משחק מכונן

המשחק בשבוע שעבר מול אקטובה נותן למכבי חיפה וזה הצד השני של אותו מטבע, את היתרון הפסיכולוגי על היריבות שלה בישראל והוא מאוד משמעותי. שלומי לויה משוכנע שמכבי חיפה הרוויחה בענק

יום ראשון 09 אוגוסט 2009
שלומי לויה

 בדקה ה-15 בשבוע שעבר  בקרית אליעזר נראה היה שהקריירה של אלישע לוי במכבי חיפה מתקרבת במהירות שיא לקיצה. אקטובה הבקיעה את השער השלישי ללא מענה, הקהל החריש את האצטדיון בקריאות בוז נוכח ההלם שתקף את שחקני מכבי חיפה וליגת האלופות נראתה כמו חלום רחוק.

יעקב שחר לא ידע אם לקבור את עצמו מבושה ליד אבי לוזון או להתפוצץ מעצבים על המחדל שהתרחש מול עיניו על הדשא. זה התחיל להזכיר את השחיטה של בית"ר ירושלים בקראקוב, אותה חמישייה מפורסמת על גדות נהר הויסלה, שלאחריה לא ניתן היה לעצור את הגל עד שיצחק שום שילם על הביזיון בראשו. וזה עוד קרה אחרי ששום הביא, לראשונה בהיסטוריה, דאבל לבית"ר. 

חיפה, מועדון עם רקורד אירופאי תקין, שבושות באירופה הם לא בדיוק חלק מהלקסיקון שלו, הייתה בדיוק בדרך לאותו מקום. בשנייה שהכדור השלישי פגש את הרשת הירוקה, ההכרזה על אלישע לוי כעל פרסונה נון גראטה הייתה רק עניין של זמן.

גם האופטימיים ביותר לא האמינו אז שיחלפו להם עוד 75 דקות שבמהלך חיפה תוציא את שתי הרגליים מהקבר, תבקיע ארבעה שערים ותעמיד את עצמה במרחק של 180 דקות מהעפלה לשלב הבתים של ליגת האלופות. נס אקטובה.

המשחק היה  הוא מסוג המשחקים המכוננים. הוא קודם כל יוצר אמונה חזקה בשחקנים של חיפה ועוד יותר בקהל שלה ששום דבר לא גמור, אף פעם. קחו היום משחק, כל משחק, שבו מכבי חיפה מפגרת בשני שערים. גמור? מה פתאום.

בתודעה, השחקנים תמיד ייזכרו במשחק נגד הקזחים ובמהפך המדהים שהשחקנים של אלישע לוי חוללו והזיכרון הזה הוא תוסף דלק משמעותי לירוקים ויכול לתת לחיפה ערך מוסף כזה שגדול פי 10 ממצב שבו חיפה הייתה קורעת 0-6 את היריבה שלה.

המשחק בשבוע שעבר  נותן לחיפה וזה הצד השני של אותו מטבע, את היתרון הפסיכולוגי על היריבות שלה בישראל והוא מאוד משמעותי. גם בוולפסון, בבית וגן ובקרית שלום ראו את מה שמכבי חיפה מסוגלת לעשות בפיגור של שלושה שערים. אחרי 15 דקות של משחק חיפה הייתה קבוצה מפורקת, מושא ללעג ולגיחוכים, אבל אחרי 90 הדקות היא יצאה מהמשחק הזה קבוצה הרבה יותר חזקה ועם מנות הרבה יותר גדולות של הערכה מצד היריבות שלה בליגת העל בישראל.

מעניין גם לדעת מה באמת רצו היריבות הפוטנציאליות של חיפה בישראל שתהיה התוצאה של המפגש הכפול הזה. שהרי, מצד אחד, אם ננטרל לרגע את הרצון שכל קבוצה ישראלית תעפיל לשלבים הכי גבוהים בכל מפעל שבו היא משתתפת, הרי שנכנס פה גם השיקול הכלכלי. במציאות הנוכחית של המשבר העולמי שלא פסח על הכדורגל הישראלי והוביל לירידה דראסטית בסכומים ובתקציבים כמו גם במשכורות של השחקנים, העפלה לשלבים מתקדמים באירופה שלא לדבר על עלייה לשלב הבתים של ליגת האלופות, משמעה מנוף כלכלי אדיר. בדרך הזו חיפה יכולה ליצור עליונות על השאר הליגה, ולממש את החשש של הפיכתה למכבי ת"א בכדורסל, חשש שחלחל בתקופת שלושת האליפויות הרצופות תחת רוני לוי.

מצד שני, אין עד היום קבוצה ישראלית שהצליחה לשלב כמו שצריך בין הליגה הישראלית לבין אירופה. הסגלים קצרים מדי, והכדורגלן הישראלי עוד לא הצליח לעשות את המעבר בין משחק באמצע השבוע באולד טראפורד לבין משחק בשבת בעילוט, מבלי לפגוע או לזלזל. אז לצרכים הספורטיביים היה עדיף שחיפה תעלה שלב ולא תתפנה כבר בשלב הזה רק לליגה הישראלית.

סיפור מעניין מאוד מתפתח בחיפה בין אלישע לוי לבין ליאור רפאלוב. על הכישרון של רפאלוב אין מחלוקת, אבל משהו בחיבור עם חיפה לא ממש עובד. רפאלוב לא מסוגל לסבול את העובדה שכשלא הולך, הוא אופציית החילוף הראשונה. לרוע מזלו, עם העובדות קשה מאד להתווכח ויצא שהמחליף שלו, אייל גולסה, היה השחקן הכי טוב על המגרש (ביחד עם מסיללה ששרף את האגף), הוסיף את הפלפל והתזזית למשחק של חיפה, לקח אחריות וביקש כל הזמן את הכדור והיווה סכנה מתמדת לקבוצה האורחת בכל פעם שנגע בכדור וזה קרה הרבה מאד פעמים. אנחנו לא מתעסקים בנדמה לי, אבל מעניין יהיה לבחון את השילוב בין גולסה לבין רפאלוב, כי בינתיים הם באים האחד על חשבון השני.

אני לא מקנא בבלם החדש של חיפה, ג'ורג' טשיירה. הבחור מסומן כפלופ עוד לפני שהספיק להתאקלם בקבוצתו החדשה והוא גם סובל מהעובדה שהוא שחקן זר ובזרים הרבה יותר קל להשתלח. הסיפור עם טשיירה מזכיר את הסיפור בעונה שעברה עם איגור טומאסיץ' במכבי ת"א, שאמנם לא בלט ולא הצדיק את הבאתו, אבל מהשנייה הראשונה שלו בישראל ישבו לו על הגב וטפטפו שהוא פשוט לא זה. ועם המשקולת הזו על הגב, והאוהדים מחוברים לכלי התקשורת, לא פלא שכל מסירה הופכת למשימה מסובכת. המנגינה הזו של כישלון ידוע מראש הרבה פעמים היא נבואה שמגשימה את עצמה ולא ממש נותנת לשחקן אפשרות אמיתית לעבור את שלב ההסתגלות בקבוצה חדשה ולהוכיח מה הוא באמת שווה. אלישע לוי נמצא גם פה במלכוד מסוים, כי הוא בחר את הבלם והוא נדרך עתה להגן על הרכש שלו.

ולסיום, המשחק של חיפה חשף בקיעים גדולים מאוד בהגנה החיפאית ונסים כמו אלו שהתרחשו לא נוטים לחזור על עצמם. השער השני של הקזחים הוא רשלנות רבתי בהגנה. אף אחד לא שמר על הנוגח שבקלות ובחופשיות עשה את ה-0-2 וברמות האלה אסור ששערים כאלה יובקעו. שימו לב שהשערים לרשת של דווידוביץ' הגיעו מהצד ההגנתי הימני של חיפה. חומר למחשבה לקראת ההמשך.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק