הליגה של שחר

מכבי חיפה ממשיכה בהליך מיתוגה כקבוצה לגיטימית באירופה, הליך שהתנפץ מול רוזנבורג ושהחל שוב השבוע. יעקב שחר פשוט מכוון לליגה של פלאטיני ולא לזו של אבי לוזון ואורי שילה

יום רביעי 26 אוגוסט 2009
דורון ברגר

בתוך כל הבלאגן הזה שנקרא הכדורגל הישראלי, שוב הוכיח יעקב שחר שהוא בונה לעצמו מחלקה נפרדת. יש את הכדורגל הישראלי של אבי לוזון, אורי שילה, איציק קורנפיין, איתי שכטר ואחרים, ויש את יענקל'ה שחר.

כמעט בלי לשים לב הופכת מכבי חיפה למה שמכבי תל אביב היא עבור הכדורסל הישראלי. קבוצה שרואה את עצמה כאלופה ואלופה בלבד.

גם שחר לא מוכן להתפשר על בינוניות. האסימון נפל לו בחורף 1998, כמה שנים אחרי שהשתלט על הירוקים מהכרמל. לשחר נמאס מהבינוניות שהציגה הקבוצה של גיורא שפיגל ומאז כל מי שאימן במכבי חיפה ולא זכה באליפות, עזב או הועזב. יוצא דופן הוא רוני לוי, שאחרי השנה הראשונה בה לא זכה באליפות, זכה להזדמנות נוספת, אבל זה היה אחרי שלוש אליפויות ברציפות, וכבר באמצע השנה השנייה של לוי בלי אליפות, הראה לו שחר את הדרך החוצה. באלגנטיות, אבל החוצה.

לא עזרה לדושאן אוהרין ההעפלה לרבע גמר ליגת המחזיקות. לא עזר לאלי כהן, המציאה של שחקנים זרים נהדרים. גם יצחק שום עזב אחר כבוד למרות ההעפלה לליגת האלופות והעובדה שחיפה כמעט נתנה את האליפות במתנה ובהפרש שערים לניר קלינגר ואבי נמני. 

עונת 2004/5 היתה אמורה להוות מפנה דרמטי עבור מכבי חיפה. זו היתה השנה השניה של רוני לוי ושחר הלך בגדול. הוא צירף את השחקן הטוב ביותר בישראל, גוסטבו בוקולי, מצא תחליף הולם לאדורם קייסי בדמות נג'ואן גרייב וצירף עוד שני ישראלים בכירים (לפחות אז) ומבטיחים, אורי אוזן ורביד גזל. שחר בכלל לא כיוון אז רק  לליגת האלופות. מקורביו יודעים לספר כי מכבי חיפה נבנתה אז לאחת משתי המשימות: השלב השני של ליגת האלופות (כן, בין 16 האחרונות של אירופה) או חצי גמר גביע אופ"א, שלב אחד גבוה יותר מזה שהשיגה הפועל תל אביב שנתיים לפני כן. זה הסתיים במפח נפש מול רוזנבורג, אבל שחר לא התייאש. המשימה נותרה בעינה - להיות חלק מקבוצות הדרג השני או השלישי באירופה.

ההצטרפות של ארקדי גאידמק לחיינו גרמה לשחר לסגת צעד אחד לאחור, עד שיועציו של גאידמק דאגו למוטט אותו. לשחר אף פעם לא היו יועצים הזויים כמו אלה של האוליגרך הרוסי. שחר התייעץ עם אנשים קצת יותר רציניים כמו עוזי מור, ברק קנה ובנו, אור. המטרה החדשה סומנה - לבנות קבוצה צעירה, לזכות באליפות ולחזור אל ליגת האלופות עד סוף העשור. בזכות אלישע לוי ואולי תושבי ירושלים, שבחרו שלא לבחור בבוס של יוסי מילשטיין  בקלפי, הגיעה האליפות שנה מוקדם מהצפוי, ואחריה הכרטיס לליגה של הגדולות.

אז מה עכשיו? מכבי חיפה לא בנויה להשיג את הכרטיס לשלב השני. ספק אם היא מספיק טובה לסיים במקום השלישי בשלב הבתים, אבל תסמכו על שחר שלא תהיה לו בעיה להמתין עונה נוספת ולערוך שדרוג רציני. ובינתיים, עם כל הכבוד לוינסנט אניימה ולמלך המשיח מקנדה, מכבי חיפה תהיה אלופה גם העונה.  היא פשוט תהיה טובה יותר, מנוסה יותר ושחקניה יאפשרו לשחר להתרכז בליגה שהוא שייך אליה ולא במשחקים מול הפועל רעננה.

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק