עלילות רובסון בארץ הקודש

הזכרונות שלי מבובי רובסון, הג'נטלמן הגדול ביותר של הכדורגל האנגלי. הטיול והמעמד בכותל המערבי בירושלים, והסיפור האגדי והמצחיק על הנסיעה ברכבו של מירמוביץ'. אשר גולדברג נפרד מסר בובי רובסון שהלך לעולמו

שבת 01 אוגוסט 2009
אשר גולדברג
בובי רובסון, הג'נטלמן הגדול ביותר של הכדורגל האנגלי, הלך לעולמו אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן. רובסון, ידיד גדול של מדינת ישראל, היה בשיא הכותרות שלו בתקשורת הישראלית בשנות ה-80 וה-90 בזכות ידידות אמיצה עם המאמן יוסלה מירמוביץ'.

רובסון הגיע פעמים רבות ארצה, הביא לכאן את נבחרת אנגליה ואת פ.ס.וו איינדהובן ההולנדית אותה אימן. רובסון התייצב תמיד לקריאתו של ידידו מירמוביץ', אותו כינה "אחי ג'ו" בכל הזדמנות והרבה להרצות ולתרגל בקורסי אימון של מאמני העתיד בווינגייט.

בתחילת שנות ה-90, בא רובסון עם איינדהובן למשחק ידידות נגד נבחרת כוכבי הליגה הישראלית בבלומפילד.

כשהייתי (א.ג) עם רובסון ושחקניו במשך חמישה ימים במלון הילטון בת"א, יצרתי קשר עם בובי רובסון, שישב איתי שעות ארוכות על שיחות נוסטלגיות וסיפורים על כוכבי העבר הגדולים של הכדורגל העולמי.

באחד האימונים בבלומפילד, הציג בפני רובסון בחור צעיר שענה לשם רומאריו. רובסון אמר בלהט: "לברזילאי הזה יש את היכולות של אלפרדו די-סטפנו ושל תום פיני שלנו".

בסיום אחד האימונים, הזמין אותי רובסון להצטרף לשולחן ההנהלה לארוחת צהריים. רובסון ביקש לצאת לביקור בעיר הקודש, ירושלים: "נתחיל בכותל, ובהמשך לשאר המקומות הקדושים. יש לי פתק מידידה באנגליה לטמון בין הסדקים".

בובי רובסון ורוב שחקניו עלו לירושלים. שם ליד האבנים ניצב רובסון דקות ארוכות, והיה נדמה לי שהוא מנהל דו שיח ארוך עם האבנים, שרידי בית המקדש.

שחקניו היו עסוקים בצילום המקום, שוטרי מג"ב היו בשטח כשרובסון דיבר: "אדם צריך בחיים רק שלושה דברים: בריאות, משפחה וכדורגל. הסדר לא חשוב, העיקר שיהיו כולם".

רובסון אימן את נבחרת אנגליה בשני מונדיאלים - ב-1986 ובשנת 1990. ליד הכותל, כאילו נעצר לרגע במנהרת הזמן אמר רובסון: "הגול ביד של דייגו מראדונה שבר אומה שלמה ואני אישית לא התאוששתי מהשוד הכי גדול של יד האלוהים".

בתשובה לשאלה מי השחקנים האנגלים הגדולים ביותר אותם ראה או שיחק מולם, השיב רובסון בלי לחשוב לשניה אחת: "תום פיני, סטנלי מתיוס ובילי רייט". לגבי השחקנים הגדולים בעולם אותם ראה השיב: "תום פיני, די-סטפנו, פושקאש, פלה ומראדונה".


לפני כ-5 שנים, חגגו מאות בגן ביתו של יוסלה מירמוביץ' את יום הולדתו ה-80. צוות מיוחד שהפיק את האירוע טס להונג קונג, שם שהה רובסון וביקש ממנו לספר על "האגדה" העוברת ועל הסיפור שבו הסיע מירמוביץ' את רובסון למשחק כדורגל מביתו בהרצליה.

רובסון: "נסענו למשחק שהיה אמור להתקיים בחיפה. ג'ו (מירמוביץ') נהג ואני ישבתי לצידו. ביציאה מהרצליה התכוונו לפנות בכביש לכיוון חיפה ועצרנו באדום שהופיע על הרמזור. ג'ו דיבר ודיבר, הרמזור התחלף 6 פעמים מאדום לצהוב ואז ירוק, מבלי שהרכב יזוז. הנהגים עקפו אותנו ואחרי דקות ארוכות שאלתי את ג'ו מדוע הוא אינו נוסע בירוק, ג'ו הביט לעברי ופלט: 'הייתי בטוח שאתה הוא הנהג'."
שחקני איינדהובן  בירושלים

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק