חשוב שתהיה שנאה

הפועל ת"א ובית"ר ירושלים נפגשו בסוף השבוע בגביע הטוטו וייפגשו במחזור הראשון בליגה. זמן טוב לבדוק למה הן כל כך שונאות אחת את השנייה והאם יש טעם לנסות ולהשכין שלום. שחקני העבר משוכנעים שלא

שבת 15 אוגוסט 2009
שלמה חסיד

במוצאי שבת שוב נפגשו שתי היריבות המושבעות של הכדורגל הישראלי, בית"ר ירושלים והפועל ת"א, הפעם במסגרת גביע הטוטו. שבוע לאחר מכן יתקיים ביניהן מפגש גומלין, הפעם במסגרת המחזור הראשון של הליגה.

המתח בין שתי הקבוצה עולה וגואה, כאשר שני מחנות האוהדים לא יקבלו הפסד ליריבה המושבעת. זה הזמן לשאול את שחקני העבר של שתי הקבוצות, למה בדיוק הפועל ובית"ר כל כך שונאות זו את זו, הרי אין ביניהן יריבות עירונית. ועוד שאלה חשובה: האם בכלל אפשר להשכין שלום בין שתי המחנות, ואולי אין בכלל צורך בכך?

רפעת טורק, שחקן הנשמה של הפועל לשעבר, אמר: "אין שום מניעה לעשות סולחה בין בית"ר להפועל. השחקנים בין שתי הקבוצות חברים, וגם עוברים בין בית"ר להפועל ולהיפך, כאשר הדבר היחיד שמעניין אותם זה כמה משלמים להם. ובכל זאת יש רק בעיה אחת שמונעת שלום בין שתי הקבוצות".

ומה הבעיה הזאת?

"אוהדי בית"ר. הם לא רוצים להתקדם ולקפוץ מעל השטויות הקטנות. הם אנשים שכל דבר מפריע להם, תמיד הם חושבים שדופקים אותם, והם חיים בעבר, בימים של המערך והליכוד, שכבר לא שייכים להיום. איזה סיבה כבר יש שתהיה יריבות כל כך גדולה בין הפועל לבית"ר? זה רק בגלל שאוהדי בית"ר חיים בהרגשה שיורדים עליהם ומתנשאים עליהם, בזמן שבמציאות אף אחד לא סופר אף אחד וכל אחד חי את החיים שלו".

שמעון צ'רנוחה, שחקן הנשמה של בית"ר לשעבר, עונה לטורק: "בניגוד להפועל, לנו אין דרבי, ואם לא תהיה לנו קבוצה שנואה, לא יהיה טעם לקיים את בית"ר. הרי כאן בארץ הכדורגל זה בלוף אחד גדול מבחינת הרמה. אני בטוח שגם המשחק בין בית"ר להפועל בליגה או בגביע הטוטו לא יהיה בעל רמה. אז אם לא יהיה מתח בין האוהדים, בכלל אין טעם לקיים את המשחק. חס וחלילה לעשות שלום. שתהיה יריבות, רק לא שנאה שזה דבר מסוכן".

גם בימים שלך כשחקן היתה יריבות בין המועדונים?

"בוודאי. הרי הפועל זו קבוצה מנחוסית שכולם שונאים. רק לפני שלושה שבועות הלך לעולמו אוהד שלנו בשם גדעון פירו, שנכנס להיסטוריה כאשר במשחק שלנו מול הפועל בשנות השבעים בבלומפילד, כשרוני קלדרון עבר את כל ההגנה שלנו ובא לגלגל את הכדור פנימה, הוא פרץ למגרש מהטריבונה ומנע מהכדור להיכנס, כי קלדרון פשוט השפיל את ההגנה שלנו באותו משחק, והוא לא יכול היה לסבול את החרפה. בשבילי פירו, זכרו לברכה, היה סמל לאוהד אמיתי של בית"ר, שלא מוכן לקבל את ההתנשאות של הפועל".

גילי לנדאו, אחד הסמלים הגדולים של האדומים, אומר: "אין שום סיבה לבטל את המתח בין בית"ר להפועל. בלי זה, אפשר לבטל את המשחק. אנחנו כשיצאנו ממגרש ימק"א עליו השלום בלי ליווי משטרתי, היינו עצובים נורא, כי זה היה סימן שלא ניצחנו".

תאר את הביקורים שלכם בימק"א

"זו הייתה חוויה בלתי ניתנת לשחזור. אני הייתי שחקן קו, וכל הזמן אוהדי בית"ר היו זורקים לי אצטרובלים על הראש, וממלאים אותי בסמרקים. לא אגיד שזה היה נעים, אבל זה היה מטריף, והכניס אותנו לאווירה. אנחנו לרוב ניצחנו בימק"א וממפגש למפגש השנאה כלפינו רק גברה".

אז אתה אישית שונא את בית"ר?

"כלל וכלל לא. החברים הכי טובים שלי בנבחרת היו מלמיליאן, חנן אזולאי, אוחנה ויוסי מזרחי. היריבות אף פעם לא נגעה בשחקנים, אבל האוהדים נכנסו מזה לטירוף שלא דעך עד היום".

ז'אן טלסניקוב, עוד שחקן העבר של בית"ר, חותם: "אסור לעשות סוף ליריבות בין בית"ר להפועל. זה הדבר האותנטי האחרון שנשאר בכדורגל שלנו. בלי זה הכדורגל לא שווה כלום".

היית עובר לשחק בהפועל?

"אני בחיים לא. יש לי חברים אוהדי בית"ר, ביניהם עיתונאים כמו אראל סג"ל ויובל היימן, שאם הייתי עובר להפועל הם לא היו סולחים לי בחיים. בשבילם לנצח את הפועל זה יותר מלזכות באליפות, ואפילו בגביע הטוטו אסור חלילה להפסיד".

זה לא קצת לא נורמאלי שיש דבר כזה?

"צריך לקחת את זה בפרופורציות. שיחקתי בסקוטלנד וגם שם יש שנאה גדולה בין סלטיק לריינג'רס. בארגנטינה יש שנאה אדירה בין בוקה לריבר, זה קיים בין צ'לסי לארסנל, ליברפול ומנצ'סטר, ואיפה לא? זה הדבר היחיד שמשותף בין הכדורגל שלנו לעולם כולו".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק