גביע הטוטו. רק שתדעו

עונת 2009/10 נפתחת רשמית עם משחקי גביע הטוטו. הכל על המפעל השלישי בחשיבותו בכדורגל הישראלי, מפעל שמעניין בעיקר את ראשי ובעלי הקבוצות

שבת 01 אוגוסט 2009
מערכת TELESPORT
היום ייצא לדרך מפעל גביע הטוטו. לכבוד האירוע הלא כל-כך מרגש יש לומר, אנו מציגים בפניכם את כל העובדות הפיקנטיות על המפעל שהפך בעיקר למקור הכנסה עבור בעלי הקבוצות ומעניק במה לשחקנים זרים.

1. מפעל גביע הטוטו יצא לדרך בעונת 1984/85 אז חולקו שני גביעים, גביע הטוטו  לליגה הלאומית שהייתה אז הליגה הבכירה וגביע הטוטו לליגה הארצית, שהייתה אז הליגה השנייה.

2. עד עונת 2003/04 המשיכה ההתאחדות לחלק שני גביעים שמשנת 1999 עד 2004 אוחד מפעל גביע הטוטו של הלאומית ביחד עם זה של ליגת העל. לפני כשנתיים שונה שמו של גביע הטוטו של הליגה הארצית לגביע הליגה.

3. הזוכה הראשונה בגביע הטוטו הייתה מכבי יבנה ואחריה זכתה הפועל פתח-תקווה. 

4. ארבע הגדולות של הכדורגל הישראלי הצטרפו למעגל הזוכות רק בעונת 1992/1993, אז זכתה מכבי תל-אביב בגביע.

5. מכבי חיפה זכתה בגביע הטוטו ארבע פעמים, בדיוק כמו הפועל פתח-תקווה. מכבי פ"ת ומכבי תל-אביב זכו בגביע שלוש פעמים. להפועל תל-אביב ולבית"ר ירושלים זכיה אחת בלבד.

6. חלק ניכר מהזוכות בגביע הטוטו של ליגת המשנה כלל לא קיימות היום. מכבי יפו התפרקה ובית"ר תל-אביב התאחדה עם בית"ר שמשון תל-אביב. גם שמשון תל-אביב שזכתה בגביע הטוטו בשנים 1987 ו-1988 לא קיימת כאמור.

7. כאשר אבי לוזון נכנס לתפקיד יו"ר ההתאחדות הוא טען כי משחקי גביע הטוטו יסתיימו עד אמצע חודש דצמבר בכל שנה. משחק הגמר האחרון בין מכבי תל-אביב למ.ס אשדוד נערך ב-4  בפברואר.

8. במשחקי גביע הטוטו רשאים מאמני הקבוצות לשתף נבחנים זרים, שחקני נוער ושחקני בית גם ללא אישור הבקרה התקציבית. החל מהעונה ניתן יהיה לערוך חמישה חילופים בכל משחק.

9. בסוף שנות התשעים ותחילת המילניום הונהג בגביע הטוטו שער הזהב. חלק מממשחקי ההכרעה במפעל אכן הוכרעו על-ידי שער הזהב, כפי שהונהג בטורנירים גדולים באותם שנים.

10. ראשי מועצת ההימורים ניסו במשך מספר שנים לשכנע את ראשי ההתאחדות שהזוכה בגביע הטוטו תעפיל לאחד המפעלים האירופאיים, עד ככה ללא הצלחה. באנגליה, הזוכה במפעל השלישי בחשיבותו, גביע הליגה, מפעילה למוקדמות הליגה האירופאית (לשעבר גביע אופ"א).

11. כל אחת מקבוצות ליגת העל מקבלת  300 אלף שקל על השתתפותה במפעל.  קבוצה שתזכה בגביע הטוטו תקבל 400 אלף שקל עבור הניצחונות עד הגמר ומענק של 400 אלף עבור הניצחון בגמר (1.1 מליון שקל בסיכום הכללי). על כל ניצחון עד הגמר מקבלים סכומים שונים. הסכומים בליגה הלאומית הם בגובה 50 אחוז מאלה של ליגת העל.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק