שטראובר אל בין הקורות של קבוצתם. מה המשקל של הקהל, אם בכלל, בהחלטות ההנהלה? אביב בושינסקי ואוהדים עונים

יום שלישי 14 יולי 2009
אורית מרום

שלוש שנים אחרי שעזב את מכבי תל אביב בטונים צורמים בתום שבע עונות בשורותיה, השוער לירן שטראובר בדרך חזרה לקרית שלום לשנתיים נוספות. 

שטראובר, אחד השחקנים היותר אמביוולנטיים בקרב קהל האוהדים הצהוב, התקבל בחיבוק גדול על אף עברו האדום בקבוצות הנוער, והפך להיות יקיר האוהדים. השוער זכה לשיר שנכתב במיוחד עבורו ונהג להגיע לאחר כל משחק אל שער 11, ולהשתחוות לקהל במין טקס שהפך למסורת.

אבל סיפור האהבה הפך לגירושין מכוערים. זה החל בעימות מתוקשר עם האוהד חי פקס, שאף הגיש כנגד שטראובר תלונה במשטרה על תקיפה, נמשך בטענות האוהדים על פליטת פה: "קניתי אותם בהשתחוות" והסתיים בקרע עמוק מול חלק נרחב מהאוהדים, שמצידם לא חסכו מהשוער שריקות בוז בכל נגיעה שלו בכדור, במטרה הברורה לדחוק אותו החוצה.

כשהוחלט על עזיבתו של השוער, אותם אוהדים נשמו לרווחה. שטראובר לא התקשה למצוא בית חם חדש בקופסא, אך למרות זאת לא נמנע מההתבטאויות שכל כך אופייניות לשחקן אמוציונאלי כמוהו, ובין היתר צוטט כאומר: "לא אכפת לי אם מכבי תל אביב תרד ליגה", והרבה לבקר את התנהלות המועדון מול שחקניו, תוך שהוא מדגיש שבמועדון הצהוב לא יודעים לספק את צרכיהם ורצונותיהם.

מאז היוודע דבר חזרתו למכבי תל אביב, הרוחות בקרב האוהדים גועשות. וכאן זה המקום לשאול, עד כמה לרצון הקהל יש וצריך להיות משקל בהחלטות הקבוצה? האם ההנהלה צריכה להתחשב ברצון הקהל, "הלקוח"- רוכש המנויים, בקבלת החלטות? האם החלטות של החתמת שחקנים צריכות להילקח תוך התחשבות בשיקולים מקצועיים גרידא? אולי הפתרון הוא בעצם שיקלול של כל השיקולים?

אביב בושינסקי, יו"ר מכבי תל אביב אמר ל- telesport: "אם יש אפשרות להחזיר שחקני בית, בהתחשב כמובן ברמה שלהם, זה בעדיפות ראשונה אצלנו. אנחנו לא נעשה משהו שהוא מכוון דווקא כנגד הקהל. השיקול הראשון הוא קודם כל מקצועי, אחרי זה באה העדיפות לשחקני בית ורק לאחר מכן באים השיקולים האחרים". 
שי מזרחי
, מהאוהדים היותר מוכרים של מכבי ת"א אמר: "אני הראשון שחושב שצריך להתחשב בדעת הקהל, הרי אנחנו עשינו בלגאן כדי להחזיר את אבי נמני והצלחנו כי התחשבו בנו". 

אתה לא כועס על שטראובר?

"מבחינתי, מה שהיה עם לירן מאחוריי. הוא מצידו גם רוצה לפתוח דף חדש עם האוהדים. כתומך של אבי נמני לא אצא נגדו, זו החלטה שלו. לדעתי רוב הקהל יתמוך בהחלטה של אבי וייתן למועדון את השקט, אני בטוח שיהיו את אלו שיהיו נגד, אבל לירן צריך לצאת בהודעה, להגיד את מה שעל הלב שלו ולפתוח דף חדש. מה שאבי נמני יחליט, אני אקבל".

אם מאמן אחר היה מחזיר את לירן למכבי, היית מגיב באותה הצורה?

"אני חושב שאם זה היה מאמן אחר, היה פה תוהו ובוהו. אם זה לא היה אבי נמני, אני לא יודע איך הייתי מגיב. אני מעריך שגם אף מאמן לא היה לוקח את הסיכון הזה ומחזיר אותו. לא יודע אם הייתי בא לקלל, אבל לא הייתי מתלהב מזה כל כך. רק אבי נמני יכול לקבל החלטה כזאת".  

מן העבר השני של הכביש, גל סוקולובסקי, אוהד הפועל ת"א, מצדד בהחלטה להחזיר את השוער: "גם בהפועל זה יכול לקרות. יוסי אבוקסיס עשה אצבע משולשת לקהל של הפועל, התגרה בו בלי סוף והתנהג הרבה יותר גרוע משטראובר, ועדיין כשהגיע הרימו אותו על הכתפיים". 

אתה היית מוכן שכל שחקן של הפועל שיעזוב, גם יחזור?

"כדי ששחקן לא יחזור לקבוצה בגלל האוהדים, צריך שיקרה משהו ממש ממש רציני וקיצוני, כמו מקרה שמעון גרשון למשל. אם ההנהלה תשקול להחזיר את גרשון יהיה אש".

לירן שטראובר אמר ל- telesport: "אני כרגע לא מתראיין. החוזה יהיה מוכן היום, ואחרי שהוא ייחתם, כולם יידעו את הדעה שלי".
   

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק