וגרטל עוד קפץ ראשון למים

סיפור לשבת: משחקי המכביה ה-18 בעיצומן וסיפורי הברכה מחזירים אותנו לקיץ 1965 לתחילת דרכו של מארק ספיץ, מגדולי השחיינים בכל הזמנים ולקרב מול משה גרטל, לפני שהפך לשדר ספורט

שבת 18 יולי 2009
אשר גולדברג
שיאים בספורט, סופם להישבר. השיאים נקבעים ומבצעיהם זוכים לתהילה, עד שמגיע פנומן חדש. המכביה ה-18 המתקיימת בימים אלו, מזכירה מכביות קודמות, מהם צמחו ופרצו ספורטאים שהגיעו לפסגות הגבוהות ביותר של הספורט העולמי.

אחד הגדולים בכל הזמנים בשחיה היה היהודי-אמריקאי, מארק ספיץ, מגיבורי המכביה של שנת 1965.

כותרות הספורט הישראלי ב-1965, עסקו בלא מעט תחומים: שחרורו של השוער יעקב חודורוב מהפועל ר"ג, תנחום כהן-מינץ שהוביל את פיקוד המרכז לזכיה באליפות צה"ל, בניצחון על חיל האוויר 62:87, נבחרת הנוער שזכתה באליפות אסיה, אחרי שהביסה את בורמה 0:5, ד"ר ראול גילר, שעלה מפרו לישראל והפך לכוכב בית"ר ירושלים. אלופת הכדורגל, אגב, הייתה הכח מכבי ר"ג עם המאמן יצחק שניאור.

בשחייה, קבעה איבונה טוביס בת ה-17, מהפועל חיפה, שני שיאים ב-100 וב-200 מטר חופשי. ילדת הפלא בת ה-12, שלומית ניר מאיילת השחר, שברה את השיא ב-100 מטר גב.

גם המכביה הייתה אז בכותרות ואלפי אוהדים באו לראות את הספורטאים שבאו לארץ הקודש מכל פזורות הגולה, לרבים מהם היה זה ביקור ראשון בישראל.

כשמארק ספיץ חגג בר-מצווה, הבטיח לו אביו ארנולד שאם יתמיד בשחיה, תקיים המשפחה טיול שורשים בישראל. בגיל 15 נבחר ספיץ לייצג את ארה"ב במשחקי המכביה, שהייתה התחרות הראשונה של הנער בחו"ל.

תחרויות השחייה במכביה התקיימו בברכת גלית הצמודה לאצטדיון הכדורסל ביד אליהו, במים מעופשים מלאי כלור צורב עיניים. בבריכה זו הפך ספיץ את עולם המים על פניו.

ספיץ ניצח בשלושה משחים אישיים בקלות ושבר שיאים במכביה. משחה השליחים 4X100 שנעל את התחרויות עורר עניין רב במיוחד. ישראל הוליכה אחרי 300 מטר, כששני המזנקים בקצה הברכה היו מארק ספיץ מארה"ב ואלוף ישראל משה גרטל, השיאן בחתירה. גרטל קפץ ראשון למים, תוך שהוא מקדים ב-4 שניות את ספיץ ברגע הכניסה למים.

אבל ספיץ שרף את הבריכה והעלה בה עשן. הוא קבע זמן מדהים של 52.9 שניות, חצי שניה מהיר יותר מהשיא העולמי, אך ההישג לא הוכר כשיא כמובן כיוון שהיה במסגרת משחה שליחים.

ספיץ הסתובב בחיוך מתנצל והסביר למשה גרטל וליריב האוסטרלי : "לא התכוונתי, זה היה סתם".

באולימפיאדת מכסיקו 1968, נכנע ספיץ לאלוף העולם האוסטרלי מייקל וונדן ב-100 מטר חתירה. הוא נכנע גם ב-100 מטר פרפר לראסל.

אולימפיאדת מינכן 1972 בגרמניה היתה אולימפיאדת הזוהר של ספיץ, וכולם זוכרים את שפע מדליות הזהב (7) על חזהו של ספיץ בסיומה, כאשר בכל משחה הוא קובע גם שיא עולמי.

משה גרטל: "הוא היה טורפדו, פנומן ואולי הגדול מכולם. גם היום אני עדיין ממשיך לחלום שאני מנצח אותו באותו משחה שהיה בבריכת גלית. זיכרון כזה מלווה אותך לאורך כל החיים".תגובות

b

טלספורט בפייסבוק