הבלם השקט יהפוך למאמן?

כמעט בלי לשים לב, בית"ר ירושלים גם מתאמנת עם מי שנחשב לאחד השחקנים הטובים שלה אי פעם. קווים לדמותו של מי שאחראי, לפחות זמנית על הצד המקצועי. האם סרגיי טרטיאק שהיה בלם ענק יכול גם להיות מאמן?

יום שלישי 14 יולי 2009
שלמה חסיד

 בשעה טובה ומוצלחת החלה השבוע בית"ר ירושלים להתאמן. מחזיקת הגביע במיל' עדיין לא יודעת מי יהיה הבעלים שלה בעונה הקרובה, מי יילך ומי יבוא, אבל שעון החול כבר אוזל וחייבים להתחיל להתאמן.  אלא שלבית"ר הייתה בעיה- אין לקבוצה מאמן.

בצעד שנראה כמו מהלך S.O.S שלף היו"ר איציק קורנפיין את בלם העבר סרגיי טרטיאק ממחלקת הנוער, והציב אותו בעמדת המאמן הזמני.  טרטיאק שאימן העונה, לא בהצלחה גדולה, את קבוצת הנוער, היה עוזרו של יצחק שום בקבוצה. שום עזב וטרטיאק ירד לנוער.

טרטיאק היה בלם הקבוצה לאורך כמעט כל שנות התשעים. הוא נחשב באותן שנים לבלם הטוב בישראל. למי ששכח, כדאי להזכיר לכולם שבית"ר הייתה גדולה עוד הרבה לפני ששמעו פה את השם ארקדי גיידמק. אז מי היה טרטיאק? למען הצעירים שאולי לא ראו אותו בפעולה, צלצלנו לכמה אבני דרך בקרירה שלו כדי שישרטטו את דמותו. 

שורה אובארוב, חברו הקרוב, ושוער מכבי ת"א לשעבר, מספר: "סרגיי היה שחקן ענק. אני מכיר אותו עוד מברית המועצות, וכשהוא הגיע לשחק בבית"ר הפכנו לחברים. היינו רביעייה: אני, אלכסנדר פולוקרוב ששיחק איתי במכבי, סרגי, וולדימיר גרשנייב, ששיחק איתו בבית"ר. למרות שמכבי תל אביב  ובית"ר התמודדו על האליפות בשנת 92', היינו החברים הכי טובים מחוץ למגרש".
  
ספר מי זה סרגיי

"קודם כל הוא בנאדם, אבל לא פחות מכך הוא היה שחקן ענק, בקליבר עולמי. היום כבר אי אפשר להביא שחקנים כאלה, וגם בשני מיליון דולר אתה לא מוצא בלמים כאלה. היה לו משחק הגנה קלאסה, מושלם, בלי טעויות. בחיים כבר לא יהיה בלם כזה. היה לו ניסיון, הוא היה חכם, קרא את המשחק, ובגלל זה הוא הצליח, נשאר בבית"ר וקיבל תפקיד בנוער. אני מאחל לו הצלחה בתור מאמן, ובטוח שיצליח כי הוא היה מאמן על המגרש"

אריק בנאדו, ששיחק עם טרטיאק בתחילת שנות התשעים בבית"ר, מפרגן: "סרגיי הוא דמות יוצאת מהכלל, אישיות, שחקן גדול בעבר ומאמן טוב. כשהגעתי לבית"ר וקיבלתי את חולצת ההרכב, יוסי מזרחי שהיה המאמן אמר לי שיש לי מזל, כי קיבלתי בן זוג שיהיה המורה הכי טוב שלי לעבודות הגנה, סרגיי"   

מה למדת ממנו?

"המון. הוא לא היה מדבר יותר מדי, היה צריך רק להסתכל עליו, ולהפנים. לידו שיחקתי עם ביטחון, וזה שיפר את היכולת שלי. לדעתי הוא השחקן הכי טוב שהיה פה בעשרים השנים האחרונות".

משה דדש, היו"ר שקלט את טרטיאק, יודע שהיה לו לא מעט מזל שאחד כמו טרטיאק הגיע לקבוצה: "רק פעם בחיים אתה פוגע בול עם זר כזה. אמרתי את זה לדרור קשטן שבוע אחרי שהביא לנו אותו  מאוקראינה. הייתי סוגר איתו חוזים בשניות, כי תמיד הוא קיבל העלאה, ותמיד זה הגיע לו".

מה אתה בעיקר זוכר ממנו?

"שהוא שיחק עד גיל מאוחר והיכולת שלו לא נפגעה, בגלל הניסיון. הוא היה תחנה סופית קלאסית. שקט, אלגנטי, מטאטא את הרחבה מסכנות בקור רוח וסבלנות. איציק קורנפיין לא היה יכול להצליח שנים בבית"ר בלי הגיבוי של סרגיי,  שהכינוי שלו היה סרג'יו. לא סתם הוא נשאר בעיר כל כך הרבה שנים".
 

ניר  בוקובזה, האוהד המסור, מסכם: "סרגיי הוא הבנאדם הכי גבר שיש בבית"ר. הזר הכי טוב שהגיע אלינו. הוא ישר, יש לו  אישיות, הוא שקט, מקצוען, ובזמן הזה בבית"ר הוא האיש הנכון במקום הנכון".

צריך לתת לו להמשיך כמאמן?

"בהחלט, וכבר לפני שבועיים הוא היה צריך לקבל ולהכין את הקבוצה. טוב שיש כזה בנאדם במערכת. הוא בהחלט הסמל שלנו, ואחד השחקנים הגדולים ששיחקו פה בארץ". 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק