ברזיל רקדה סמבה בישראל

בחודש מאי 1963 ביקרה נבחרת#ברזיל בישראל. זאגלו, גארסון, סנטוס ואמירלדו הלהיבו 48 אלף אוהדים בר"ג. ההפסד לברזיל היה משחקו האחרון של המאמן גיולה מאנדי

יום ראשון 03 יולי 2011
אשר גולדברג
 שנת 1963 נפתחה בהצעה של מזכ"ל פיפ"א סטנלי רוס להתאחדות לכדורגל לעבור מיבשת אסיה לאירופה. הקולות נגד ישראל היו אז חלשים ומדינות כמו אירן, פקיסטן, פיליפינים, בורמה, סינגפור וויאטנם היו ידידותיות כלפי ישראל.

ההתאחדות לכדורגל השיבה בשלילה להצעה של רוס, תשובה שלילית שכעבור שנים אחרי גירוש ישראל מאסיה. יקח לנו זנן רב לחזור לאירופה.

בחודש פברואר פורסם על בואה של נבחרת ברזיל למשחק ידידות נגד נבחרת ישראל. ברזיל הייתה הנߑחרת הכי אהודה על כל חובב כדורגל בישראל. שמותיהם של פלה, גארינצ'ה, דידי, זאגלו, גילמאר, דיאלמה ונילטון סאנטוס, אמרילדו וחבריהם הציתו את הדמיון בישראל.

ברזיל שזכתה במונדיאלים של 1958 בשבדיה ובמונדיאל של 1962 בצ'ילה, הייתה מבוקשת בכל מדינה באירופה למפגש ידידותי.

כמאמן נבחרת ישראל שימש היהודי הונגרי גיולה מאנדי, שדרש לקיים משחקי הכנה לפני ברזיל.

אלופת רומניה דינאמו בוקרשט, גברה על הנבחרת הלאומית 0:2. אחריה באה לכאן אטלנטה מארגנטינה שהפסידה 0:1. באותה תוצאה ניצחנו את אוניבߨסידאד דה צ'ילה 0:1.

בכדורגל הישראלי עקבו כולם אחרי מכבי ת"א בעונה הגרועה בתולדותיה. מקום אחרון עם 5 נקודות בלבד בתום הסיבוב הראשון. "הצהובים" גררו כותרת נוספת אחרי ההפסד בשמינית גמר הגביע להפועל נהריה 0:1. למועדון הוזעק ג'רי ביӪ הלוי שביצע רענון בשורות הקבוצה, הציל אותה מירידה והתחיל את עידן "תינוקות ג'רי".

מכירת הכרטיסים למשחק נגד ברזיל החלה ובתוך מספר ימים אזלו כל 42 אלף הכרטיסים למשחק בר"ג שנקבע לתאריך 19 במאי. העיתונות הקדישה כתבות רבות למשחק כוללȠבעיתונים הקטנים של התקופה כמו למרחב, חרות, על המשמר, עומר, ולצטע נייעס.

בשבועות שלפני המשחק החל שוק שחור של מכירת כרטיסים. כרטיס שמחירו הנקוב היה לירה אחת נמכר ב-15 לירות. בקופות הכרטיסים ברחבי ת"א נתלו שלטים "אין כרטיסים לברזיל".

שבועיים לפני הגעת אלופי העולם, התברר שברזיל תגיע לישראל בלי פלה, גארינצ'ה, וואווה ודידי. העדרותם לא הוריד את רמת הציפיות הגבוהה. לאימון הברזילאי בר"ג הגיעו מאות צופים שהתפעלו מהטיפול בכדור שנעשה בלי מאמץ, כאילו הוא חלק נוסף מגופם.

מאמן ישראל סיפר לכתבים כי נבחרת ברזיל היא אלופת העולם. אבל הזכיר שב-1954, במונדיאל של שווייץ, גברה הונגריה שלו על ברזיל ברבע הגמר 2:4, במשחק שנחשב עד היום כגדול בתולדות המונדיאלים.

כבר משעות הבוקר החלה נהירה של חובבי הכדורגל לאצטדיון̠ר"ג, שהיה מוקף בדוכני מכירה של מאכלים שונים, שתיה וגרעינים. הסיפור הגדול היה שייך לספסרים שרכשו עשרות כרטיסים, כשכמות גדולה של כרטיסים מזויפים נמכרו לאוהדים שנכנסו איתם בשערי האצטדיון בלי מעצור.

סמוך לשריקת הפתיחה של השופט היהודי הולנדי ߜיאו הורן, נמכרו חמישה כרטיסים בלירה. כשהחל המשחק הושלכו כרטיסים בין עגלות המכירה בחינם אין כסף.

באצטדיון היו 48 אלף צופים שראו את הרכב ישראל: ארנון רוקמן, דב עצמון, יצחק פלשל, יעקב גרונדמן, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, דני בורסוק, שמעון כהן, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, אינשטיין קאליש. כן שותפו: חיים לוין, דני שמולביץ', שלמה לוי.

ברזיל: גילמאר, סאנטוס, רילדו, דיאס, אדוארדו, זקיניו, מרקוש, גרסון, קווארנטינה, אמרילדו, זאגלו. כן שותפו: ניי, גארסיה, פפה. אורח הכבוד שהתקבל בתשואות סוערות היהĠנשיא קמרון.

ברזיל שיחקה כדי ליהנות ושחקניה התמקדו בשליטה בכדור, כדרורים ושינויי כיוון תוך הכנסת שחקני ישראל לאזורים בהם היו חסרי אונים. בדקה ה-12 הס באצטדיון אחרי פגז של זקיניו מ-22 מטר לתוך הרשת.

אמרילדו גיבור מונדיאל צ'ילה מצא שותף נפלא בשם מרקוש שגילה יכולת כקיצוני ימני, שלא ביישה את גארינצ'ה.

דקה 17, קווארנטינה קובע מקרוב 0:2 לברזיל. המאמן מאנדי כועס על השוער הוקמן ומחליף אותו מיד בחיים לוין.

בדקה ה-42 מקרקס מרקוש את יצחק פלשל, מגביה לרחבה שם נמצא קווארנטינה שנוגח בקלילות, 0:3 במחצית.

ברזיל הורידה הילוך ושחקניה חיפשו רק עקבים והקפצות עד לדקה ה-83, בה עקץ אמרילדו כמו בשכונה את לבקוביץ' וקבע 0:4.

דקה 87, המחילף ניי בקושי נגע בכדור כשפרץ מהמרכז עבר שלושה מגנים ומול לוין לרשת, 0:5. המאמן גיולה מאנדי סיים את תפקידו ובמקומו מונה האנגלי ג'ורג' איינסלי.


שלמה לוי מול אדוארדותגובות

טלספורט בפייסבוק

8