כבר לא רק ארגון הסעות

זה התחיל כמקום מפגש וירטואלי לאוהדים, המשיך כמרכז מידע וארגון, אבל היום כבר ניתן להודות: הפורומים של אוהדי הקבוצות הפכו לחלק בלתי נפרד מאהדת הקהל. אפילו במשטרת ישראל יודעים את זה

יום שלישי 07 יוני 2011
שלמה חסיד

 ההפגנות בחודשים האחרונים במדינות ערב העניקו למנהיגים רבים  את החשיפה הראשונה עם ה"טווויטר" ובעיקר עם הפייסבוק, אותם אתרי אינטרנט שמאפשרים דיווחים און ליין ללא שליטה של ממש. יש אומרים שה"טוויטר" הוא הדבר הבא באינטרנט, בדיוק כמו שכולם חשבו וצדקו שה"פייסבוק" יהפוך את כל העולם לגוש חברים כל כך גדול.

אוהדי הכדורגל ממשיכים להסתפק בפורומים. אותו אתר בו האוהדים דנים זה עם זה על מצבה של קבוצתם האהודה. אין אתר אוהדים שלא מכבד את עצמו בפורום. אין כמעט מסר שלא עובר בין האוהדים. אין הפגנה של מאורגנת בפורום וכולם חשופים לביקורת, המאמן, השחקן, המנהל וגם העיתונאי.

כבר הרבה זמן שמוקד ההתרחשות מבחינת ארגוני האוהדים של הקבוצות השונות מתרחש ב"פורומים" השונים של האוהדים. כל מי שרוצה שדעתו תישמע מוזמן להיכנס, לומר את דעתו, ולנסות להשפיע על המתרחש  בקבוצתו. כמובן שיש המשתמשים בפורומים כדי להפיץ מסרים חתרניים, אנטי ממסדיים וקיצונים – אבל בסך הכול אין כדורגל בלי אוהדים, וכנראה שאין או הדים בלי פורומים.

אנחנו שוחחנו עם הנוגעים בדבר בשביל לברר מה קורה בפורומים של הקבוצות השונות. 

גל סוקולובסקי, המשורר של אוהדי הפועל תל אביב, גולש קבוע בפורומים של אוהדי הפועל תל אביב, בעיקר זה של "SHEDIM" וחווה את דעתו: "אין ספק שהפורומים משפיעים, ויש להם משקל. פעם לא היו טלפונים סלולריים, ולא היה אינטרנט. כשאני גדלתי, היינו נפגשים במגרש. היום כשיש אינטרנט ואס.אם.אסים, קהל האוהדים הרבה יותר מאוגד לטוב ולרע".

אז מה כותבים בפורומים?

 "נגיד שיש אימון, אז סוקרים את הפעילות שהייתה בו.  אם יש הסעות לאוהדים, זו דרך טובה להגיע אליהם. אם יש שיר חדש, אתה יכול לקדם אותו שם".

אתם יכולים להשפיע על ההנהלה?

"אסור שהפורומים או הרחוב ינהלו את הקבוצה. לא בגלל שרושמים באינטרנט שצריך לעשות כך וכך - זה אמור להשפיע. נכון שמה שכתוב שם יכול ליצור הד בקהל, אבל זה לא שיביאו להפועל שחקן כזה או אחר בגלל האוהדים".

מה היתרון הבולט של הפורומים?

"היום כבר קשה להסתיר דברים. פעם שחקן היה מבלה בפאב ואף אחד לא ידע מזה כלום. היום זה בפורום באינטרנט תוך דקה".


פורום אתר בית"ר.נט


עם כל הכבוד לאתרים של הפועל תל אביב, נראה שאלה של מכבי תל אביב ארסיים יותר. האוהדים ניהלו מלחמה אין סופית בבעלים לשעבר, לוני הרציקוביץ'. מלחמה שהתנהלה גם ביציעים וגם בפורומים של "המכבי.דוט.קום" ו"השחקן ה-12". אורי משיח, מקבילו של סוקולובסקי בצד הצהוב של ת"א, אמר: "פורום זה מקום טוב להביע דעות, להתווכח על דברים ולארגן דברים. יש פורומים שמשפיעים לטובה על מה שקורה בקבוצות, כשחברי ההנהלה ומקורבים נכנסים ורואים מה קורה שם. אפילו המשטרה נמצאת שם בשביל לגלות מודיעין כדי לדעת מה מתכננים האוהדים".

מה לגבי ההשפעה של הפורומים?

"עד לפני כמה שנים הפורום של אוהדי מכבי היה משפיע מאוד על ההחלטות הניהוליות, והייתה ביקורת בתקשורת על כך שאוהדי מכבי משפיעים על ההנהלה. אני חושב שכעת זה כבר לא כך".

מה לגבי אלימות בפורומים?

 "בכל פורום יש דברים טובים ורעים. יש איומים, יש הסתה, אבל יש גם דברים טובים. הרבה אוהדים מקבלים מסגרת להביע דעה, לרכוש חברים. זו גם דרך לארגן הסעות או להשיג כרטיסים, או לקבל מידע. כך שזה מקום מאוד חיוני"

אמרת שיש גם דברים לא טובים. לדוגמה?

"במכבי יש אוהדים שרק שנתיים באים למשחקים, וכבר מדברים בפורום כאילו הם המציאו את מכבי. בשבילי להיות אוהד זה לבוא למשחקים לאורך שנים, ולא להסתתר מאחורי שם וירטואלי. אני למשל כותב בפורום בשם שלי, ובא לאימונים ולמשחקים לאורך שנים. אם זה שם וירטואלי, אין לזה שום השפעה"

אוהדי הפועל פתח תקווה הפכו את הפורום לזירת הפגנות באתר 4EVER BLUE . באתר פורסמו מועדי הפגנות ודרכים להילחם בשנוא נפשם בעב,  מאיר שמיר. 

ויש אוהדי קבוצות שכבר הבינו שראשי קבוצתם לא בדיוק מתעניינים בפורומים. כך למשל אוהדי מכבי חיפה. למכבי חיפה שני אתרי אוהדים בולטים - "מכבי חיפה און ליין" ו"הקופים הירוקים". ספק אם יעקב שחר גלש בהם אי פעם.

ירון טלבי, מהאוהדים השרופים של מכבי חיפה, אמר: "אצלנו הפורום של הקופים הירוקים לא משפיע. כשאיל ברקוביץ' רצה לחזור למכבי מחו"ל, האוהדים רצו אותו מאוד והציפו את הפורום בהודעות תמיכה, אבל יענקל'ה לא הסכים. לדעתי, לפורום של הפועל עכו יש יותר השפעה מהפורום שלנו. אצלנו בעיקר יש ריכוז של הכתבות שפורסמו על מכבי חיפה".

אז יעקנל'ה לא סופר את האוהדים?

"ממש כך. בכל הקבוצות הגדולות לא מתייחסים לפורומים. בכל זאת הקהל שלנו לא מתוסכל, כי לנו יש הצלחות. נכון שהקהל שלנו תמיד רוצה לקבוע, אבל שחר תמיד עושה הפוך ממה שאנחנו רוצים".


אוהדי  בית"ר ירושלים נוהגים לגלוש בעיקר באתר "בית"ר.נט", אתר אוהדים שמלווה את הקבוצה כמעט בכל אימון, בכל משחק בארץ ובחו"ל, כולל במחנות האימונים. מנחם נידם, מנהל בית"ר ירושלים, מודה שהוא גולש לא מעט כדי לקרוא מה האוהדים חושבים: "מדי פעם אני קורא מה קורה בפורום שלנו. יש שם כאלה שמתנהגים יפה, יש כאלה שנותנים מילה טובה, ויש כאלה שמדברים פחות יפה".

תן דוגמה.

"יש כאלה שלא מבינים את המצב הנוכחי של בית"ר, אבל אין מה  לעשות. זכותם של האוהדים להתבטא. אני לא מוצא פה דברים שליליים".

אתם קשובים לאוהדים?

"קבוצת כדורגל נולדה בשביל האוהדים, וצריך להיות קשוב לכל האוהדים. איציק קורנפיין מדי פעם נפגש עם האוהדים ושומע אותם. אם יש להם הצעה טובה, אנחנו מקבלים".


הפובליציסט חיים ברעם מסכם: "יש היום תופעה מסוכנת של עברייני מקלדת בגיל מאוד צעיר, שחושבים שלהיות אוהדים זה אומר להתבטא בצורה מתלהמת באינטרנט, בפורומים של הקבוצות. לצערי הרב, יש גבול דקיק מאוד בין לזה לבין אלימות בפועל".

מי האנשים האלה?

"הם באים למגרשים והתוצאה לא ממש חשובה להם, העיקר זה האולטראס. לעיתים הם שתויים. המקור של התופעה זה בחו"ל אבל זה הגיע לארץ ולעיתים זה עובר את גבול הטעם הטוב. אני שמח שהקבוצה שאותה אני אוהד, הפועל קטמון, לא נגועה בסוג כזה של אוהדים".
 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק