גווארדיולה הצליח במשימה

לאחר שהתבצעה עיסקת איברהימוביץ', פפ גווארדיולה למעשה השלים את תוכנית 3 השלבים עם העזבתו של סמואל אטו. הקמרוני בעל האופי הפרובלמטי, ינסה לשפר את מעמדו תחת מוריניו ולחפש אתגר חדש

יום חמישי 23 יולי 2009
אייל כהן

סמואל אטו, או במילים אחרות, החלוץ החדש של אינטר, הינו שחקן בעל אמביציות אדירות שלפעמים הולכות לאיבוד תחת אופיו הבעייתי של החלוץ הקמרוני. מאז שהגיע פפ גווארדיולה לברצלונה, היה למאמן הספרדי תוכנית שלושת השלבים כדי לייצב את הקבוצה ולפתחה מחדש.

השלב הראשון היה להפטר מרונאלדיניו, ואכן זה הצליח, כאשר הקשר הברזילאי עבר למילאן. השלב השני היה לשחרר את דקו הפורטוגלי, ואכן הקשר עזב את הקאטלונים תמורת צ'לסי, שבה לא בלט בעונה האחרונה. ואילו השלב האחרון בתוכניתו של גווארדיולה, היה למעשה להוציא מהסגל את אטו, ולזה היה צריך קצת סבלנות.

מדוע אם כך לגווארדיולה לשחרר חלוץ ענק כמו אטו אשר תרם בכל תקופתו בברצלונה מעל 130 שערים (ממוצע 30 שערים לעונה). הבעיה היא כך: משמעת.

אטו נחשב לפרובלמטי כאשר מדובר על הקבוצה ולא במישור האישי. לאטו יכולות אדירות מול השער, כאשר מסה אדירה של כוח, דיוק ועוצמה מובילים אותו לכבוש, אבל כאשר מדובר על חיים חברתיים הסיפור שונה. 


תוכנית 3 השלבים. רונאלדיניו, דקו ואטו מחוץ לברצלונה (gettyimages)

התקרית המביכה ביותר הזכורה לאטו בברצלונה, הייתה בשנת 2007, כאשר החלוץ סירב להתחלף במשחק הניצחון של ברצלונה מול ראסינג סנטאנדר, והחל לתקוף מילולית את פרנק רייקארד ואת רונאלדיניו בכינויים כגון "אנשים רעים", "יש לנו את השחקן שנחשב הטוב בעולם, אבל סמואל אטו הוא גם אחד מהטובים בעולם".

בתקשורת חגגו על כך, אבל לבסוף אטו החליט להבין שזה פוגע בו והפך אותו לשעיר לעזאזאל, מה שהוביל לפיוס מהיר בין השלושה. 

לילד הרע לשעבר של ברצלונה, היה לא מעט תחביבים מוזרים. הפטיש המיוחד היה לקנות מכוניות, אולי סוג של חסך מסויים של כילד אפריקאי עני מתבגר, וגם אוסף בלתי מנוצח של פלאפונים. פשוט התמכרות של אטו לדברים חומריים, מעין תחושת סגידה ליוקרה, לסטטוס גבוה, להיותו בעל משאבים ונכסים, והפכה אותו תאב בצע ואגואיסט לא פחות.


בעל אוסף מכוניות, פלאפונים. חזות של ילד מפונק. (gettyimages)

כידוע, בברצלונה אוהבים שחקנים לוחמים ומזיעים ולא כוכבים תרתי משמע. אטו מצטרף לרשימה ארוכה ומכובדת של שחקנים, שראו את הדלת האחורית בקאמפ נואו כמו ריבאלדו, רונאלדיניו, שוסטר, מארדונה, לאדרופ ואפילו רונאלדו שעזב למען הכסף הגדול באינטר. מה שאומר אין דבר כזה חוזה מובטח בקאטלוניה.

סמואל אטו נחשב לאדם עקשן, אפילו עקשן גדול. כאשר מנצ'סטר סיטי כבר זרקה הצעה מכובדת באויר, אטו עשה שרירים, מה שאילץ את המיליונרים מהאמרויות לסגת מהנושא דיי מהר. בברצלונה הרגישו מעט מאוכזבים, עד שהגיעה עיסקת איברהימוביץ'. כעת לאטו ישנה עבודה תחת שרביטו של חוזה מוריניו, שידוע בקשיחותו אבל גם בפן האחר, של להפוך שחקן גדול לענק.

מעניין איזה אטו יקבלו אוהדי אינטר, האם אטו שבתחילת הקריירה היה מאיים על החיים של העיתונאים, כפי שהיה ב-2002, בפרשת העיתונאי בארטולומה טיראסה, או שמא יקבלו את אטו הנדיב. אטו בעל קרן ההתנדבות שמשקיע מיליונים כדי לקדם ילדים רעבים באפריקה ופתיחת בתי חולים. ימים יגידו וכמובן מפלס העצבים של הקמרוני הבלתי נלאה.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק