שיישבו בשקט

חלק מאוהדי מכבי תל אביב עדיין לא נרגעו מהפנייה של מספר אוהדי הקבוצה לאלכס שניידר. מבחר שיחות עם מספר אוהדים צהובים שמנסים להרגיע את אלה שלטענתם, רק מפריעים לעבוד

יום רביעי 22 יולי 2009
שלמה חסיד

 במכבי תל אביב סוערות הרוחות בעקבות מסרים שליליים שקיבל הבוס אלכס שניידר מראשי האוהדים, שמחו על התנהלות הקבוצה בקיץ האחרון. שניידר כעס, חשב לנתק מגע מהצעצוע שמסב לו כאב ראש מיותר, אבל בסוף נשאר, לפחות בינתיים. אנחנו שוחחנו עם כמה מהסובבים את מכבי בשביל לשאול האם זה היה מוצדק לפנות ישירות לבוס הקנדי בקיטונות של רותחין.  

אורי משיח, ממנהיגי האוהדים, אמר: "המכתב של האוהדים מוצדק, מכיוון שבעל הבית רחוק מהקבוצה, ותלוי לחלוטין במנהלי הקבוצה. אף אחד לא אמר לשניידר שהוא כספומט. להיפך: מעולם לא הייתה כל כך הרבה אהבה לבעל בית במכבי תל אביב".

מה מציק לכם בדיוק?

"מישהו צריך לענות על השאלה איך מועדון גדול כמו מכבי, שבימים הטובים שלו היה מוכר עשרת אלפים מנויים, ומביא 12 מיליון שקל מספונסרים, הגיע למצב שכיום הבעל בית צריך להוציא מהכיס ארבע מיליון דולר בעונה, ועדיין לקבוצה יש רק זר אחד ושבעים אחוז מהסגל הם שחקנים צעירים שמקבלים משכורת חייל. זה מוביל אותנו למסקנה שלמרות החוסן הכלכלי של אלכס שניידר הניהול במכבי לא מאוזן. התוצאות מדברות עד עצמן. אין בראש המערכת של מכבי דמות חזקה שמבינה בכדורגל ומקרינה שקט, מביאה ספונסרים ומצליחה למקסם את יכולות השיווק של הקבוצה, ויצירת מעגל הכנסות של שלושים וחמישה עד ארבעים מיליון שקל בשנה, דבר שיאפשר לשניידר לשים כמה שפחות כסף מהכיס. עוזי שעיה מנכ"ל טוב שלומד את העסק, אבל מכבי צריכה דמות חזקה שתדע לנהל את המועדון. בשלושת החודשים האחרונים היה מצב בלתי נסבל של חוסר ודאות לגבי הקבוצה, וכשלא רואים ולא שומעים את הבעל בית, זה יוצר אנרכיה מסוימת".

אסף יהוד, מראשי 'השחקן ה-12' אמר: "אין לי בעיה עם שניידר, התלונות סתם מיותרות. הבנאדם השקיע ים כסף בשנה שעברה, ואלה שמנהלים את המועדון עשו לו עוול עם כל הכסף שהם בזבזו לו. עכשיו בצדק שניידר רוצה לקצץ ולא לשפוך משכורות. אני נגד ההשתוללות כמו שהיה בבית"ר או אצלנו בשנה שעברה. מי שבעייתיים זה בושינסקי ושעיה, ולא שניידר. אין להם מושג, הם מתעסקים בדברים הלא חשובים ולא בדברים החשובים. אם, למשל, הבעיות בתוך הקהל של מכבי היו נפתרות - חצי מהבעיות של מכבי היו נפתרות. בשנה הבאה, כשהם לא יצליחו למכור מנויים, שידעו שזה בגלל הניהול הכושל בקבוצה".

יעקב בוזגלו, האיש שמנסה להשכין שקט ביציעים הצהובים, אמר: "הקהל של מכבי התרגל לדברים אחרים, והשנה זה נראה על פניו שהתקציב לא מה שהיה בשנים הקודמות. אבל שכולם יירגעו, כי למכבי תהיה קבוצה מצוינת השנה. הקהל חייב להבין מה תפקידו בכוח – לבוא ולעודד את הקבוצה ללא תנאי".

מה לגבי ההטרדות של שניידר?

 "אני נגד צורה כזאת של ביטוי. גם אם רוצים להגיד משהו למישהו, צריך למצוא את הטון הנכון שבו מדברים, במיוחד לאדם בעל שיעור קומה כזה. כולם צריכים להבין שקל לחלק עצות מבחוץ, והרבה יותר קשה לנהל את מכבי עם כל הלחצים שמסביב".  

פיני שרון, אחד האוהדים הרעשניים  "מי ששלח את זה האי מיילים האלה לשניידר, אין לו טיפת כבוד. הבנאדם הזה השקיע רבות במכבי, ומי ששולח לו אי מיילים לא קונה אפילו מנוי למכבי באלף שקל ועושה רק בלגאן".

מאיפה יש להם את האי מייל שלו?

 "כנראה הוא נתן להם יותר כבוד ממה שבאמת מגיע להם, ומסר להם אותו. הוא רצה להיות נגיש, אבל הם הוכיחו שהם לא אנשים שמבינים עניין ומכבדים את הצד השני. אלה אנשים שיודעים רק לבוא בתלונות כל הזמן. שישבו בשקט וייתנו למכבי להצליח".
 
עו"ד רוני אהרוני, אוהד מכבי משער 1: "כשאלכס שניידר ייקח את הרגליים ויברח ממכבי, יהיה את מי להאשים – את האוהדים שהמאיסו עליו את החיים. לשלוח לו הודעות אס.אם.אס מלאות תלונות בסוף השבוע בענייני מכבי? מה זה נותן? הבנאדם בא הנה בתור פילנטרופ, נטו בשביל לתרום. הוא לא ארקדי ולא רוצה להשתלב פה בפוליטיקה, אלא רק לתרום לקהילה. זה מה שהוא צריך לקבל בתמורה?".

אבל אולי הניהול במכבי לא טוב?

"אסור שהרחוב או האספסוף ינהלו את הקבוצה. בושינסקי, שעיה ונמני הם אנשים ראויים, שבצדק אלכס סומך עליהם. לא קרה כלום שהקבוצה נכשלה בשנה שעברה. אבל זה כן יהיה גרוע אם שניידר יקום ויברח, כי מכבי סתם תפסיד אדם יקר שרוצה להבריא אותה".

והפובליציסט דן מרגלית חותם: "אין לאוהדים מה להיכנס ללחץ מהמצב של מכבי. יש לנו בקבוצה מבחר של שחקנים צעירים טובים, שאני מאמין שאליהם יתווספו עוד שניים שלושה שחקני רכש, ויחד הקבוצה תצליח. תפקיד האוהדים הוא לעודד, והם יודעים איך עושים את זה על הצד הטוב ביותר. סתם להכניס את המערכת ללחץ זה לא נותן דבר".

אבל הפועל מתחזקת ובורחת

"הקיץ שעבר לימד אותנו שקבוצות שהשקיעו כמו מכבי ובית"ר לאו דווקא הצליחו. אני מאמין שאם ייתנו לקבוצה שקט ניתן יהיה להעלות אותה על פסים נכונים. ייקח זמן, אבל זה יקרה בסוף".

ומה יהיה בדרבי?

"דרבי זה דרבי ועד הדקה התשעים שלו הוא תמיד פתוח. אין מה לפחד, ובטח שלא נבוא להפסיד. האוהדים צריכים לתמוך בקבוצה ויחד איתם יהיה אפשר להצליח הרבה יותר".
 

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק