המדריך לקריסה המושלמת

גד זאבי ברח מבית"ר ירושלים. ארקדי גאידמק שילם והפסיד מיליונים. פדרמן בנה גאלאטיקוס והובס, ואלכס שניידר ניהל את הקבוצה מקנדה. פרוייקט מיוחד עבור אגייאר וגולדהאר: כל הצעדים בדרך לקריסה בטוחה

יום רביעי 05 אוגוסט 2009
דורון ברגר

 לכבוד פרידתם של ארקדי גאידמק מבית"ר ירושלים ואלכס שניידר ממכבי תל אביב, החלטנו לעשות קצת סדר עבור אנשי העסקים שעומדים לרכוש את הקבוצות, מיצ'ל גולדהאר את מכבי תל אביב וגומא אגייאר את בית"ר.

האמת, לא יותר מידי אנשי עסקים עשירים רכשו קבוצות בליגת העל, אבל יש כמה דוגמאות קיצוניות של הפסדי ענק. גד זאבי, אחד האנשים העשירים בישראל, רכש לפני עשור  את בית"ר ירושלים ובנה קבוצת גלאקטיקוס שקרסה. ארקדי גאידמק החריב כלכלית את בית"ר ירושלים למרות שהשקיע קרוב ל-400 מיליון שלקים וגם הניסיון של דיוויד פדרמן לבנות קבוצת גלאטקיקוס במכבי תל אביב  הסתיים במפח נפש.

אז אם רוצים גולדהאר ואגייאר להבין איך גם הם יכולים לגרום לקבוצה שלהם לקרוס, להלן הכללים הראשיים בדרך להפסיד את מיטב הונך בכדורגל הישראלי.

1. תהיה כמה שיותר מסתורי

רכשת קבוצה? מזל טוב. עכשיו הגיע הזמן שלא יידעו מי אתה, אל תספר אם באמתחתך צי המטוסים, אם אתה מגדל ביצים או מוכר נשק לשחורים כדי שיילחמו בצרפתים. דבר בסיסמאות, תכחיש מעורבות בכל דבר.

2. מנה יו"ר ביטחוניסט, אבל כזה שאיש לא יודע מה הוא עשה

זה כלל חשוב מאוד בדרך לקריסה.  יש הרבה מאוד אנשים מנוסים בכדורגל הישראלי. הם כבר עמדו  בראש קבוצות. אל תסמוך עליהם. הם עוד עלולים לגרום לך להצליח. לך על בטוח, חפש איזה איש שב"כ, משטרה, או מוסד. עדיף אחד שחושב שכדורגל משחקים 50 דקות. אל תדאג לו. הוא כבר ידאג לסדר לעצמו משכורות עתק של שש ספרות בנטו. הוא ימנה עובדים שיקבלו גם הם משכורות עתק. העיתונאים יזילו ריר מכל אמירה שלו. הוא אגב יספר שהוא לא מתראיין וידבר בלי הפסקה. אז יתחילו הניחושים. הוא היה חוקר משטרה או שהוא הביא לכאן את דימאניוק. מה שבטוח, יתברר לך אחרי כחצי שנה שבסעיף ההוצאות מול ההכנסות, יש נתון קצת בלתי צפוי, תסמוך על היו"ר שלך שההפתעה לא תהיה נעימה.

3. הצע לשחקני היריבה פי 4 ממה שהם קיבלו

הגיע הזמן לרכוש שחקנים, הגיע הרגע לטלטל את השוק הישראלי. נאמר את זה כך: אם שחקן הרוויח בקבוצה א' 120 אלף דולר, הגיע הזמן להציע לו פי 4. היו"ר שלך בטח יומר לך שזה רק חצי מיליון דולר. הר אין סיכוי שהשחקן יעבור לקבוצה שלך אם תציע לו  "רק" 250  אלף דולר. תציע פי 4 וגם לכמה שיותר.

4. תמנה מאמן מתחיל או הזוי או מתחיל והזוי

העמדת תקציב של 15 מיליון דולר. מיטב השחקנים הגיעו. עכשיו הגיע הזמן למנות מאמן. אל תעז לפנות לאחד המאמנים המובילים בישראל. אתה חייב למנות מאמן צעיר ו/או חסר ניסיון ו/או כזה שהאוהדים לא אוהבים ו/או כזה שיחזק רק חלק ממערכי השדה ו/או כזה שלא אימן מעולם בישראל ו/או מאמן מתנשא ו/או כזה שתשלם לו לחצי עונה 200 אלף דולר ועוד חצי מיליון דולר פיצויים (ראה הסעיף הבא).

5. תפטר את המאמן

עברה חצי שנה, הקבוצה במצב לא רע, במקום השני,   אבל אתה לא מבין איך סיימתם בתיקו בנתניה. הגיע הרגע להיפרד מהמאמן.

6. מאמן חדש? הגיע הזמן לחסוך. בנערים ב' יש מאמן פנוי

עכשיו צריך למנות מאמן חדש. אז ככה: הרי אתה שבנית קבוצה ב-70 מיליון שקל, הגיע הזמן לחסוך. במחלקת הנוער יש כישרון מבטיח שמאמן את נערים ב'. אפשר גם לבדוק מאמן עבר שאימן כאן בתקופה בה אהוד ברק חלם להיות קצין. הם יכולים להיות בחירה מצוינת. מסתובב כאן גם איזה מאמן זר שאימן, אולי, קבוצת חובבים בהולנד. הוא מתאים להשלמת הקריסה המוחלטת.

6. תספר שאתה רוצה למכור

כמעט עברה עונה. הקבוצה סיימה במקום השישי והודחה ברבע גמר הגביע על ידי הפועל מרמורק. הגיע הזמן למכור. תתראיין ותספר שהשקעת מיליונים וכולם עבדו עליך. ספר שאתה מוכן לתת את הקבוצה תמורת סכום סמלי.  כולם השלימו את הקריסה וזו גם הזדמנות מצוינת למספר אנשי עסקים או מתווכחים שיספרו שהם רוצים את הקבוצה, למרות שהם בקושי מצליחים לשלם ועד בית.

7. מכרת את הקבוצה. העבר את המסר לבעלים הבא

בשעה טובה מכרת את הקבוצה. הפסדת רק כמה עשרות מיליוני דולרים. השם שלך נפגע בקהילת העסקים. האישה כועסת והילדים איבדו חלק מהירושה. לבעלים החדש תעביר מסר ברור - אל תלמד מטעויות. תפטר את כולם וחפש מנהלים ומאמנים לא מתאימים חדשים. קריסה נעימה.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק