הסיפור של קשטן. הגירסה המלאה

דרור קשטן קצת התבלבל ואנו מזכירים את הסיפור אליו התכוון המאמן הלאומי: בנובמבר 1961 שיחקה ישראל ב"ניניאן פארק" בלידס נגד אנגליה הצעירה. המאמן מאנדי הזעיק מישראל את החלוץ רחביה רוזנבויים שיעזור.

יום חמישי 08 אוקטובר 2009
אשר גולדברג

במהלך מסיבת העיתונאים ביום חמישי סיפר מאמן נבחרת ישראל דרור קשטן על שחקן שהוזעק בדקה ה-90 למשחק נבחרת. קשטן סיפר כי היה מדובר ברחביה רוזנבוים, אך לא ידע באיזה משחק בדיוק מדובר.

לפיכך, החלטנו אנו להזכיר למאמן הלאומי במה מדובר, למען הסדר הטוב.

בתאריך 5 בנובמבר נחתה נבחרת ישראל בלידס, באנגליה, לקראת משחק ידידותי עם נבחרת אנגליה הצעירה. יום קודם לכן הובסה ישראל בטורינו במוקדמות המונדיאל בצ'ילי על-ידי איטליה, 0:6.

במטוס לאנגליה סיפר זכריה רצאבי למאמן היהודי-הונגרי, גיולה מאנדי, שהוא פצוע. מאנדי, שגם כך חשש מתבוסה נוספת, היה בתוך סערה וביקורת של התקשורת הכתובה והחליט כבר במטוס להזעיק מישראל תגבורת התקפית. השם שמאנדי דרש מההתאחדות לכדורגל להעלות בתוך 24 שעות היה רחביה רוזנבויים, שחקן הפועל תל-אביב. 

כותרות העיתונים בישרו לחובבי הכדורגל על רצונו של מאנדי וגם רזונבויים עצמו, שהשלים את לימודיו באוניברסיטת תל-אביב, למד דרך מדורי הספורט על המהלך, עוד לפני שגורמים בהתאחדות לכדורגל שוחחו איתו. רוזנבויים התייצב אצל מנהלי האוניברסיטה, קיבל דחייה של שתי בחינות והמריא ללונדון.

באנגליה לקחו בשיא הרצינות את המשחק נגד ישראל. דיברו על "נקמה". במאי 1960 הביסה הנבחרת הישראלית את אנגליה הצעירה (עד גיל 23) ברמת-גן לעיני 45 אלף צופים, 0:4. הנבחרת האנגלית זכתה לכינוי "נעריו של בילי רייט". רייט היה קפטן נבחרת אנגליה, בלם של קבוצת וולבס ואחת הדמויות הנערצות ביותר במולדתו.

רייט, ששמע על הטסתו של רחביה רוזנבויים למשחק, התייצב לאימון של ישראל. הוא סימן את רוזנבויים, ראה שזכריה רצאבי לא מתאמן ואת בוחוס ג'וג'וסיאן הארמני ממכבי יפו פורש אחרי התכווצות שריר.

בילי רייט ניגש לגיולה מאנדי והזמין אותו לשיחה על כוס משקה בו דנו השניים על צמד המשחקים בשנת 1953 בין הונגריה לאנגליה. ההונגרים עם נבחרת הפלא של פושקש ניצחו בלונדון 6:3 ובבודפשט 1:7. מאנדי היה אז מאמן נבחרת הונגריה, רייט היה הבלם וקפטן נבחרת "שלושת האריות". בילי רייט התלוצץ ואמר: "זה הזמן לסגור איתך חשבון".

בשני האימונים בהם שותף רחביה רוזנבויים נאמר לו לבעוט מחוץ לרחבת ה-16 כי המגרש של לידס בוצי, חלקלק ורצוי שהכדורים יהיו על הקרקע כי השוער וואסט ענק וקשה לו לזנק. את המשחק ניהל שופט צעיר, כוכב עולה בשמי הכדורגל שלנו, מנחם אשכנזי שנעזר באנגלים הלוואל וקואיי.

27 אלף צופים היו ב-9 בנובמבר באיצטדיון "ניניאן פארק" בלידס. הרכב נבחרת ישראל היה: יעקב חודורוב, אלי אהרונוב, צבי טנדלר, שלום פטרבורג, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, אברהם מנצל, נחום סטלמך, רחביה רוזנבויים, שלמה לוי ורובי יאנג. מזג האוויר היה סגרירי ומעט גשום, היה קר מאוד וערפל כבד מאוד שגרר ראות לקויה.

בדקה ה-7 בעט יאנג כדור חופשי לעברו של "הנשק הסודי" רחביה רוזנבויים, שבנגיעה הראשונה שלו בכדור מסר לשלמה לוי אשר ברגל שמאל בעט לרשת, 0:1 לישראל. קריאות "אל-אל ישראל" מפיהם של סטודנטים ישראלים נבלעו בראש פעמונים. מאנדי פלט לעבר הספסל משהו עסיסי באידיש ומנגד נראה בילי רייט מסמן לבראון לאבון לעלות קדימה.

קונצרט הכדורגל האנגלי החל לנגן על המגרש. בירן, היל ופארמר כבשו עד להפסקה שלושה שערים לרשתו של חודורוב ההמום. מאנדי הכניס את יעקב גרונדמן למשחק חודורוב ביקש לצאת ואיל בין הקורות נכנס שוערה של הפועל כפר-סבא, יאיר נוסובסקי.

האנגלים שיחקו כדורגל, הישראלים בקושי עברו את מחצית המגרש. השערים נפלו בקצב רצחני על-ידי היל, בירן, היל והאריס שנעצרו על 1:7. בדיוק התוצאה בה ניצח בבודפשט מאנדי את רייט. 

ההשוואה המתבקשת מהתוצאה הייתה למשחק הראשון של נבחרת ארץ-ישראל במוקדמות מונדיאל איטליה 1934, כשהובסנו בקהיר על-ידי מצרים, 1:7. הישראלי היחידי שזכה לשבחים היה השופט מנחם אשכנזי, ששמע ממאנדי תלונה בסיום כי השער החמישי היה מאופסייד.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק