המועדון מספר 1

מכבי חיפה היא ההווה ומכבי חיפה, כמו שזה נראה כיום, היא גם העתיד עם שלל שחקנים צעירים מוכשרים, רעבים ונלהבים . זה מה שנקרא בישראל מעצמת הכדורגל. שלומי לויה מצדיע לירוקים

יום רביעי 26 אוגוסט 2009
שלומי לויה

 ההעפלה הדי צפויה של מכבי חיפה בפעם השנייה בתולדותיה לשלב הבתים של ליגת האלופות נתנה את הגושפנקא הסופית להפיכת הקבוצה של יעקב שחר למועדון מספר 1 בישראל.

אין למכבי חיפה את מספר האוהדים הגדול ביותר בשטחי מדינת ישראל. אין לחיפה גם את כמות התארים הכי גדולה מאז קום המדינה, אבל ב-20 השנים האחרונות מכבי חיפה היא הדבר הכי קרוב לאירופה שיש לכדורגל הישראלי להציע. עם העובדות הרי לא ניתן להתווכח. והעובדות מלמדות, שחיפה, מאז אמצע שנות השמונים של המאה הקודמת, היא המועדון המעוטר ביותר בישראל, עם ההצלחות הגדולות ביותר באירופה (ביחד עם הפועל ת"א, שגם לה יש רזומה אירופאי מכובד), שממנו גם יצאו הכי הרבה שחקנים לשחק בחו"ל. חיפה כותבת בעשרים השנה האחרונות את ההיסטוריה שלה בעצמה, מצמצמת פערים בדרך להפוך לקבוצה הישראלית עם הכי הרבה תארים ובעיקר צובעת את הכדורגל הישראלי בהמון ירוק. 

ממוצע של אליפות כל שנתיים!!!

מעצמת הכדורגל, בקנה מידה ישראלי, מהכרמל שפרצה לתודעה באמצע שנות השמונים תחת הדרכתו של אחד, שלמה שרף, זכתה בשני העשורים האחרונים בעשר אליפויות!!!, ממוצע של אליפות כל שנתיים (מדהים!!), כשהיא משאירה הרחק מאחור, בלי למצמץ או לאותת בסיבוב קבוצות פאר בכדורגל שלנו, שחלקן עדיין נשענות על תהילת העבר, שהושגה אי שם במילניום הקודם. בעוד קבוצות אחרות מתרפקות על העבר, חיפה זוללת תארים בהווה ומישירה מבט לעתיד כשהיא לא יודעת שובע.

יעקב שחר – הכי קרוב לשמעון מזרחי של הכדורסל

מכבי חיפה היא ההווה ומכבי חיפה, כמו שזה נראה כיום, היא גם העתיד עם שלל שחקנים צעירים מוכשרים, רעבים ונלהבים (גדיר, כיאל, רפאלוב, גולסה) ביחד עם וותיקים מנוסים (דווידוביץ', קטן) ודור ביניים מוצלח (קינן, ארבייטמן) וחיזוק זר מדויק (מסיללה, דבאלשווילי) שמהווים את הבסיס שירוץ יחד עוד הרבה שנים והחשוב מכל - תחת הניהול השפוי והמבוקר של יעקב שחר, שהוא הדבר הכי דומה בכדורגל שלנו לשמעון מזרחי של הכדורסל.

שחר הוא לא עוד בעלים קפריזי, אורח לרגע שיום אחד הוא כאן ולמחרת נעלם מכאן. הוא אוהד מושבע של הקבוצה שלו, שמח בהצלחות ומקבל אולקוס מעצבים כשמפסידים. שחר לא מנהל את הקבוצה שלו בשלט רחוק ולא רואה בה כלי להתקדמות פוליטית, עסקית או מכל סוג שהוא. חיפה היא האהבה שלו ושחר לא מהסס להשקיע באהובתו ולטפח אותה.

כשהקהל של חיפה מרוכז בקלוז אפים של הנשיא שלו, שמלאים ברגש כלפי כל מהלך של השחקנים שלו, הוא מקבל תחושה של רוגע, כי הוא יודע שיש על מי לסמוך.

הגדולה של שחר, איש עסקים ממולח, היא שמכבי חיפה מעולם לא שילמה את הסכומים הגדולים ביותר בליגה על מנת למשוך אליה את הכוכבים ותמיד ידעה ליצור קבוצות טובות עם שחקנים מעולים. הידיעה שמחיפה מגיעים לאירופה מהווה אבן שואבת לשחקנים הישראלים הטובים  גם במחיר של ויתור כלכלי וכסף גדול יותר שאפשר לקבל בקבוצות אחרות בארץ. מכבי חיפה נצרבת בתודעה כקבוצה שממנה מתפתחים. לא שומעים בהקשר של הירוקים את המילים בית קברות לחלוצים או לשחקנים בתפקידים אחרים כפי שהמילים הללו נדבקות למועדונים אחרים בארץ.

שחר, גם כשיכול היה, לא רצה להיגרר לתשלומי עתק. הוא השאיר את ההשתוללות לחלק מהאוליגרכים ולקבוצות אחרות. לפרק זמן קצר זה עלה לו בעליונות של בית"ר ירושלים, אבל הניהול של שחר הוא ניהול לטווח ארוך. חיפה מפנטזת היום על סאן סירו, אולד טראפורד, קאמפ נואו ושאר המגרשים של הקבוצות הכי טובות שיש באירופה וארקדי, איפה הוא בדיוק?

ההצלחה של מכבי חיפה לא נעצרה בשנות ההתעצמות שלה רק בליגה הישראלית והיא משמעותית גם באירופה.

ההישג של אלישע לוי

לוי נכנס אתמול למועדון אקסקלוסיבי שכולל רק את יצחק שום וניר קלינגר, שהצליחו להעפיל עם קבוצות ישראליות לשלב הבתים של ליגת האלופות. ההישג של לוי גדול יותר מההישג של הקבוצה החיפאית שעשתה זאת לראשונה בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי לפני שבע שנים, כי הקבוצה הנוכחית של חיפה פחות טובה מהקודמת (עם רוסו, פראליה, ז'וטאוטס ויעקובו בשיאם). לוי, שועל כדורגל ואיש מקסים, שמסתובב כבר 20 שנה במגרשים שלנו, זוכה היום לעדנה אחרי שתפס בשתי ידיים את ההזדמנות שנתן לו יעקב שחר בקבוצה בכירה, בכדורגל שלנו. בכירה? הכי בכירה.

למרות הפקסים והטעויות המקצועיות – הנציגה הבכירה של ישראל בשלב הבתים של ליגת האלופות

שבע פעמים!!! הגיעה חיפה למעמד הניסיון להשתחל לשלב הבתים של ליגת האלופות. נכון, בדרך היו גם פאשלות וטעויות מביכות כמו פרשת הפקס כמו גם מבוכות מקצועיות שתמיד עולות באוב כמו מאלמו ורוזנבורג (והאוי דווידוביץ' שנצרב חזק, ועושה עוול לתמנון, שהוא אחד מגדולי השוערים שצמחו בישראל), אבל העובדות מלמדות שמכבי חיפה הפכה אתמול לקבוצה הישראלית היחידה שמעפילה פעמיים לשלב הבתים של ליגת האלופות והיא גם עקפה את מכבי ת"א -  שהייתה הקבוצה הישראלית היחידה שחלקה עם חיפה את ההישג של ההעפלה לשלב הבתים של ליגת האלופות – במספר הפעמים של ההגעה לשלב הבתים של ליגת האלופות.

יהיו שיגידו שחיפה הגיעה לשלב הבתים כתוצאה משילוב חזק של מזל והגרלה נוחה מאד, כי שתי הקבוצות שמכבי חיפה עקפה בדרך לשלב הבתים, אקטובה ורד בול זלצבורג הן קבוצות די חלשות.

יש צדק בדברים, אבל כנראה שיש גם משהו במשפט שאומר: המזל הולך עם הטובים. 
 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק