עוד ראיה לאוסף

העובדה שלאנס ארמסטרונג, בגיל 38 ועוד אחרי מנוחה של שנתיים, מסיים שלישי בתחרות הקשה מכל מלמדת אותנו שני דברים: ארמסטרונג הוא בוודאות הרוכב הגדול מכולם, והענף מושפע ברוכבים שמשתמשים בסמים

שבת 25 יולי 2009
דורון ברגר
אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל לא יכולתי להתעלם מכך שהטור דה פראנס הגיע לסיומו הלא רשמי ולאנס ארמסטרונג הדהים לא מעט חובבי רכיבה על אופניים כשסיים במקום השלישי.

 אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, והמרחק הכי גדול שכותב שורות אלה הצליח לנסוע הוא מביתו עד לפארק שנשקף היטב מהחלון בקומה השניה. רק המחשבה של נסיעה רצופה של מאות קילומטרים מידי יום במשך שלושה שבועות גורמת לי עייפות. אני מניח שאיפשהו בין הקילומטר החמישי לעשירי הייתי נשבר. ולכן, מה שארמסטרונג עשה כשהוא כמעט בן 40, הוא כמעט בלתי נתפס.

אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל האמת היא שלמדתי דבר או שניים בחיים שלי על הטור המפורסם בעולם. בעבר  עבדתי בעיתון 'הארץ'. המו"ל עמוס שוקן והעורך חנוך מרמרי היו מטורפים על אופניים. הכתב המסקר יאיר בן עמי נהג להרביץ בנו את תורת הרכיבה על רכבים דו גלגליים ללא מנוע. הסבירו לי שלעלות על הר, קשה הרבה יותר מאשר לשחק כדורגל 120 דקות,  פעמיים ברציפות. 

אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל אני זוכר שבעבר היו כמה רוכבים גדולים בטור דה פראנס. גרג למונד, למשל, זכה בטור כמה פעמים ברצף. אני יודע כמו כולם שלאנס ארמסטרונג סבל מסרטן באחד מהאיזורים הרגישים ביותר בגוף האדם. הוא נרפא וניצח בטור ללא הפסקה. גם אני יודע שאם בגיל 36 לוקחים מנוחה של שנתיים מפעילות ספורטיבית, אתה אמור בגיל 38  להיראות משהו כמו בין אייל ברקוביץ' לרן בן שמעון. אתה בטח לא אמור לעלות על אופניים ולנסוע מהשד יודע איפה במשך שלושה שבועות אלפי קילמוטרים עד לשער הניצחון.

אז אומנם אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל לא צריך להיות מבין גדול כדי להכתיר את ארמסטרונג כרוכב הגדול ביותר בכל הזמנים. ואת זה גם מי שלא מבין גדול באופניים יודע.

בקיצור, אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל אני גם לא מטומטם. לפני שנתיים ושלוש יוקרתו של הטור דה פראנס עמדה בסכנה אמיתית. בזה אחר זה, התברר כי מיטב הרוכבים נוטלים סמים ממריצים. השמועות הן שגם ארמסטרונג לקח במהלך הקריירה שלו סמים. פשוט לא היה מי שיעלה על "התרמית". פרשני אופניים הסבירו שהרוכבים הפכו זאת לשיטה ודור שלם של רוכבים גדל על נטילה של סמים ממריצים.

לכן, למרות שאני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, ברור לי גם שארמסטרונג התברג במקום כ"כ גבוה וזכה לעמוד על הפודיום, גם בגלל שמספר רב מאוד של רוכבים, פשוט בנה את הקריירה שלו על נטילת סמים אסורים. כי עם כל הכבוד לארמסטרונג, לא צריך להיות מבין גדול ברכיבה על אופניים כדי להבין שאם ספורטאי מצליח לזכות במדליה כ"כ קשה בגיל שהוא תיאורטית יכול להיות סבא, אחרי שסבל ממחלה קשה ונח בשנתיים האחרונות, הרי שהזכייה שלו מלמדת לא רק עליו, אלא גם על הענף המסומם.

אני לא מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל כדי לשכנע אותי לצפות באדיקות בטור דה פראנס יידרשו עוד כמה שנים טובות. לא שאני אהיה עד אז מבין גדול ברכיבה על אופניים, אבל לפחות אדע שאני צופה בספורט ולא בחבורת מסוממים.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק