לא רוצה להיות בבית

הוא סומן כמאמן הבא של מכבי ת"א, הוביל את בני יהודה לצמרת והשאיר את מכבי פ"ת בליגה. למרות 16 הקבוצות בליגת העל, ניצן שירזי ללא קבוצה. הוא נשמע מתוסכל ("לא טוב לי כפרשן"), אך משוכנע שישוב בקרוב

יום רביעי 12 אוגוסט 2009
שלמה חסיד

 "במקצוע הזה אתה לא תמיד עובד, לפעמים אתה בבית, לתקופה ממושכת וזה קרה להרבה מאמנים. וכשאתה יושב על הגדר ולא עובד, מן הסתם אתה מוריד פרופיל, לכן לא שומעים עליי. אבל זה לא אומר שאני לא רוצה לעבוד. כרגע אני מחכה להצעה המתאימה שתחזיר אותי לעניינים". ניצן שירזי. קצת יותר משבוע לפני פתיחת העונה.

בדיוק שנה עברה מאז שניצן שירזי עזב את מכבי פתח תקווה, עוד לפני שהעונה החלה, ומאז הוא יושב בבית ולא מאמן. האיש הצעיר שאימן את טל בן חיים ותמיר כהן בנוער של מכבי, שהביא ארצה את וינסנט אניימה, ושניבאו לו שיקבל יום אחד את אימון מכבי תל אביב, מסתפק בפרשנות בטלביזיה.

האם הוא עוד יחזור,  ולמה הוא לא עובד? יצאנו ובדקנו. לשירזי אין תשובה ברורה. "אני לא עובד כי לא לקחתי כל דבר שהציעו לי", הוא טוען ומוסיף: "בדרך שלי עד היום קיבלתי גם החלטות לא נכונות, אז עכשיו התור שלי להמתין בחוץ שמשהו יתפנה. לא יודע כמה זמן אני אחכה, אני מאמין שאחזור השנה".

טוב לך לעבוד כפרשן?

"לא טוב לי כפרשן, ואני רוצה לאמן. אני אופטימי שזה יסתדר ומהר מאוד אני אחזור ואצליח. בינתיים אני עכשיו יותר עם המשפחה, עושה נסיעות לחו"ל, ומעביר שעות וידאו ארוכות. חוץ מזה אני כבר לא בעסקי ביטוח ולא עושה כלום".

ומה אתה אומר כפרשן על ליגת העל?

"אני מקווה שהשנה תעלה הרמה אבל קשה לי לראות את קורה, כי עם 16 קבוצות אולי יהיה יותר עניין אבל הרמה לא תעלה".
 
וינסנט אניימה, שחקן העונה האחרונה, ששירזי הביא לבני יהודה, אמר: "ניצן הוא אחד המאמנים הטובים שעבדתי איתם. אולי הוא לא עובד כי הוא לא רוצה לעבוד, ונוח לו לשבת בבית ולחכות להצעה טובה".

אותך הוא שיפר כשוער?

"בהחלט. למדתי ממנו המון בתחום המקצועי, וגם יש לו יחסי אנוש מדהימים. בשנה הראשונה שלי בארץ לא היה לי קל, אבל הוא התייחס אליי כמו אבא, ואני חייב לו חלק מההצלחה שלי. הוא יכול לאמן בכל קבוצה, ורק הוא יודע למה הוא בבית".

הוא ברמה של אלי גוטמן, המאמן שלך בהפועל ת"א?

"הוא שונה מגוטמן, זה סגנונות שונים של אימון. הוא שונה ממנו בטקטיקה ובגישה".

אתה וניצן עדיין בקשר?

"כן, אנחנו עדיין בקשר. שיחקתי בשבילו שנתיים, נשארנו בקשר טוב. עכשיו הוא כבר לא יכול לעזור לי, אבל הוא נשאר חבר".
 
טל בן חיים, בלם הנבחרת שהגיע לפרמייר ליג באנגליה, התאמן בנוער של מכבי אצל שירזי. בן חיים אמר: "ניצן שירזי הוא מאמן של הרמות הגבוהות. עבדתי עם הרבה מאמנים והוא שייך לרמות הגבוהות. הוא בנאדם אינטליגנט, רעב למשחק ווינר, שאוהב לנצח ועושה הכנה טובה מאוד למשחק. אחרי האימונים הוא נשאר עם שחקנים לאימונים אישיים כדי לשפר אצלם נקודות חלשות. הוא בהחלט אחד המאמנים הטובים שעבדתי איתם, ואני משוכנע שהוא יגיע לאמן את הנבחרת ויותר מזה. כמובן שהוא צריך לעבור לפני זה עוד הרבה דברים כמו לאמן קבוצה גדולה לפני זה, אבל בלי ספק הוא שייך לרמות הגבוהות".

שירזי עבד במשך שנים ארוכות במחלקת הנוער של מכבי תל אביב כמאמן ילדים, נערים ונוער. איתו זכתה קבוצת הנוער באליפות ובדאבל בתחילת העשור.

שירזי אימן את בני יהודה החל מפתיחת עונת 2003/4. הוא החליף בתפקיד את גיא לוי שהתפטר ארבעה ימים לפני פתיחת העונה. שירזי הוביל את בני יהודה לצמרת הטבלה ושנתיים מאוחר יותר לגמר הגביע. אבל עונת 2007/8 הייתה טובה פחות. הקבוצה החלה להידרדר עד ששירזי נאלץ להתפטר,למרות שהיו"ר חזי מגן התעקש להשאירו בקבוצה. לקראת סיום העונה מונה למאמן מכבי פתח תקווה, השאיר את הקבוצה בליגה והתפטר במהלך הפגרה לאחר חילוקי דעות עם הלוזונים.

אבי בידרמן, יו"ר חוג אוהדי בני יהודה, מפרגן פחות: "אם ניצן נעלם לשנה, כנראה שהוא לא מספיק מוכשר בשביל לאמן, או שהוא מעדיף את הפרשנות על גבי אימון".

מה אתה זוכר ממנו?

"אני זוכר שהוא הביא אותנו לגמר גביע המדינה, אבל לא מעבר לזה. הרוב לא היה טוב איתו. כשאני משווה את ניצן מול גיא לוזון, אז לוזון לא מפחד מאף קבוצה, בעוד שעם ניצן אחרי שניצחנו את מכבי חיפה בחצי הגמר, הוא אמר 'אנחנו יכולים לנצח את מכבי חיפה פעם בעשר שנים ואני שמח שזה קרה עכשיו'. גיא לוזון בחיים לא יגיד דבר כזה. הוא יחדיר לשחקנים והאוהדים שהוא יכול לנצח את מכבי חיפה עשר פעמים בעשרה משחקים. כשניצן שיחק מול חיפה הוא חשב שהוא משחק נגד ברצלונה. אני שמח שגיא לוזון שינה את הגישה הזאת במועדון".

 הבעלים של בני יהודה, חזי מגן,  מסכם: "ניצן תרם הרבה הרבה לבני יהודה. בעונה האחרונה שלו הוא לא הצליח אבל הגענו איתו לגמר הגביע, למקום ורביעי בליגה ולהשתתפות באירופה. התאמנו במגרש של השקמה ברמת חן כשהוא הגיע לאמן אותנו והיינו פושטי רגל. הוא עבד חמש שנים והעמיד את הקבוצה על רגליה".

אז מה יהיה איתו?

"הוא מאמן שימצא את מקומו בכדורגל הישראלי. כרגע הוא לא מצא לעצמו קבוצה, אבל הוא ימצא ויצליח ויוביל קבוצות. יש לו את כל הכישורים והיכולות. ניצן מאוד נאמן ופטריוט למקום שהוא עובד בו, ככה שאין לו שום בעיה לאמן".

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק