כך מרסקים קבוצה

מכבי נתניה עשתה הקיץ את כל הדרך לאבדון. הרביעייה שספגה מהטורקים יכולה להיות רק המנה הראשונה למפלה שהקבוצה של יאמר תחטוף בשבוע הבא, בדרך אולי לספיגת עשירייה

יום חמישי 30 יולי 2009
דורון ברגר

לדניאל יאמר היה חלום. הוא חלם כל הזמן איך בסוף יולי 2009 הוא יישב ביציע הכבוד של האיצטדיון החדש שנבנה סמוך לכביש החוף, 3 דקות ממשרדי הקבוצה באיזור התעשיה החדש של נתניה. יאמר קיווה לצפות מהיציע בלותר מתיאוס מדריך מהקווים את איתי שכטר, אלמוג כהן והאחרים במשחק מול קבוצה כמו גלאטסראיי. זה היה אמור להיות יום חגו של יאמר, שהשד יודע איפה הוא היה ביום חמישי בערב. 

החלום של יאמר התגשם חלקית. מכבי נתניה שלו הפכה לקבוצת צמרת בישראל, אפילו נאבקה במרבית העונה שעברה על האליפות. וכן, היא פגשה קבוצה מהטופ האירופאי עם מאמן שהוא הטופ האירופאי. אפילו אלמוג כהן היה שם, אבל זה היה החלק הטוב של החלום. החלק הרע הוא זה שלא התגשם. מהאיצטדיון החדש שנבנה נותרה בינתיים רק חורבה. שכטר, כמו כל השאר, ברחו בקיץ על נפשם ואת מתיאוס החליף המנהל עד לא מזמן, נתי עזריה.

האמת, מחצית השעה הראשונה לא העידה על העומד לבוא. מכבי נתניה נראתה מצוין ולפתע חשבנו שאולי אבי לוזון צודק וכולנו טפשים, כי רק בליגה השישית בטיבה באירופה יכולים השחקנים המחליפים של הקבוצה לעשות צחוק מאחת משתי הקבוצות הטובות באירופה. אבל אז הגיע השוויון הטורקי וגרם לנו להבין שלא טעינו.


זו היתה בושה ואפשר בהחלט לומר, גם חרפה לא קטנה. מכבי נתניה היתה יכולה לוותר על אירופה כמו שעשתה בית"ר ירושלים. אפשר להפסיד, אבל במחצית השניה, נתניה לא נראתה כמו קבוצת כדורגל ראויה לסיבובים המוקדמים של האינטרטוטו, והכדורגל הישראלי עשה כבר צעד אחד או שניים קדימה, עוד לפני שיאמר פנטז פה על אליפות. אף אחת כבר לא תצא לחגוג ברחובות שלישיה של הפועל תל אביב בשבדיה, אבל חובבי הכדורגל שכחו כבר מתי קבוצה ישראלית ספגה רביעייה בביתה מקבוצה שלא קוראים לה רודה.

המשחק ההוא של באר שבע מול רודה לפני 12 שנה היה אחד מרגעי השפל שידע הכדורגל הישראלי מאז ומעולם. הפועל ב"ש של אותן שנים, עם אלי להב, היתה המרענן הרשמי של הליגה הבכירה. אחרי הזכייה בגביע, הגיעו השחקנים של בני טבק לצמד משחקים מול רודה בסיבוב הראשון של גביע המחזיקות. ב"ש ספגה רביעייה בביתה והפסידה 10:0 בחוץ. שנים אחר כך יספרו חלק משחקני ב"ש, ובראשם השוער שאול סמדג'ה, כי ההרגשה שלהם היא שחלק מהשחקנים פשוט עשו שביתה איטלקית לאות מחאה על ההתנהגות של להב, שבמסע שחרורים איים לפרק את הקבוצה. ב"ש ירדה באותה עונה לליגה השניה ונשכחה מצמרת הכדורגל הישראלי מאז ועד היום. פה ושם היא הציגה עונה לא רעה, אבל הטראומה נשארה. את הנזק של קיץ 1997 לא הצליחו בב"ש לתקן בעצם עד היום.

ובשבוע הבא, נתניה (ועוד ללא אלמוג כהן) יוצאת להר הגעש באיסנטבול. בשבועות האחרונים שחקני נתניה באו בטענות קשות על התנאים המחפירים שזכו להם. זה עלול להיגמר בעשירייה, אולי סתם באיזו שישייה מבישה. לדניאל יאמר יש שבוע לנסות ולגרום לקלמי סבן והחברים להבין שהוא ממש לא אלי להב, ובשנית, קבוצה מישראל לא תקרוס.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק