שלושה מוסקטרים, כנגד אחד

ארבעת בעלי מכבי ת"א, פדרמן, מזרחי, רענן כץ ואודי רקאנטי, הפכו לבדיחה שאינה מצחיקה. שמעון מזרחי ודייויד פדרמן לא מבינים איך תהילת העולם בורחת להם ועכשיו מסתערים על רענן כץ

יום חמישי 06 אוגוסט 2009
אשר גולדברג
 שמעון מזרחי, או כפי שכינו אותו בימי התפארת והתהילה, "דון שימון", מתרחק מהפרס שאותו הוא הכי ראוי לקבל - "פרס ישראל על מפעל חיים בספורט". כמו המלך דוד בעלומיו, שמעון מזרחי היה בימי התום שלנו, "האחד היחיד והמיוחד". כולם העריצו את האיש שאת קירבתו חיפשו בת"א, מדריד, בלגראד ומילאנו. ערי הבירה לכדורסל שהפכו את מכבי ת"א לאורחת אהודה אפילו בבתים הכי "אדומים" בישראל.

אבל תהילת העולם הרי היא חולפת, ובעיקר בספורט צריך תמיד לפרוש בשיא, מאשר לגרור עוד מספר עונות של ריקנות ואכזבות. בדיוק 40 שנים חלפו מאז אותו קיץ של 1969, כשעו"ד צעיר בשם שמעון מזרחי נכנס בשערי מכבי ת"א בכדורסל. מזרחי, האיש הכי מכביסט שאני מכיר, נקלע בשבועות האחרונים לקרבות אגו שיטחיים והזויים באיזור הדימדומים הגובל באיזור הבולשיט. 

מזרחי, דייויד פדרמן ואודי רקאנטי, הופכים לשלושת המוסקטרים הצרפתים. עולים בגיל שבו מספרים סיפורי נוסטלגיה על סוסי קרב למלחמה כנגד "המוסקיטר הבוגד" לטעמם, רענן כץ. כץ פלט אומנם המון שטויות. כץ, שזמין לכל איש תקשורת כמעט 24 שעות ביממה, טעה במינון ובנוסח אמירותיו. אפשר שכמו ארקדי גאידמק, יועציו הישראלים בילבלו אותו. כולנו יודעים שהדברים הנאמרים בעיקר מארה"ב, אינם ברורים גם לרענן כץ עצמו. כץ הוא מכביסט וצהוב כחול בעברו. בשנות ה-50 ותחילת שנות ה-60 כץ קלע לא רע, בעידן של האגדות, רלף קליין, דוד פריש, זכריה עופרי, אברהם שניאור ודוד גולובי.

הדור הצעיר אינו יודע היום איך הדברים התנהלו פעם במכבי ת"א. לי (א.ג) אין ספק שאם שמוליק מחרובסקי, המנהל המיתולוגי היה היום במערכת, זבי החותם לא היו מצליחים להבעיר את מכבי ת"א ולזרוק לתוך המדורה את שמעון מזרחי ודייויד פדרמן. חום יולי אוגוסט יוצר ברחוב הספורטיבי, מהפך במוח. הרספקט אל שמעון מזרחי, ובעיקר כשרואים אותו מתנהל בעצב ועם פנים של תחילת חורבן הבית הצהוב, גווע ונעלם לו. לאיש, פרט לשמעון, דייויד, אודי, פיני גרשון ומוני פנאן, הסיפור אינו מובן. לא ברור את מי כולם רוצים לנצח. לא ברור מי נגד מי באמת. מי סתם עושה שריר ומי נגרר לתיבת פנדורה.

מה שראה מזרחי, ממבט של שנת 1969 בחזונו, שונה מהמבט של 2009, קדימה גם כשדייויד פדרמן ומשפחת רקאנטי נראים לצידך. לטעמי עדיף את רענן כץ עם השטויות ובירבורי הסרק, על אלי דריקס בפנים, מאשר לקבל אותו בחוץ, עם כדור ברובה המוסקט, מוכן לשלוח קליעי זדון במקום ובזמן שיבחר. כמו שאמר גורם במועדון: "מה יהיה כשיפתח את הג'ורה".

 בימי הביניים הלך מלך גרמניה, אחד בשם היינריך לבקש מחילה וסליחה מהאפיפיור שנפש בעיר קנוסה בהרי האלפים בשוויץ, ולא היה בוותיקן ברומא. האפיפיור השאיר את המלך ופמלייתו שלושה ימים מחוץ לחומות, בשלג הכבד כדי שייטיב לחשוב על מעלליו.

עצתי הכנה היא לבעלי מכבי ת"א. לכו לבקר בחומות קנוסה, יש שם בקיץ מקום שקט למחשבות ולסידור הראש. קיימו פגישה בלי הסוסים, החרבות והרובים, פגישה של שמעון מזרחי, רענן כץ, דייויד פדרמן ואודי רקאנטי. תאמצו מחדש את דרך הניהול של שנות ה-70 וה-80, כשמכבי ת"א באמת היתה הקבוצה של המדינה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק