רק כספי צריך להחליט

עמרי כספי עוד לא הודיע האם בכוונתו לשחק באליפות אירופה הקרובה או שהוא מעדיף לנוח בביתו. מומחי כדורסל מתקשים לייעץ, אבל כמעט כולם משוכנעים: רק הוא צריך להחליט מה לעשות

יום שני 20 יולי 2009
שלמה חסיד

 לא מעט מראשי הכדורסל הישראלי סימננו את אליפות אירופה הקרובה שתיערך בספטמבר בפולין כקריטית ביותר. לא מעט שחקני כדורסל אירופאי ויתרו עליה ולישראל יש הזדמנות מצוינת לסיים באחד משש המקומות הראשונים, שיבטיחו כרטיס לאליפות העולם, כרטיס חופשי לאליפות אירופה הבאה ודירוג נוח יותר באליפות הבאה שתאפשר, אולי' כרטיס למשחקים האולימפיים.

ישראל אמורה להתייצב בהרכב חזק במיוחד לאליפות. השחקנים הגבוהים מנוסים, יותם הלפרין משודרג, ליאור אליהו בכושר והצעירים (גל מקל ויוגב אוחיון) מבטיחים.

אלא שבשבועות האחרונים עולה וחוזרת השאלה: מה עושים עם עמרי כספי? זו השאלה שקודחת במוחם של קברניטי נבחרת ישראל. מי שקורא את כספי בין המלים, מבין שמשימת הנבחרת באליפות אירופה תקועה לו כמו עצם במורד הגרון. באימונים בסקרמנטו יחלו בסוף ספטמבר וכספי רוצה להגיע רענן.

ובכל זאת קברניטי הנבחרת מסרבים כרגע לשחררו. אנחנו שוחחנו עם מספר מומחים כחול-לבן לענייני כדורסל אמריקאי ושאלנו את דעתם בסוגיה.

טל ברודי, אחד מכוכבי העל של הכדורסל הישראלי מבהיר שלדעתו  "אסור לכפות על כספי לבוא לנבחרת. להיפך, צריך לשחרר אותו השנה מהמטלה באליפות אירופה, להודיע שעומדים מאחוריו ומאחלים לו בהצלחה. רק ככה ניתן לפתור את הסוגיה".

ההופעה בסקרמנטו היא חשובה יותר מאליפות אירופה?

"מבחינת השחקן כנראה שכן. אין כאן משחקים, כספי תמיד חלם להיות ב-NBA והוא נמצא על סף הגשמת החלום. הוא כבר נבחר בסיבוב הראשון בדראפט, קיבל חוזה ועכשיו הוא במיונים אחרונים לקראת הנגיעה בהיסטוריה. אז לשלוף אותו עכשיו משם לטובת אליפות אירופה? אני הייתי מתנהג אחרת, כי אחרי הכול, לכולנו יש אינטרס שהוא יצליח שם ויפתח את הדלת לישראלים נוספים בליגה הטובה בעולם. בטווח הרחוק זה יועיל גם לנבחרת".

שימי ריגר, פרשן ה-NBA  של ערוץ הספורט, אמר: "אם לא תימצא דרך ביניים שבמסגרתה כספי יהיה ב-NBA  וישתחרר לאליפות אירופה, אסור לכפות עליו להגיע לנבחרת. בכדורסל, כמו בחיים, אי אפשר ללכת נגד האינטרס של מישהו, ואז לצפות ממנו לדברים טובים. כי גם אם הוא יגיע לפולין התרומה שלו לא תהיה אותו הדבר, אם יכריחו אותו להגיע".

אם אתה היית מאמן הנבחרת היית משחרר אותו?

 "אני הייתי מודיע כאן ועכשיו שההחלטה תהיה של השחקן. עומרי היה חושב כמה ימים, אומר את דעתו והעניין היה יורד מסדר היום. זו סיטואציה לא רגילה וצריך להתחשב בו. אם הוא לא יגיע לנבחרת, אי אפשר יהיה להגיד עליו שהוא  לא פטריוט, אלא שהוא עשה מה שטוב בשבילו".

נדב הנפלד, כוכב הנבחרת לשעבר, אמר: "זו לא חוכמה לעמוד מהצד ולחלק עצות. חסר לנו הרבה נתונים בשביל לקבוע. המצב כאן לא פשוט, כי אני מניח שעמרי מבין שהוא חייב לתת את הכול בשביל לנסות ולהשתלב ב-NBA. מצד שני יש את הנבחרת ואליפות אירופה, שגם היא במה מכובדת ביותר, ואני מאמין שעמרי מאוד רוצה להשתתף באליפות. לי נראה שאפשר למצוא את שביל הזהב שבו מצד אחד הקריירה שלו לא תיפגע, ומצד שני הוא יופיע בנבחרת. שני הצדדים צריכים ללכת אחד לקראת השני".

אז אתה חושב שנראה  אותו בפולין באליפות אירופה?

"לדעתי הוא לא ירצה להחמיץ את האליפות, ויעשה את הכול להיות בה".
 
צריך לזכור- לכספי חוזה חתום בסקרמנטו, אולם להבדיל מההתלהבות של כמה עיתונאים, היה ברור שהוא יחתום על חוזה לשנתיים (בחירה בסיבוב הראשון מבטיחה חוזה דו שנתי). למעשה , נדיר מאוד ששחקן שנבחר  בסיבוב הראשון לא משחק ב-NBA. נדיר, אבל זה קרה כמה פעמים. בחודש האחרון לפני פתיחת העונה נערכים המיונים הסופיים. הסיכוי של כספי לשחק בליגה הטובה בעולם הוא מצוין, אבל פציעה באליפות אירופה או עייפות עלולה לגרום לראשי סקרמנטו לחשוב שאולי כדאי לשלוח אותו לעוד שנת התחשלות באירופה.

רענן כץ, מבעלי מכבי תל אביב ומיאמי היט מכיר מצוין את הכדורסל האמריקאי, אמר: "זו צריכה להיות החלטה אישית שלו, ואי אפשר להעביר עליו ביקורת כלשהי, כי הוא בסיטואציה לא פשוטה. כל מה שהוא יחליט, צריך לכבד, גם אם הנבחרת תהיה בצד המפסיד".

באמריקה הוא גם מייצג את המדינה?

 "לא, באמריקה הוא לא מייצג את המדינה, אלא את עצמו.  יכול להיות שהוא מפחד לבוא לאליפות כי הוא יכול להיפצע בנבחרת. היה לו חלום להגיע ל-NBA והוא הגשים את עצמו, והוא לא רוצה שעכשיו כל זה יתפקשש בגלל אליפות אירופה".

אז צריך לוותר לכל מי שלא רוצה לבוא לנבחרת?

"לא, אבל צריך להתחשב בו כי הוא במצב עדין. אולי בשנה הבאה, אחרי שכבר יוכיח את עצמו ב-NBA, הוא כבר לא יחשוש להגיע לנבחרת. אז שיעזבו אותו ויתנו לו להחליט מה שהוא רוצה. אני מאחל לו בהצלחה, וכבר מחכה לפגוש אותו כשיגיע למיאמי". 

אריק הניג, המקורב לעניינים ב-NBA : "מבדיקה שאני ערכתי, בסקרמנטו רוצים את עמרי, יש לו סיכוי מצוין להשתלב שם. הם אוהבים את הרוח המיוחדת והלוחמנית שלו, מה גם שהיכולת שלו לא רעה והוא אוהב לעבוד. אני חושב שהסיכוי שלו לשחק בסקרמנטו  עלול להיפגע אם הוא יגיע עכשיו לנבחרת".

אז לשחרר אותו?

"יש לנו בנבחרת מספיק כישרונות. בלי כספי כולם ייתנו אקסטרה מאמץ ויהיה אפשר לרשום שתי הצלחות: בגביע אירופה וב-NBAי".

כאמור, כספי עוד לא החליט. הוא מתייעץ עם מקורבים ובמיוחד עם אביו שמעון כספי, שמסכם: "הבן שלי מייצג את כל המדינה באן.בי.איי, ולא רק את עצמו. משווים אותו לכוכבים כמו טורקוגלו בטורקיה, שהוא מופיע כל שנה בנבחרת. אבל יש הבדל עצום בין הטורקי הזה שהוא כוכב גדול באמריקה לבן שלי, שנטל ההוכחה עדיין עליו. לא יקרה כלום אם עמרי ייצג את המדינה בשנה הבאה". 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק