המשטרה הבריטית. האלופה הראשונה

סיפור לשבת, מיוחד לפתיחת העונה: בחורף 1931 יצאה לדרך ליגת הכדורגל הראשונה בארץ-ישראל. האלופה הראשונה היתה "המשטרה הבריטית ירושלים". הפועל ת"א סיימה שנייה. והשיר האהוב במגרשים?

שבת 22 אוגוסט 2009
אשר גולדברג

לקראת פתיחת משחקי ליגת העל בכדורגל, החלטנו להציג בפניכם את סיפורה של העונה הראשונה בליגת הכדורגל בישראל, בעונת 1932.

ההתאחדות לכדורגל בארץ ישראל נוסדה בשנת 1928. בשנים הראשונות התקיימו רק משחקי גביע ארץ-ישראל בהשתתפותם של קבוצות עבריות, בריטיות וערביות. בשנת 1931 מונה מייק ספנסר למפקח הכללי של משטרת המנדט הבריטי בארץ-ישראל. ספנסר, חובב כדורגל נלהב ששיחק בעיר ליברפול, היה בקשרי ידידות נפלאים בעיקר עם ראשי מכבי תל-אביב ושחקניה ואף שמונה לנשיא ההתאחדות לכדורגל בארץ-ישראל כמעט ולא החמיץ משחק של מכבי תל-אביב.

ספנסר, יחד עם שאר נציגי הקבוצות, יזם מהלך של ליגה בכדורגל בהשתתפות 9 קבוצות. בחודש דצמבר 1931 יצאה הליגה לדרך בהשתתפותם של הקבוצות הבאות: המשטרה הבריטית, מכבי ת"א, הפועל ת"א, הפועל חיפה, מכבי חשמונאי ירושלים, מכבי פ"ת, הפועל ירושלים, מכבי נס-ציונה ומכבי חיפה. 

בקיץ 1931 יצאה נבחרת ארץ-ישראל, שהורכבה מ-9 שחקני המשטרה הבריטית ושישה כדורגלני מכבי תל-אביב וחשמונאי ירושלים, לשחק במצרים בשם "נבחרת פלסטין". האורחים מארץ-ישראל ספגו תבוסות קשות: 0:5 מול נבחרת קהיר, 0:2 באלכסנדריה, 2:5 לנבחרת הצבא הבריטי במצרים. חלק מהשחקנים הבריטים נהגו להשתתף במשחקי הקבוצות הישראליות, בעיקר במשחקי ידידות.

הקבוצה הבריטית בעיקר מקציני משטרה בכירים ופקידי ממשל שהיה להם עבר במועדונים בריטיים. מגרשה של קבוצת המשטרה היה בשכונת הבוכרים בירושלים ואותו היא חלקה במשחקים ובשכר לבעלי הקרקע עם חשמונאי ירושלים. השמות של קופארד, אימריי, ווב ותומאס היו מוכרים בזכות עבר במועדונים של מנצ'סטר, ליברפול ווסטהאם. המשטרה נהגה להתאמן כמעט בכל יום וסקרנים רבים הגיעו לצפות באימוני הקבוצה. המשטרה הבריטית שיחקה בחולצות אדומות ומכנסים שחורים.

הקבוצות העבריות שהיו אמורות להיאבק על התואר היוקרתי היו הפועל חיפה, בשורותיה כיכבו יונה שטרן ואימרה יעקבי ששיחק גם במכבי תל-אביב, הפועל תל-אביב שהמשיכה את דור השחקנים של קבוצת אלנבי הבליטה את השמות האגדתיים של וילי ברגר, בריקר, מוטקה מאייר, שלמה ומשה פוליאקוב, נודלמן, יוחנן סוקניק ושמחה חינקיס.  מכבי תל-אביב התייצבה עם שורת הותיקים שכללה בין השאר את אברהם רזניק, דליצקי, פצנובסקי, יעקב ואריה זליבנסקי, אפשטיין, חרש, בליברג, דוד גרוסמן, ג'רי בית-הלוי ושמואל בכר, אביו של המאמן ניסים בכר. 

במכבי אבשלום פתח-תקווה (מימין) בלטו אבשלום כרמלי, אריה הופמן, פרץ וישי בוך, יוסף וישראל בלקין, מיקי אקרמן, פסח ילוביצקי ויוסף קבנצל (תמיר), ח"כ לשעבר שנפטר לפני שבוע והוא בן 95 שנים.  קבוצה מצוינת נוספת היתה חשמונאי ירושלים, עם אלפי אוהדים נלהבים. שחקניה היו מצוינים ובלטו שמות נוסטלגיים כמו פנחס פידלר (נהרג במלחמת השחרור 1948), עקיבא צובנר, ישראל ליפקין והבריטים ג'נינגס וסמיו פייט.

בהגנת המשטרה שיחק קצין בשם תומאס שניהל רומן מפורסם עם אישה ירושלמית יהודייה יפהפייה. סיפור האהבה הוביל לטרגדיה באמצע שנות ה-30, כשתומאס הגיע לבית אהובתו, ירבה בה והתאבד מייד לאחר מכן. אלפי חיילים בריטים התייצבו למשחקי הקבוצה והרמה הייתה מבחינה מקצועית גבוהה. שחקני המשטרה, למרות שמם המפחיד, שיחקו בהגינות והיו טובים בדרך כלל מיריביהם היהודים. 

הנוער הארץ-הישראלי נהג לשיר לשחקני המשטרה בכל משחק את השיר הפופולארי של שנות ה-30 וה-40: "המשטרה הבריטית, ימח שמה לנצח. חוקרת את עלי באבא בכול מקרה של רצח. הקצין קופארד נפל לבור ויצא עכבר שחור".

את משחקי הסיבוב השני קיימו הבריטים במגרש בסרפנד (צריפין) אחרי צו שאסר לשחק כדורגל בין יהודים לבריטים בשבתות בירושלים. המשטרה קיימה 15 משחקים, רשמה 12 ניצחונות וסיימה שלושה משחקים בתיקו, נגד הפועל ת"א (משמאל)  1:1, נגד מכבי ת"א הסתיים המשחק בתוצאה 2:2 ונגד הפועל חיפה 3:3. יש לציין את המשחק נגד הפועל ירושלים החלשה (מקום אחרון) שהובסה על ידי השוטרים בתוצאה 1:10. הפועל ת"א הביסה את אותה הפועל ירושלים 0:8.

שני משחקי דרבי של תל-אביב (בתמונה התחתונה)  התקיימו בעונה זו. את הדרבי הראשון ניצחה הפועל תל-אביב את מכבי בתוצאה 1:5 בקונצרט כדורגל של שחקני הפועל בית-הלוי, מוטקה מאיר, האחים פוליאקוב, סוקניק, זימון ונודלמן. השוער של הפועל תל-אביב, וילי ברגר, עצר כדורים של 100 אחוז שבעטו שמואל בכר, לייבלה זליבנסקי, מנחם חרש ושמואל מילשטיין. 

המשחק שהביא את האליפות למשטרה הבריטית היה הדרבי נגד מכבי חשמונאי ירושלים, בו ניצחו האנגלים 1:2. המשחק הטוב ביותר בעונה זו היה המפגש בין הבריטים להפועל תל-אביב, 2:4 למשטרה. הבריטים אגב גברו בתוצאה משפילה על מכבי תל-אביב, 0:9, זאת בעקבות סכסוך שגרר את מכבי להופיע עם שחקני מילואים ונוער. ההרכב הכמעט קבוע של המשטרה היה: צ'אקר, קופארד, תומאס, סימונס, פייט, קארטר, מרטין, ריינר, סינדי ווב, קארייה ואימאריי.

סידני ווב, החלוץ המרכזי ומלך השערים התאהב ברחל נחמיאס היהודיה ונאלץ לפרוש משירותו במשטרה. הזוג התגורר מעט בירושלים ובהמשך עזב ללונדון.

אגב, שני השופטים הבולטים בתקופה היו משה מרקוס ויוסף פרבר, השופטים הבינלאומיים הראשונים. ד"ר פרבר הוא סבא של זאביק זלצר.

הטבלה של 1932 נראתה כך:
1. משטרה בריטית, 27 נקודות
2. הפועל תל-אביב, 24 נקודות
3. הפועל חיפה, 18 נקודות
4. חשמונאי ירושלים, 18 נקודות
5. מכבי תל-אביב, 16 נקודות
6. מכבי פ"ת, 9 נקודות
7. מכבי חיפה, 8 נקודות
8. נס-ציונה, 7 נקודות
9. הפועל ירושלים, 3 נקודות

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק